ПоддержатьУкраїнська

Представники великого бізнесу звернулись до президента Зеленського з проханням зупинити рейдерів та вимагачів

StopCor
StopCor

StopCor

Представники великого бізнесу звернулись до президента Зеленського з проханням зупинити рейдерів та вимагачів

Тиск, залякування, рейдерство, вимагання, тортури і навіть замовні вбивства  – з такими небезпеками все частіше стикаються представники вітчизняного бізнес-сегмента, який сьогодні годує Україну.  Саме про це говорили 9 липня у пресцентрі «Стоп корупції» учасники круглого столу на тему «Бізнес під прицілом: чому українському бізнесу дедалі частіше загрожує небезпека?».

 Фото: СтопКор

Офіційна статистика злочинів на ґрунті бізнесу не оприлюднена. За даними дослідження Асоціації професіоналів  корпоративної безпеки України, за 2019 рік зареєстровано 79 випадків убивства або спроб убивства бізнесменів, а з 2014 року таких випадків нараховується 452! Отже, замовні вбивства – не поодинокі випадки, а системна проблема нашого сьогодення.

Така ситуація негативно відбивається на міжнародному та інвестиційному кліматі України. Адже безпека – це базова потреба, гарантована Конституцією України. Саме тому розв'язувати цю проблему потрібно системно, на загальнодержавному рівні, об’єднавши зусилля, – вважають учасники круглого столу.

Під час відкритої дискусії обговорили резонансні злочини проти представників бізнесу, стан слідства за ними, нагальні проблеми захисту представників бізнесу і їхніх родин, способи протидії злочинам, пов’язаним з бізнесом в контексті системного розв'язання проблеми.

Спікери:

 • Ігор Бондарчук, Голова правління ГО «Стоп корупції»;
 • В’ячеслав Соболєв, депутат Київської обласної ради;
 • адвокат Єгор Бодров;
 • Людмила Русаліна, мецентака та бізнесвумен;
 • адвокат Олена Фролова;
 • Денис Пащенко, брат убитого бізнесмена Ігоря Пащенко;
 • Олександр Сандик, Голова Правління ПАТ «Херсонбуд»;
 • Віталій Желінський, представник Офісу протидії рейдерству Міністерства Юстиції України;
 • Дмитро Безмаль, адвокат АО «LES»;
 • Максим Кропивницький, адвокат АО «Лекс Альянс»;
 • Олена Шуляк, народний депутат України;
 • Олексій Жмеренецький, народний депутат, член Антикорупційного комітету ВРУ;
 • Катерина Одарченко, політтехнолог та лідер політичної партії «Національна платформа».

За словами Ігоря Бондарчука, у 2020-му році вже встигли зафіксувати 34 спроби замовних убивств представників бізнесу.

«Важливо для всіх нас розуміти, що така ситуація показує інвесторам, що бізнес в Україні – у важкому стані. Нам все-таки вдалось знайти статистику, яка може здивувати. Вона пов’язана з бізнесменам, які зіштовхнулись із рейдерськими замовленнями. У 2017 році була зафіксована 51 спроба замовного убивства, у 2018 – 55, у 2019 – 79. На сьогодні, 2020 рік – 34 випадки. Усього, з 2014 року – 452 випадки спроб замовних убивств, пов’язаних із бізнесменами та їхніми родинами. У нас немає бути такої статистики. Власне тому ми сьогодні тут і зібрались – представники бізнесу, влади та експерти», – наголосив він.

 Ігор Бондарчук Фото: СтопКор

Першим свою трагічну історію нагадав депутат Київської обласної ради В’ячеслав Соболєв.

У 2019 році в салоні його авто від пострілу загинув 3-річний син Сашко. 2 грудня поліція затримала підозрюваних у стрілянині – молодиків 18 і 19 років. Депутат заявив, що  готовий виплатити винагороду у розмірі 2 млн грн за інформацію, яка підтверджує замовника вбивства.

За його словами, виконавці замовних убивств в Україні – здебільшого одні й ті ж самі. Такими є результати приватного розслідування, проте ці факти ігнорують правоохоронці.

«Ми даємо інформацію, що в нашій країні працюють групи кілерів. Одні й ті ж кілери причетні до різних убивств. Ми даємо інформацію, проте на неї нуль реакції. У нас є докази, що людина Х причетна до вбивства, ми надаємо офіційний папір. Проте ми на сьогодні не те, що не отримуємо допомоги, ми отримуємо протистояння. Мені продовжують пакостити. Я знаю, що мого адвоката та мого друга проплатили, аби щонайменше на пів року його поклали в лікарню. Він телефонує правоохоронцям і запитує: як щодо безпеки? Нам відповідають: не морочте голову», — наголосив він.

