ПоддержатьУкраїнська

Чому британська компанія представила замовний звіт у ВРУ та кому вигідне банкрутство українських лісгоспів – експерт

StopCor
StopCor

StopCor

Чому британська компанія представила замовний звіт у ВРУ та кому вигідне банкрутство українських лісгоспів – експерт

5 листопада у Верховній Раді України відбувся круглий стіл щодо міжнародних аспектів корупційних зловживань при торгівлі українською деревиною. Захід пройшов за ініціативи голови Комітету у закордонних справах Ганни Гопко та секретаря Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Остапа Єднака у співпраці з британською неурядовою організацією "Earthsight".

Після оприлюднення результатів дослідження експерт із науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації Висоцька проаналізувала доповідь закордонної організації та дійшла висновків, що вона містила ознаки маніпулювання та підтасування даних, які у ВРУ виставили за чисту монету.

Чому британська компанія представила замовний звіт у ВРУ та кому вигідне банкрутство українських лісгоспів – експерт

"Викликає сумнів легальність роботи з оцінювання законності місць рубок громадянами іншої країни та перевірок легальності продажу деревини. Дослідження не підтверджені відповідними статистичними даними та офіційними документами, не зазначено конкретні лісогосподарські підприємства, в яких нібито збирали інформацію. Автори користуються переважно матеріалами жовтої преси, що не дає наукового та законного підґрунтя для зроблених висновків і ставить під сумнів незалежність компанії, що проводила "розслідування" – зазначає експерт.

Чому британська компанія представила замовний звіт у ВРУ та кому вигідне банкрутство українських лісгоспів – експерт

Зокрема, в ході аналізу вона дала визначення основних проблемних питань, які, на її думку, були сфабриковані на круглому столі організацією "Earthsight".

За словами дослідниці, фактаж доповіді організації не підтверджений відповідними статистичними даними та офіційними документами, а також у ній не зазначені конкретні лісогосподарські підприємства. Наприклад, для того, щоб проконтролювати дотримання законодавства під час експорту деревини, компанія мала б представити результати офіційних запитів щодо надання відповідних фінансових документів, а також залучити представників підприємств для проведення досліджень у лісовому фонді, чого зроблено не було.

"Викликає велике здивування те, що автори так званого "розслідування" не зверталися ані до лісогосподарських підприємств, ані до інших фахівців лісового господарства, що не відповідає міжнародним практикам щодо прозорості та неупередженості під час проведення подібних робіт" – зазначає Висоцька.

Також вона помітила некоректну інформацію щодо структури лісового фонду та лісистості України.

"Автори "доповіді" посилаються на 412 джерел, зокрема 131 повідомлення преси чи посилання на інтернет-видання. Серед 13 наведених посилань на судові справи 10 мають або помилки у назві, або незрозуміле походження, 32 джерела – це приватне листування та матеріали особистих розмов. Зі всього списку джерел лише 13 статей (або 3 %) мають прізвище автора, а 23 (або 6 %) є нормативними офіційними відповідями та офіційними документами".

На думку експерта, той факт, що працівники системи лісового господарства запитів від "Earthsight" не отримували та особисто не спілкувалися із ними, може свідчити про замовлення цього матеріалу з метою висвітлити в негативному контексті діяльність лісової галузі України.

Вона напряму піддає сумніву факт проведення досліджень компанією.

"У матеріалах доповіді британської неурядової організації "Earthsight" видно ознаки маніпулювання та підтасування даних із метою надання гучного висновку. Викликає сумнів легальність роботи з оцінювання законності місць рубок громадянами іншої країни та перевірок легальності продажу деревини. Дослідження не підтверджені відповідними статистичними даними та офіційними документами, не зазначені конкретні лісогосподарські підприємства, в яких нібито збирали інформацію" – стверджує Висоцька.

За даними дослідниці, Україна наразі втрачає 1,5 млн доларів валютних надходжень, зокрема, "Укрзалізниця" втрачає 800 тисяч євро через відсутність попиту на перевезення деревини. Загалом, наша країна втратила 2,3 мільйона доларових надходжень в бюджет.

Також вона запевняє, що банкрутство лісових господарств вигідне олігархам, адже потім вони зможуть придбати їх за копійки.

"Своїм звітом організація "Earthsight" робить спроби витіснити Україну з частини економічно вигідних зовнішніх ринків збуту лісоматеріалів. Джерела фінансування компанії невідомі й це наштовхує на думку про замовлення олігархами, які хочуть монополізувати ринок" – підсумовує дослідниця.

Висоцька впевнена, що усі ці факти є ознаками прямої загрози втрати постійних покупців українських лісоматеріалів, а сумнівне дослідження організації "Earthsight" ставить під пряму загрозу економічні національні інтереси та завдає шкоди іміджу України в очах міжнародної спільноти та партнерів.

Необ’єктивність дослідження помітила і посол Австрії в Україні Герміне Поппеллер під час круглого столу "Міжнародні аспекти корупційних зловживань при торгівлі української деревиною" у ВР і зазначила, що висновки доповіді британської неурядової організації "Earthsight" про контрабанду українського лісу до країн ЄС без конкретних доказів є невиправданими.

"У цьому звіті австрійські підприємства, так само як і місцеві українські, а також Держлісагентство, органи митниці звинувачуються в тотальній вирубці в Карпатах і в тому, що вони здійснюють контрабанду лісу з України. Ці звинувачення проти цілого сектора господарювання, проти австрійських компаній без наведення конкретних доказів є невиправданими та надзвичайно непрофесійним", – цитує її "УНІАН".

Присутні на круглому столі голова Товариства лісівників України Юрій Марчук та головний завідувач сектору міжнародних відносин, науки та зв'язку з громадськістю Держлісагентства Любов Полякова теж наголосили на невідповідності даних у дослідженні англійської організації.

Другие новости