ПоддержатьУкраїнська

Місто засинає, прокидається мафія: корупційні «королі» Броварів, які обкрадають місто на мільйони – хто вони?

StopCor
StopCor

StopCor

Місто засинає, прокидається мафія: корупційні «королі» Броварів, які обкрадають місто на мільйони – хто вони?

Що буде, якщо змішати гангстерське Чикаго, сицилійську провінцію та таємничий Твін Пікс в одному флаконі? Додайте трохи українських реалій – і отримаєте сучасні Бровари, що на Київщині. Це місто обласного значення, з бюджетом в 1,1 млрд гривень, щорічно втрачає сотні мільйонів через корупційні закупівлі.

Місто засинає, прокидається мафія: корупційні «королі» Броварів, які обкрадають місто на мільйони – хто вони?

Представники броварського осередку ГО «Стоп Корупції» вже неодноразово викривали сумнівні тендерні схеми, а тепер настав ближче познайомити читачів власне з «донами Корлеоне» броварського розливу, які не гребують заробляти на дітях та своїми діями наражають життя і здоров’я містян на реальну небезпеку, та з тими, хто їх кришує.

У рамках пілотного проекту з моніторингу корупційної складової у системі держзакупівель «СтопКор» присвятив серію публікацій та сюжетів низці торгів від Управління освіти та науки Броварської міськради. Особливого резонансу набула історія з тендером на проведення ремонту даху однієї зі шкіл міста, підсумки якої стали «кришесносними» у прямому і переносному сенсі: дах буквально знесло, навчальний процес було зірвано, і лише дивом ніхто з учнів і працівників не постраждав внаслідок аварії.

Зазначимо, що цьогоріч даний замовник оголосив про 138 закупівель на будівельні роботи на загальну суму 60 млн гривень, проте левову частку тендерів між собою поділили ПП «Горинь», ТОВ «Антар Сіті», ТОВ «БудСервіс» та ТОВ «Інтер Євро Бізнес». При цьому близько половини коштів мають бути сплачені за договорами, що укладені з численними порушеннями закону про закупівлі. (згідно даних https://bi.prozorro.org )

«Ці учасники пов'язані між собою, що прослідковується: вони зазвичай подають свої пропозиції та навіть неозброєним оком видно ідентичність документів», – зазначає юрист проекту «За чесні закупівлі» Роман Гринюк, – «Граматичні та орфографічні помилки збігаються, в одних і тих самих документах отримання довідок приходиться на один і той самий час, на одну й ту саму дату. Подача документів також відбувається в один і той самий час, в одну і ту саму дату».

Як-то кажуть: «мы с Тамарой ходим парой». Тож давайте знайомитись ближче з цікавими тендерними тандемами, які в ході різних публічних закупівель у найкращих свінгерських традиціях обмінюються партнерами, але отримують обопільне задоволення.

Пара №1. ПП «Горинь» і ТОВ «Антар Сіті»: улюбленці Фортуни і компанії-«клони»

Приватне підприємство «Горинь» демонструє напрочуд дивне везіння у тендерній сфері: з 77 закупівель, в яких воно брало участь – 67 перемог (згідно даних https://clarity-project.info/tenders)! І це при тому, що у двох випадках торги було відмінено і ще одного разу вони не відбулися. Зазначимо, що майже третина успіхів «Горині» приходиться на неконкурентні процедури закупівель, а найбільшим замовником є вже добре знайоме нашим читачам Управління освіти і науки Броварської міськради.

Статутний фонд приватного підприємства становить всього 200 гривень, але це не заважає йому укладати багатомільйонні контракти: лише в 2017 році від забезпечення державних установ фірмою отримано понад 11 мільйонів гривень – за даними системи YouControl, ця сума рівно вдвічі перевищує задекларовану виручку підприємства, що вказує на високу залежність від корупційних складових.