Соболєв розповів, що двічі звертався до Президента України Володимира Зеленського.

 В’ячеслав Соболєв Фото: СтопКор

«Я двічі звертався до Президента з єдиним проханням. До чого ми дійшли в приватному розслідуванні. Я просто хочу допомогу від держави, проте реакції — нуль. Я звернувся до Авакова. Я сам, ми збираємо інформацію, але питання в іншому. Ми ніби спілкуємось із порожнім місцем»,  – додав він.

Адвокат депутата В’ячеслава Соболєва Єгор Бодров у свою чергу заявив, що люди, які вбили сина Соболєва, також пов’язані з гучними убивствами пластичного хірурга та журналіста.

«Юсуп Обуєв – один з організаторів убивств, кілька тижнів він був підозрюваним у справі. Стрілець 3 місяці був у відпрацюванні СБУ. Чи вони відпрацьовували, чи моніторили його діяльність – ми не знаємо. Це була не моя сфера – вбивства, але на сьогодні вбивці, які мають відношення до Соболєва – мають відношення також до вбивства пластичного хірурга, замаху на вбивство журналіста в Грузії. Громадянин Васамбег Боков – ця особа була співмешканцем чеченця, якого затримали в нашій справі. Наступне. Аваков заявляв про вбивство в Австрії журналіста та блогера, яке відбулось за участі представників чеченської діаспори теж. На сьогодні провадження не об’єднують», — наголосив він.

 Єгор Бодров Фото: СтопКор

Про вбивство заговорила і бізнесвумен та меценатка Людмила Русаліна. Проти неї відкрили фіктивні кримінальні провадження, які веде «ручний» слідчий її партнера Миколи Петренка. Жінка заявила, що Петренко сам зізнався Петренко зізнався у причетності до замовних справ.

«Місяць тому після моєї пресконференції мій партнер Микола Петренко у присутності мого адвоката Олени Фролової пізно ввечері повідомив, що за замовними справами стоїть він. Що у нього є ручний кишеньковий слідчий, який повністю виконує його розпорядження. У присутності мого адвоката із вимогою підписати він передав документи, якими мене повністю усувають з мого бізнесу. І сказав: якщо я їх підпишу, то його слідчий закриє кримінальні справи і все буде добре», – розповіла вона.

Адвокат Русаліної Олена Фролова додала, що слідчий центрального управління ДБР Дмитро Сухіна може передавати інформацію з негласних слідчих дій організаторам замовного вбивства.

Під час круглого столу жінки показали аудіозапис розмови з Миколою Петренком, яка підтвердила, що він перебуває зі слідчим у непроцесуальних стосунках та фактично керує його діями.

https://youtu.be/0C-Qt1vMn6U

«У нас є підтверджена з кількох джерел інформація, що проавансовано замовлення на моє фізичне усунення, і у мене є причини побоюватись, що дані «наружки» будуть передані кілеру, аби спростити йому роботу. Я дуже хвилююсь за своє життя, за життя своїх дітей.

Звертаючись у рамках кримінальної справи, відкритої за моєю заявою, із запитами на надання мені охорони, я її так і не отримала. Мої запити все ще розглядають. Я користуюсь послугами приватної охоронної структури, держава мені не надала ані захисту, ані допомоги, ані підтримки», — розповіла Русаліна.

 Людмила Русаліна Фото: СтопКор

На бездіяльності правоохоронних органів наголосив і брат убитого бізнесмена Ігоря Пащенко Денис Пащенко.

«У нашому випадку поліція Херсона повністю ігнорує мою справу та справу вбивства мого брата. Мій брат неодноразово повідомляв правоохоронних органів про погрози на свою адресу, але вони завжди ігнорували всі його заяви. Йому навіть довелось найняти приватну охорону, бо жодної надії на них не було через те, що Сальдо вважає херсонську поліцію своєю власністю.

Убивць мого брата знайшли, але випадково, бо саме ці вбивці готували нові замахи на декількох людей, і завдяки ДНК-тесту правоохоронці змогли пов'язати цих людей з вбивством мого брата.

Але жодних наслідків для замовників цього злочину немає, бо поліція не проводить розслідування цієї справи», — повідомив він.

