ПоддержатьУкраїнська

Скляний, але неprozorrий: таємниці "Мосту Кличка", що обійшовся киянам у півмільярда

StopCor
StopCor

StopCor

Скляний, але неprozorrий: таємниці 'Мосту Кличка', що обійшовся киянам у півмільярда

Довгоочікуваний пішохідний міст пішов тріщинами вже на другий день після помпезної презентації. Чому так швидко "втомилась" споруда, яка коштувала столичним платникам податків близько п’ятисот мільйонів гривень? Хто винен – вандали чи корупціонери? І яка справжня ціна скляного красеня? "СтопКор" спільно з рухом "За чесні закупівлі" досліджує приховані мотиви інциденту. 

Скляний, але неprozorrий: таємниці ''Мосту Кличка'', що обійшовся киянам у півмільярда

Нагадаємо, 25 травня мер Києва Віталій Кличко відкрив новий пішохідно-велосипедний міст, який з'єднує Хрещатий парк і Володимирську гірку. Однією з особливостей споруди є скляні секції підлоги, на яких уже наступного дня з’явились тріщини. Під верхнім шаром скла також було виявлено воду.

Столичний голова повідомив журналістам, що скло тріснуло лише на двох фрагментах підлоги мосту. Також пан Кличко заявив, що не виключає дій вандалів: "Просто так, враховуючи його товщину і характеристики, трапитися цього не могло. Основна версія, яка розглядається – акт вандалізму. Не виключено, що механічне пошкодження могло статися знизу мосту. Розглядається версія того, що стріляли".

Втім, уже 28 травня стало відомо, що на мості нашвидку замінюють усі складові елементи, а не лише два тріснутих скла. Як повідомила журналіст "СтопКору" Наталія Мальцева, яка виїхала на місце інциденту, ремонтні роботи проводились працівниками без форменого одягу та будь-яких розпізнавальних знаків.

Скляний, але неprozorrий: таємниці ''Мосту Кличка'', що обійшовся киянам у півмільярда

Як вдалося дізнатись, заміну скла проводили представники білоцерківської фірми ТОВ "Контракт 61", засновниками якого є Олег Каліберда і Дмитро Рудковський, колишній перший заступник міністра оборони (жовтень 2004 - лютий 2005 рр.). Компанія відома не лише своїми виробами зі скла, але й тим, що намагалась відсудити ділянку в 3 га у Білій Церкві, які раніше були землями оборони.

Заступник столичного міського голови Олександр Спасибко, який також перебував біля мосту, будь-які коментарі надавати відмовився, посилаючись на зайнятість, та поспіхом ретирувався з місця подій.

Зазначимо, що кошторисна вартість будівництва "мосту Кличка" станом на середину травня становила вже 420 мільйонів гривень. Як повідомляє видання "Наші гроші", збільшення вартості будівництва відбулося шляхом перерозподілу видатків спецфонду міського бюджету Києва: зокрема, на 232,63 млн грн зменшено фінансування реконструкції Київського зоопарку і водночас на 132,63 млн грн збільшено видатки на будівництво мосту.

Тендер на проведення будівельних робіт за об’єктом "Будівництво мостового пішохідно-велосипедного переходу між парками "Хрещатий" та "Володимирська гірка" в Печерському та Шевченківському районах", який було оголошено у вересні 2017 року, виграло ТОВ "Спецавто-Буд": його пропозиція на суму 255,57 млн грн видалась замовнику більш привабливою, аніж пропозиція єдиного конкурента – ТОВ "Джет Альянс" на суму 259,52 млн грн.

Поза тим, варто наголосити, що решта претендентів (ПП "Мостобудівельне управління №1", ПрАТ "Укратоменергобуд", ТОВ "Форма" та ТОВ "Північно-Український будівельний альянс") взагалі не були допущені до аукціону – нібито через невідповідність тих чи інших документів.

А 255 мільйонів від "Спецавто-Буду" досить швидко перетворились на 282: за даними системи ProZorro, на підставі експертного звіту від 22.05.2019 ціну було збільшено до 281 989 641,22 гривні! Крім того, того ж дня – 22 травня проведено закупівлю додаткових робіт за цим самим об’єктом у того самого підрядника ТОВ "Спецавто-Буд" на суму 73,81 млн грн, і наразі договір очікує на підписання.