У тому ж таки 2017 році улюбленець Фортуни потрапив у поле зору Феміди: ПП «Горинь» фігурує, серед інших підрядників броварського УОН, у кримінальній справі: слідче управління ГУ Нацполіції в Київській області клопотало про вилучення сумнівних договорів, але Шевченківський райсуд столиці йому в цьому відмовив.

У ролі суперника підприємства найчастіше виступає ТОВ «БудСервіс», втім, із «Антар Сіті» компанія дуже часто співпрацює на одних і тих самих підрядах (хоча, як ми покажемо трохи згодом – фактично працюють одні й ті самі люди, розрізняється лише назва фірми на папері).

Місто засинає, прокидається мафія: корупційні «королі» Броварів, які обкрадають місто на мільйони – хто вони?

Показники успішності ТОВ «Антар Сіті» на тендерному полі майже аналогічні «Горині»: перемогу отримано в 42 закупівлях з 50-ти із загальною сумою понад 30 млн гривень. З них більше половини – за неконкурентними процедурами, ключовий замовник – УОН Броварської міськради (згідно даних https://clarity-project.info/tenders).

За інформацією Громадської антикорупційної експертизи, індекс «ФОКС» (Формалізовані Ознаки Корупційної Складової) за всіма вказаними тендерами лежить у діапазоні від 20 до 60%, знаходячись інколи у «жовтій», а здебільшого – у небезпечній «червоній» зоні (згідно даних http://acm-ua.org/poshuk.php?poshuk=%E0%ED%F2%E0%F0+%F1%B3%F2%B3 ).

А найцікавіше можна побачити, просто поклавши поруч документи «Горині» та «Антар Сіті».

Місто засинає, прокидається мафія: корупційні «королі» Броварів, які обкрадають місто на мільйони – хто вони?

Перше, що кидається в очі, окрім майже ідентичного оформлення: обидва підприємства обслуговуються однією Печерською філією Приватбанку. Звісно, це може бути просто випадковістю. Та є і «вишенька на торті»: 2/3 персоналу обох підприємств, а саме майже всі працівники робочих спеціальностей повністю співпадають! Тобто підряди від імені ПП «Горинь» і ТОВ «Антар Сіті» виконують одні й ті самі маляри, плиточники, електрики, розрізняються лише прізвища керівників.

Отже, цей тандем фактично представляє собою пару підприємств-«клонів». І не помітити цього, маючи на руках їхню документацію – неможливо. От тільки УОН Броварської міськради чомусь старанно закриває на цей зв’язок очі.

Пара №2. ТОВ «Антар Сіті» і ТОВ «БудСервіс»: заплутаний клубок з професіоналів безпеки, виробників комп’ютерних ігор і послідовників Мавроді

Альтер-его ПП «Горинь», товариство з обмеженою відповідальністю «Антар Сіті» найчастіше перетиналось на торгах з ще одним цікавим товариством – «БудСервіс»: цілих 16 разів.

Тендерні успіхи ТОВ «БудСервіс» дещо менш помітні: 54 перемоги з 75-ти закупівель, підписано контрактів на 6,5 мільйонів гривень (згідно даних https://clarity-project.info/tenders). Дві третини торгів було проведено за неконкурентними процедурами, але індекс «ФОКС» у підприємства досить невисокий (15-25%), і до поля зору правоохоронців компанія жодного разу не потрапляла.

Проте варто придивитись пильніше до конкретних персоналій. Пам’ятаєте дитячу гру «Бабушка, распутай ниточку», коли команда бралась за руки і перепліталась у заплутану масу, а завданням ведучого було розплутати цей клубок, не розірвавши зв’язків? Спробуємо виступити у ролі такого ведучого й розібратись у хитросплетіннях броварського корупційного кубла, потягнувши за одну з ниток.

Анатолій Васильович Горбатюк, який, швидше за все, є батьком засновника «БудСервісу» Олега Анатолійовича Горбатюка, у свою чергу виступає засновником ТОВ «ІНВЕСТ СТЕП», що зареєстроване у Дарницькому районі Києва, вул. Драгоманова, буд. 1-А.