 Фото: СтопКор

Про корупційну схему захоплення підприємства за участі адвокатського об’єднання, родичів-нотаріусів і реєстраторів, правоохоронців, які все частіше отримують частку в захоплених підприємствах, розповів учасникам дискусії Голова Правління ПАТ «Херсонбуд» Олександр Сандик, родина якого третій рік намагається повернути загарбане майно підприємства.

Як раніше з’ясували журналісти, до низки рейдерських захоплень має відношення колишній мер міста Володимир Сальдо.

Сандик звернув увагу представника Офісу протидії рейдерству Міністерства юстиції України Віталія Желінського на репутацію одіозного політика, якого звинувачують у низці рейдерських захоплень, приватизації комунальних об’єктів і сепаратистських настроях.

Олександр Сандик розповів, що напередодні саме Офіс протидії рейдерству оприлюднив наказ, який задовольнив вимоги рейдерів, за якими стоїть Сальдо.

«Вчора вийшов наказ. Ви підтримали рейдерство і, Віталію, там стоїть ваш підпис. Ми неодноразово вам наголошували, що щодо цих об’єктів триває судовий спір… Можливості комісії колосальні! 2 хвилини – і право власності у кого завгодно! Та ці можливості можна використовувати і на користь рейдерів», – зауважив керівник «Херсонбуду».

 Фото: СтопКор

Народний депутат Олексій Жмеринецький, коментуючи ситуацію, зауважив, що є інформація про те, що в структурі Міністерства юстиції працюють так звані «інсайдери», які можуть передавати інформацію рейдерам.

«Колегія на час розгляду скарги аналізує лише одне: це реєстраційну дію в Єдиному державному реєстрі або держреєстрі речових прав. Не пускайте рейдерів у свій дім! Нам цікаво і ми боремось за чистоту реєстраційної дії», – прокоментував ситуацію Віталій Желінський, представник Офісу протидії рейдерству Міністерства юстиції України.

 Віталій Желінський Фото: СтопКор

Звертаючись до Офісу протидії рейдерству, Олександр Сандик заявив про готовність боротися за власні права до кінця.

«Ми змусимо переглянути ці рішення! Ми доб’ємось справедливості! І ми вважаємо, що і міністр, і профільний заступник міністра, і Малюська, і Оніщук до цього залучені», – заявив генеральний директор «Херсонбуду».

Історія про бездіяльність далеко не унікальна. Виявилось, що на свободі й досі гуляє колишній нардеп Ігор Скосар, який спочатку заплатив 6 мільйонів доларів хабаря за мандат, а потім обікрав українського бізнесмена на 4 мільйони доларів. Про це під час заходу не називаючи прізвищ, розповів адвокат АО «LES» Дмитро Безмаль.

 Дмитро Безмаль Фото: СтопКор

«На прикладі предметних кейсів.  Є декілька бізнеспартнерів, які все життя товаришують. В одного виникає бажання заволодіти майном іншого. Ми не говоримо про шахрайство побутове, ми говоримо про мільйони, десятки мільйонів доларів. І все ж таки це особливо тяжкий злочин, за який передбачене покарання до 12-ти років позбавлення волі. Проте людина залишається безкарною», – підкреслив він.

Про те, що не впійманий — не крадій точно знає агрорейдерка Леся Софієнко та її цивільний чоловік Володимир Пехов. Саме таким чином, не підписуючи заяв, їм вдалось уникнути відповідальності. Про це під час круглого столу заявив адвокат АО «Лекс Альянс» Максим Кропивницький.

«Щодо агрокомпанії агрогрупи «Агрейн» було порушено дві кримінальних справи 2014 та 2015 рр. Що цікаво – обидві справи було відкрито через так званих підставних осіб. У 2014 році від сторонньої людини, яка начебто почула про злочин від Володимира Пехова, який на той час був народним депутатом від «Партії регіонів», було порушено кримінальну справу. У 2015 році адвокат Зубченко дізналась про злочини від пані Софієнко, пішла до правоохоронних органів та написала заяву. Протягом 15 хвилин її заява була зареєстрована та внесена до реєстру. Як наслідок – обидві справи було закрито через відсутність складу злочину, але залучити до відповідальності осіб, що подавали заяви, неможливо. Пані Софієнко та її цивільний чоловік Володимир Пехов уникли відповідальності, оскільки не підписували заяв, також їх не попереджали про кримінальну відповідальність. Необхідно змінити кримінальний кодекс, ст.383, та кримінально-процесуальний кодекс, ст.214, щоб виключити можливість відкриття кримінальних справ через підставних осіб, а якщо вже ці справи висунули на розгляд, то потрібно, щоб ці представники також несли відповідальність за подачу таких заяв», – наголосив адвокат.