З урахуванням проектних, інженерно-геологічних, ґрунтових робіт, проведення різноманітних експертиз тощо загальна вартість об’єкта вже  сягнула майже півмільярда гривень або близько 16 мільйонів доларів. Можна було б зауважити, що це прийнятні витрати для споруди такого масштабу і розмаху, якби не одне "але": оцінка вартості аналогічного мосту за проектом швейцарських архітекторів з компанії "Leuppi & Schafroth Architekten" становила б трохи більш як 6 млн швейцарських франків або доларів США. Тобто була б майже втричі меншою!

Слід нагадати, що міжнародний архітектурний закритий бліц-конкурс на кращий проект інженерно-архітектурного рішення мостового пішохідно-велосипедного переходу між парками "Хрещатий" та "Володимирська гірка" у Києві було оголошено ще у квітні 2013 року, у травні того ж року журі визначило переможців – два других місця отримали проекти швейцарських та іспанських архітекторів, перше місце не присуджувалось.

12 вересня 2017 року комунальне підприємство "Інженерний центр" (замовник будівництва) у два "заходи" провело тендер на розробку проекту мостового переходу. Першу процедуру (так звана "допорогова закупівля") було скасовано через технічну помилку. Того ж дня відкриті торги виграло ТОВ "Проектні системи Лтд", а пропозиції двох інших учасників були відхилені. Вартість договору з підрядником спочатку становила 3,63 млн грн, потім була знижена до 1,45 млн грн.

Утім, доцільність цих витрат, як і власне авторство проекту, викликає більше запитань, аніж відповідей, адже концепція і конструктивні рішення мостового пішохідно-велосипедного переходу між парками "Хрещатий" та "Володимирська гірка" підозрілим чином дуже нагадують конкурсний проект швейцарських архітекторів.

Після появи цієї інформації у ЗМІ, на сайті КМДА її прокоментував заступник міського голови Олександр Спасибко:

"Ідея поєднання дніпровських схилів не нова і має коріння ще в минулому столітті, коли було облаштовано парк "Володимирська гірка"… Від швейцарської компанії надійшла пропозиція (…) в розмірі 200 тисяч доларів, що на той момент становило 5,2 млн грн. Згідно з проведеним тендером, маємо розробника проекту, який виграв тендер із сумою 3,8 млн грн. Що ж стосується коригування проекту, викликаного необхідністю проектування укріплення та підпірних стін, витрат на авторський нагляд, то наразі додаткова сума проходить державну експертизу".

Відзначимо, що у 2018 році ТОВ "Проектні системи Лтд" по переговорній процедурі отримало ще 10,14 млн грн на корегування і додаткові роботи по проекту, а також 1,05 млн грн на авторський нагляд за будівництвом. Тож загальна сума, яку підприємство отримало за розробку проекту мосту, сягнула 12,64 млн грн.

Компанія взагалі досить вдало "грає" на тендерному полі: за даними ProZorro, ТОВ "Проектні системи Лтд" було учасником у 24 закупівлях, з них стало переможцем у 21 загальною сумою в понад 53 млн грн.

Засновниками компанії є батько й син Миргородські – Сергій Миколайович та Андрій Сергійович. До речі, пан Миргородський-старший з кінця 2011 року перебуває у розшуку: його розшукує Мелітопольський відділ поліції ГУНП у Запорізькій області за звинуваченням по ст. 185 ч. 3 ККУ – крадіжка, поєднана з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище, або що завдала значної шкоди потерпілому, яка карається позбавленням волі на строк від 3 до 6 років.

ТОВ "Проектні системи Лтд" відоме також розробкою скандального проекту забудови житловими висотками території колишньої взуттєвої фабрики у безпосередній близькості до дзвіниці Києво-Печерської лаври.

Чи довго витримає споруда, побудована на брехні, плагіаті та корупції? Питання риторичне. "СтопКор" продовжує досліджувати ситуацію довкола проектування і будівництва "мосту Кличка", нові факти й подробиці – незабаром!

Другие новости