ПоддержатьУкраїнська

Реконструкція старих будинків в Одесі стала для місцевих посадовців комерційним проєктом

StopCor
StopCor

StopCor

Реконструкція старих будинків в Одесі стала для місцевих посадовців комерційним проєктом

Цієї неділі під час ефіру Українського радіо в програмі ”Під прицілом” мені довелось підняти доволі актуальну тему – реконструкції одного з найулюбленіших міст українців, міста-героя Одеси. У своєму блозі я вирішив підбити підсумки цієї розмови та виокремити головні проблеми, які дійсно заважають відновлювати культурну спадщину та архітектурні об’єкти портового міста. Отже, починаймо! 

 Роман Бочкала Ілюстрація: СтопКор

Ставлення мерії до обвалів

Ви знаєте, що в Одесі не просто 100 будівель, які перебувають у критичному стані? Майже половина з усіх об'єктів культурної спадщини перебувають у критичному стані, а це приблизно 612 будинків! Це не якесь питання туристичне, це вже питання безпеки жителів міста, бо лише за останніх 4 місяці сталося п’ять обвалів історичних споруд! Це трагічно, але мерія відмовляється брати на себе відповідальність за ці події, бо нібито ці будівлі є незаконними!

Головна біда в тому, що узаконити історичну будівлю в Одесі — це дуже дорого, бо управління архітектури та міське управління культури такі цінники ліплять для власників будинків, що узаконити будівлю стає не дуже реальною справою.

Проблеми та корупція

Одна з основних проблем реконструкції будинків в Одесі — це те, що мерія відновлює будинки поодинці, а потрібно — поквартально! Це ненормально, коли один будинок відновили, а навколо нього одні руїни.

Потрібно в цілих кварталах впроваджувати нові інженерні рішення, прокладати нові труби водопостачання, нові лінії електропередач, але цього місцевий муніципалітет, на жаль, не робить.

І тут я вже хочу підійти до корупційного питання у реконструкції центру Одеси.

Серед власників будинків дуже багато приватних осіб, які з цілковитим задоволенням реконструювали б свої будівлі, щоб підвищити капіталізацію цих будинків та їхню безпеку, але, як я вже казав, управління культури Одеси без великої суми просто не дозволить підійти до цього питання на законних умовах! І це, на жаль, зараз звична справа для Одеси, це вигідно всім: меру, депутатам тощо. Це стало для них комерційним проєктом.

Охочих реконструювати будинки багато, але немає нормальних дій з боку мерії, які дозволили б це робити законно.

Відносини приватних осіб та мерії

Ми постійно отримуємо інформацію від місцевих підприємців про те, що їм не дозволяють реконструювати будівлю, що з них вимагають гроші. Про це було зроблено багато журналістських розслідувань, але це не сприяє поліпшенню відносин між приватними особами та муніципалітетом міста.

 Обвал житлового будинку в Одесі Фото: Думская

У нас мерія при реконструкції будинку, в найкращому випадку, може зробити фасад будівлі, а правильно було б, якщо вони ще й робили покрівлю даху, а власники будинків займалися внутрішніми комунікаціями.

Якби в Одесі все робилось адекватно, з укладенням договорів між муніципалітетом та приватними особами, правильним розподілом обов'язків у будинку, то там зараз був би бум реконструкції. На жаль, зараз такого цивілізованого формату немає, а ми бачимо лише можливість подальшого розвитку корупційних схем.

Ми постійно контактуємо з місцевими активістами, обговорюємо все в форматі круглого столу з приводу усіх цих проблем.

Мерія на словах дуже зацікавлена в розв'язанні проблем реконструкції, але коли доходить до практики, то без фінансового заохочення тих чи інших чиновників справа далі не рухається.

Зазначу: я не перший серед тих, хто підіймає це питання. Нещодавно наш журналіст Кирило Вольний писав у своєму блозі про проблему обвалів культурних об’єктів в Одесі.

Другие новости