А у декларації Сергія Миколайовича Сидоренка – засновника ТОВ «Антар Сіті» – також зазначено роботу в ТОВ «ІНВЕСТ СТЕП», де він був директором (згідно даних https://declarations.com.ua/declaration/nacp_80216646-9795-41ec-8822-38a83b602812). Відмітимо, що наразі Сергій Миколайович, за даними Clarity Project, керує цілим пулом з 18 компаній з різних куточків України та є засновником Громадської спілки «Федерації професіоналів безпеки України». Окрім того, пан Сидоренко або його повний тезка та однофамілець у 2017 році став співвласником ТОВ «Плей Ком» в окупованому Севастополі, яке займається виданням комп’ютерних ігор (згідно даних https://clarity-project.info/edr/38553587 ). Досить широке і цікаве коло інтересів, чи не так?

З-поміж плеяди підприємств, до яких має відношення пан Сидоренко, особливо виділяється таке собі ДП «Будівельно-монтажне управління Державного управління справами», що засвітилося у скандальній справі з реставрацією Маріїнського палацу, отримавши 97 мільйонів бюджетних гривень і розпорошивши їх на кілька десятків кишенькових підрядників (згідно даних https://e-data.gov.ua).

Тоді ж 2,5 мільйони отримало інше підприємство ДУСі – ДП «Проектне бюро ДУС», одним з керівників якого був… Олег Горбатюк!

Місто засинає, прокидається мафія: корупційні «королі» Броварів, які обкрадають місто на мільйони – хто вони?

Керівником ДУС на той час був пан Андрій Кравець, пов’язаний через офшори з тодішнім головою АП Сергієм Льовочкіним.

Місто засинає, прокидається мафія: корупційні «королі» Броварів, які обкрадають місто на мільйони – хто вони?

Та повернімось до столичної Дарниці, до офісу ТОВ «ІНВЕСТ СТЕП». За цією ж адресою зареєстровані ще декілька компаній: ТОВ «Будопт Гарант», ТОВ «Бізнес Юніт ЛТД» та ТОВ «МДМ-Промбудіндустрія». Керівником та бенефіціаром останнього є такий собі Олег Анатолійович Прокопюк – ще одна вельми цікава і різностороння особистість, що за даними Clarity Project має відношення до 78 підприємств у столиці та багатьох регіонах країни.

Співвласником у декількох з них виступає киянин Денис Борисович Оверченко, котрий також є засновником або керівником понад сотні різноманітних підприємств у багатьох областях України. І, що цікаво, за інформацією ЗМІ, ці фірми фігурують у багатьох кримінальних провадженнях щодо фінансових злочинів.

Зокрема, пан Оверченко в 2017 році керував скандально відомою компанією «Хелікс» - фінансовою пірамідою, яка завдала своїм вкладникам збитків на 100 мільйонів гривень. Причому скарги на фінансову піраміду до правоохоронців надійшли не лише від українців, а й жителів Казахстану, Туркменістану тощо. Але це вже зовсім інша, не менш заплутана історія.

Зазначимо також, що більш «скромні» показники «БудСервісу» порівняно з «Антар Сіті» і «Горинню» невипадкові: підприємство виграє здебільшого невеликі закупівлі за неконкурентними процедурами чи так звані «допороги», а найчастіше виступає в якості виключно технічного кандидата.

А хто ж кришує тендери, від яких зносить дах?

І на десерт – трохи інформації про замовника всіх цих тендерів – УОН Броварської міської ради.

Управлінням за весь час проведено 1277 закупівель, з них 656 неконкурентних і 621 конкурентну. Лідирує за сумою підписаних контрактів КП Броварської міської ради (33 контракти на понад 26 млн грн.), але фігуранти нашого розслідування ПП «Горинь» і ТОВ «Антар Сіті» впевнено входять до топ-п’ятірки підрядників з сумою контрактів у 22,9 та 18,5 млн грн. відповідно (згідно даних https://bi.prozorro.org).

