ПоддержатьУкраїнська

На Миколаївщині прокуратура "кришує" схему розпродажу землі посадовцями Держгеокадастру

StopCor
StopCor

StopCor

На Миколаївщині прокуратура 'кришує' схему розпродажу землі посадовцями Держгеокадастру

Кручу, верчу – "роздерибанити" хочу: як відібрати державну землю у законного орендаря та віддати іншому, більш зговірливому, при цьому "кинувши" місцеву громаду на сотні тисяч гривень? Та чому провернути оборудку чиновникам допомагають правоохоронці? Сьогодні ми покажемо, як працює корупційне ноу-хау від Держгеокадастру Миколаївщини.

Ілюстрація: СтопКор

До редакції "СтопКору" із розповіддю про чиновницьке свавілля звернувся фермер Микола Норик із села Бузьке Новоодеського району, що на Миколаївщині.

Пан Микола з 2012 року за договором про спільну діяльність обробляє земельну ділянку площею 87 га, що перебуває в оренді Бузької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Новоодеської районної ради, тобто фактично належить державі.

Договір про спільну діяльність (перший та останній аркуші) Фото: скрін

Останній орендний договір між освітянами та Держгеокадастром у Миколаївській області було укладено у 2016 році. Згідно з ним, термін оренди мав бути продовжений до 2023 року.

Договір оренди (перший та останній аркуші) Фото: скрін

Протягом восьми років фермер сумлінно перераховував до бюджету Новоодеського району платню за ставкою 12% – близько 250 тисяч гривень на рік. Ці кошти надходили до місцевого бюджету і розподілялися на утримання сільської школи. Саме завдяки цьому школа мала змогу розвиватися: у приміщенні зробили ремонт, а для учнів купили комп’ютери.

Бузька ЗОШ І-ІІІ ступенів Фото: Wikimapia

Аж раптом до фермера прибули "ходоки" з місцевого Держгеокадастру. І запропонували не возитись із договорами, а… забрати орендовані землі у школи – через механізм розпаювання. Звісно ж, не просто так, а за певну "винагороду". Себто за хабар.

Коли ж пан Норик від сумнівної пропозиції ввічливо відмовився, на нього посипалися "листи щастя" від прокурорів Вознесенського та Новоодеського районів, численні перевірки, претензії та тиск із боку правоохоронців.

Зокрема, у Вознесенській місцевій прокуратурі заявили про "факт порушення інтересів держави" через те, що загальноосвітня школа не є прибутковою організацією і начебто не має права укладати договір спільної діяльності з підприємцем. Тому земельну ділянку у школи нібито потрібно забрати і повернути до Держгеокадастру. Відповідну позовну заяву підписав заступник керівника прокуратури Євген Венгер.

Своєю чергою, за інформацією пана Норика, у місцевому Держгеокадастрі на роль вигодонабувача від схеми з розпаюванням оперативно знайшли нового претендента – іншого фермера Олександра Пастику, який, за дивним збігом обставин, перебуває у дружніх відносинах із місцевими правоохоронцями.

Не бажаючи здаватися, пан Микола вмовив директора Бузької школи Олега Кравченка подати відповідний позов до суду, де виклав факти зловживань посадовців.

Утім, як розповідає фермер, заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області Андрій Кіро порадив селянам "не рипатись": мовляв, землю все одно "заберуть і віддадуть тому, кому потрібно".

Заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області Андрій Кіро Фото: ''АгроЮг''

Тож директор школи від позову відмовився та письмово повідомив пана Норика, що має намір розірвати договір оренди – або не захотів іти на конфронтацію з чиновниками і прокурорами, або ж отримав "відступні" за участь у схемі, припускає фермер.

Директор Бузької ЗОШ письмово повідомив про тиск з боку прокуратури Фото: скрін

Варто додати, що вознесенських та новоодеських силовиків вже далеко не вперше звинувачують у безпідставних "наїздах" на підприємців, системному "кришуванні" агрорейдерських схем у районі та переслідуванні місцевих активістів, які намагаються відстоювати інтереси громади.

Зокрема, у 2017 році директор сільгоспкомпанії "Фанчі-інвест" Роман Стефанчишен заявив про тиск на його підприємство з боку прокурора Вознесенського району Віталія Шевченка, його колеги з Новоодеської прокуратури Олега Наливайченка та дружніх до них суддів.

"Ситуацію ускладнило й те, що я погодився продати авто мого батька – "Тойоту камрі" – керівнику Новоодеського відділу Вознесенської місцевої прокуратури Олегу Наливайченку. Отримавши контроль над авто, прокурор відмовився платити гроші, натомість розпочав компанію з переслідування мене та мого підприємства. Вони хотіли поставити своїх керівників і отримати контроль над підприємством. Звичайно ж, я на таке не погодився", – розповів бізнесмен.

Відтоді на нього почали відверто тиснути через численні перевірки, обшуки, надумані кримінальні справи. Того ж року помешкання непоступливого підприємця у Новій Одесі невідомі намагалися підпалити "коктейлями Молотова".

Тож випадок пана Миколи – непоодинокий. Вочевидь, схеми тиску й залякувань у місцевій прокуратурі відпрацьовані вже до автоматизму та поставлені на конвеєр. От тільки цього разу від корупційних дій постраждає не лише сам бізнесмен, але й бузькі школярі та вся місцева громада, яку просто позбавлять кількасот тисяч гривень орендних платежів до бюджету та шансів на розвиток.

Другие новости