ПоддержатьУкраїнська

Через блокування нових тендерних вимог Україна щодня втрачає 300 тисяч гривень, — експерт

StopCor
StopCor

StopCor

Через блокування нових тендерних вимог Україна щодня втрачає 300 тисяч гривень, — експерт

Колишня держуповноважена АМКУ Агія Загребельська – засновниця «Ліги Антитрасту», яка спільно з Дорожньою асоціацією Гриненка активно виступає проти методичних нових рекомендацій «Укравтодору». Та кого насправді захищають ці люди – представників малого бізнесу чи так званих тендерних тролів? І до яких методів вдаються у своїй боротьбі? Докладніше про це у матеріалі Марії Гураль.

https://www.youtube.com/watch?v=4tIuv5nAqaY

Основною платформою, яку використовують керівники всеукраїнської дорожньої асоціації та «Ліги антитрасту», став інформаційний ресурс «Наші гроші», де можна побачити чималу кількість негативних матеріалів про роботу «Укравтодору» та методичні рекомендації.

При чому редактор та співзасновник самого сайту Юрій Ніколов доволі тісно співпрацює з Загребельською і не лише виступає спікером в Лізі, а й став одним з ініціаторів створення цього громадського проєкту.

А постійні безпідставні подання скарг від компаній, чиї інтереси відстоюють ці люди та задоволення претензій і досі призводять до затягування процедури тендерної закупівлі, що тягне за собою невчасний початок виконання дорожніх робіт, а в результаті й зрив термінів здачі об'єкта.

«Кожен день затримки для економіки коштує дуже дорого. Якщо ми візьмемо в середньому контракт у 200-300 мільйонів, і якщо він блокується на день, то це вже порядка 200-300 тисяч гривень», — коментує директор ДП «ДерждорНДІ» Артем Безуглий.

Зауважимо, учасники тендерів мають надавати банківську гарантію. Це потрібно, щоб держава не втратила великі гроші з бюджету. Адже якщо торги буде зірвано або ж підрядник не виконує умови, завдану шкоду можна покрити за рахунок банківської гарантії.

І саме цей пункт такий невигідний деяким компаніям, особливо так званим одноденкам та тендерним тролям, адже їхня основна мета — не в бажанні виграти тендер, а в можливості шантажувати як замовника, так й інших учасників закупівлі.

Проте представники Всеукраїнської дорожньої асоціації, Ліги Антитрасту та деякі окремі ЗМІ запевняють: той проєкт, який запропонував «Укравтодор», створений не для боротьби з тендерними тролями, а задля монополізації ринку компаніями-гігантами, так званим картелем.

 Колишня держуповноважена АМКУ Загребельська блокує ініціативи ''Укравтодору'' Фото: СтопКор

«Ті компанії, які ми називаємо представниками картелю або топ-5 компаній, за останні три роки вигравали найбільші тендери, вони також були фаворитами попереднього керівництва «Укравтодору», вигравали найжирніші шматки доріг, найприбутковіші об'єкти і за рахунок цього росли і виростали в ті компанії, які сьогодні є», — стверджує президент ВДА Артем Гриненко.

Та попри цю заяву, згідно з даними «Прозорро» можна відслідкувати, що на ринку є чимало інших компаній, які також вигравали великі тендери. Та й сам керівник «Укравтодору» абсолютно заперечує твердження щодо монополізації дорожнього ринку.

Тож цікаво те, чиї все-таки інтереси відстоює Всеукраїнська дорожня асоціація. Адже пан Гриненко заявляє, що він захищає понад 50 будівельних компаній. Проте перевірити цю інформацію неможливо.

На Вікіпедії сторінка видалена, сайт організації не працює, на Фейсбуці – жодного слова про те, хто ж є членами асоціації, також немає. А згідно з даними аналітичної платформи «Юконтрол» можна побачити тільки 11 засновників, з-поміж яких лише половина компаній має пряме відношення до будівництва доріг. Тож питання щодо того, хто стоїть за асоціацією, залишається відкритим.

Другие новости