В якості контактних осіб замовника у більшості випадків вказано головного спеціаліста відділу загальної середньої, професійно-технічної та вищої освіти Мельниченко Катерину Вікторівну та її колегу, секретаря тендерного комітету Іскру Юлію Миколаївну. Чи могли ці дві пані, до рук яких неодноразово потрапляла конкурсна документація «Горині», «Антар Сіті» і «БудСервісу», не побачити очевидних співпадінь? Питання лишається риторичним.

Посаду начальника Управління освіти і науки Броварської міської ради з весни 2016 року обіймає колишня директорка ЗОШ№2, депутатка міськради від фракції «Єдність» та екс-член фракції Партії регіонів Оксана Миколаївна Мельник.

Місто засинає, прокидається мафія: корупційні «королі» Броварів, які обкрадають місто на мільйони – хто вони?

Згідно з її декларацією за 2017 рік, пані Оксана володіє житловим будинком на 229,9 кв. м у Красилівці та двома земельними ділянками там само, не має інших значних джерел доходів, окрім заробітної плати й пенсії та користується автомобілем PEUGEOT 2001 року випуску, який належить Мельнику Андрію Васильовичу (згідно даних https://declarations.com.ua/declaration/nacp_9e1906a3-5129-4164-b14d-9dfc07a9f131).

Цікаво, що особа з такими самими прізвищем, ім’ям та по-батькові – Мельник Андрій Васильович – керує в Броварах охоронним агентством з промовистою назвою «Спрут» (за даними https://youcontrol.com.ua/catalog/company_details/39171856/). Але, звісно, це може бути просто співпадінням, адже прізвище доволі розповсюджене.

Втім, питання – чому начальниця УОН Броварської міськради крізь пальці дивиться на більш ніж сумнівні закупівлі її установи та підлеглих їй навчальних закладів? – так само поки лишається без відповіді.

Мафія безсмертна чи «лёд тронулся»? «СтопКор» добивається розголосу і розслідування злочинних закупівель

Як повідомив голова Броварського осередку ГО «Стоп Корупції» Роман Сімутін, за виявленими фактами написані 8 заяв про злочин, які було передано до прокуратури ще 2 серпня цього року, але протягом кількох місяців правоохоронні органи не проявили на ці заяви жодної реакції. Аби прояснити ситуацію, представники «СтопКору» відправили запит до Антимонопольного комітету України, а також разом зі знімальною групою кілька разів відвідали прокуратуру.

Зрештою, після виходу в ефір спецрепортажу «СтопКору» з Броварів

https://www.youtube.com/watch?time_continue=93&v=iGmENOWUNoE

справа зрушила з мертвої точки. Чи то суспільний розголос, чи то візити «під камеру» дали відчутний ефект: стало відомо, що за наведеними фактами порушень відкрито кримінальне провадження, а всі заяви об'єднані в одну справу.

Наразі документи витребувані з поліції і їх вивчає заступник прокурора. Як пояснили правоохоронці, на підставі матеріалу «Стоп Корупції» у ЗМІ вже готові дві позовні заяви про розірвання сумнівних договорів. Втім, кінцеву точку у цій історії ставити зарано.

«СтопКор» продовжить тримати руку на пульсі, інформувати читачів і глядачів про хід справи та знайомити з іншими фігурантами сумнівних корупційних тендерів – зокрема, з четвертим «королем» броварського ремонтного ринку ТОВ «Інтер Євро Бізнес», яке стоїть осторонь від вищезгаданої трійці, але має власні цікаві «фішки» на тендерному полі. Тож слідкуйте за наступними публікаціями!

Надія Рогальська за матеріалами Броварського відокремленого підрозділу ГО "Стоп Корупції"

Другие новости