 Фото:СтопКор

У свою чергу представники владних структур заявили про свою готовність захищати інтереси людей, в яких намагаються «віджати» бізнес.

«Щодо роботи Мін’юсту і їхніх прагнень зробити Антирейдерський офіс. Це для того, щоб максимально прозоро допомагати бізнесу. Один із перших законопроєктів, ініційованих Денисом Малюською, 1056 – спрямований на зниження кількості так званих «чорних реєстраторів». Це була перша ініціатива міністра. Була створена спеціальна ТСК, яка займається захистом інвесторів. 2 липня було зареєстровано законопроєкт, який передбачає підвищення штрафів за незаконні дії, а також передбачає строк позбавлення волі. На базі Антикорупційного комітету та комісії ми готові допомагати, адже український бізнес важливий. Він потрібен, щоби витягувати економіку, зі свого ж боку ми гарантуємо допомогу», – наголосила нардепка Олена Шуляк.

 Олена Шуляк Фото: СтопКор

Таку позицію підтримав і представник Офісу протидії рейдерству Міністерства Юстиції України Віталій Желінський.

Депутати тимчасової слідчої комісії Верховної Ради для здійснення парламентського контролю за розслідуваннями нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів заявили про вже проведений ряд допитів представників правоохоронних органів.

«Ми маємо право силою викликати на допит до ТСК будь-якого посадовця, в тому числі слідчих правоохоронних органів, та брати у них докази. На прикладі ТСК цей механізм працює: ми допитали слідчих, прокурорів, генпрокурора – цього та попереднього – та виявили, що є підозра на причетність правоохоронців до передачі інформації щодо пересування людей, зокрема, й українських бізнесменів. Виявили також певний тиск у системі на прокурорів», – розповів нардеп Олексій Жмеренецький.

 Олексій Жмеренецький Фото: СтопКор

Жмеренецький також нагадав про існування ТСК з питань захисту прав інвесторів.

«Під цю категорію підпадає й питання травлі підприємців – наприклад, Людмили Русаліної. Ми можемо допитати всіх слідчих осіб та зіставити всі докази. Коли ми порушили питання щодо справи Гандзюк, то дуже швидко почали відбуватись слідчі дії, це призвело до суду, хоча до цього дуже довго затягувалось», – додав нардеп.

За словами політтехнолога та лідера політичної партії «Національна платформа» Катерини Одарченко, за рейдерами часто стоять представники кримінального світу, які потім за кошти, набуті незаконним шляхом, спонсорують потрібним політикам передвиборні кампанії.

«Не секрет, що у великих містах організований кримінал фінансує політику та має свої фракції. 1-й сектор – цивілізований бізнес, 2-й – нецивілізований. Декотрі купують статуси для своїх людей –грабіжників у законі. Це реалії, які призводять до ситуації із замовними вбивствами та силовими захопленнями. Сьогодні ми говоримо не про класичне рейдерство. Зараз, це по суті крадіжки майна або корупція, яка застосовується до власника активу. Я би звернула на це увагу СБУ та прокуратури. Доволі швидко можна знайти того, хто займається замовними вбивствами або торгує наркотиками. Ті тіньові бізнеси дають величезні можливості – такі, як наприклад витрачати на вибори по 10 мільйонів доларів», – наголосила вона.

 Фото: СтопКор

Наприкінці заходу, учасники підписали спільне звернення до Президента України Володимира Зеленського.

«Ми, учасники круглого столу «Бізнес під прицілом» хочемо повідомити наступне:

 1. Злочини, скоєні на ґрунті бізнес-діяльності – не поодинокі випадки, їх сотні і навіть тисячі. Тому представники бізнесу мають об’єднуватися для ефективного захисту від бандитських нападів. Закликаємо Офіс Президента запровадити орган, який опікуватиметься захистом вітчизняного бізнесу.
 2. Правоохоронні органи на практиці часто не реагують на звернення про необхідність захистити представників бізнесу ДО того, як скоєний злочин. Крім того, часто через окремі прояви корупції злочини проти представників бізнесу затягуються. Це – неприпустима ситуація, яка ставить під загрозу не тільки життя самих бізнесменів, а й інвестиційний клімат в країні.
 3. Захист бізнесу – це системна проблема, яка має бути розв'язана на системному загальнодержавному рівні. Саме тому просимо розглянути можливість ініціювати розробку пропозицій з посилення захисту бізнесу», – зазначили підписанти звернення.
 4. Другие новости