ПоддержатьУкраїнська

Втрачені робочі місця і долар за 35 грн – наслідки «коронакризи» для економіки України

StopCor
StopCor

StopCor

Втрачені робочі місця і долар за 35 грн – наслідки «коронакризи» для економіки України

Захмарний курс долара, зниження цін на паливо, тотальне здорожчання масок, дезінфекторів і продуктів. Україна — на карантині та вже відчула наслідки пандемії COVID-19. Але це ще не межа, впевнені експерти. Основний удар по економіці українці відчують невдовзі. Наскільки кризовою для бюджету буде ситуація – «СтопКор» з’ясовував разом із провідними економістами.

 Ми запитали в експертів, як ''коронакриза'' вплине на українську економіку Ілюстрація: СтопКор

НАСЛІДКИ «КОРОНАКРИЗИ» ДЛЯ ПЕРЕСІЧНИХ УКРАЇНЦІВ

Уже третій тиждень в Україні триває карантин у зв’язку із поширенням коронавірусу. В усій країні запроваджений режим надзвичайної ситуації. На цей час зачинили все, крім аптек та продуктових магазинів. Не їздять громадський транспорт і потяги, не літають літаки, призупинена робота багатьох потужних виробництв, відтак і без того квола українська економіка зазнає непоправних збитків.

 Обмежувальні заходи для запобігання поширенню COVID-19 Ілюстрація: СтопКор

Пересічні українці вже відчули наслідки пандемії. Багато українських громадян залишилися без роботи, зачинені в чотирьох стінах своїх осель і вже почали економити навіть на їжі, адже ціни на них разом із курсом долара стрибнули вгору. Але це ще квіточки. Основні наслідки українці відчують невдовзі, стверджує кандидат економічних наук, відомий політолог Андрій Новак.

 Фото: Facebook Андрія Новака

«Зміни, що їх відчули пересічні українці, пов’язані насамперед із втратою роботи та зі знеціненням гривні. Через це багато груп товарів подорожчали. Якщо карантин продовжать, а гривня девальвуватиме, то зростуть ціни на імпортні товари. У нас є один великий імпортний товар – енергоносії. Якщо буде дорожчати валюта, то дорожчатиме цей товар. Це, як ланцюгова реакція, спричинить зростання цін на все. Паливо — обов’язковий елемент собівартості всіх без винятку товарів і послуг».

Наскільки сутужно буде з економікою, залежить від тривалості карантину. Але прогнози — не оптимістичні, каже в інтерв’ю «СтопКору» четвертий міністр економічного розвитку і торгівлі України Павло Шеремета.

 Фото: Facebook Pavlo Sheremeta

«Імовірність того, що карантин завершиться 3 квітня, практично нульова. Я думаю, що 3 квітня все тільки почне розгортатися, як ми зараз бачимо в Україні. Я читав про 12, 18 місяців, говорять вже й про 24 місяці! Це два роки таких заходів! Тобто, завершення карантину 3 квітня — це комічні прогнози зараз». (Ми говорили 23 березня, ще до рішення Кабміну про продовження карантину до 24 квітня — авт.)

ПРИЧИНИ СТРИБКА КУРСУ ДОЛАРА

Під час кризи хтось скуповує гречку, хтось — туалетний папір, а дехто — долари, міняючи всі свої гривневі заощадження. Небувалий ажіотаж призвів до того, що сьогодні в Україні в прямому сенсі зникає готівкова валюта. У банках її сьогодні майже не знайти. А от в обмінниках «зелені» можна де-не-де відшукати, заплативши від 28 до 31 гривні! Що ж відбувається з доларом та скільки він буде коштувати невдовзі – пояснив інвестиційний банкір Сергій Фурса.

 Сергій Фурса Фото: СтопКор

«28 грн за долар — тільки початок. Залежно від того, скільки триватиме карантин, ми прогнозуємо від 30 до 35 грн за долар! Масово купують валюту український бізнес і пересічні громадяни, через що курс зростає, як на дріжджах. Національний банк змушений витрачати резерви, вже було витрачено 2,5 млрд доларів на підтримку гривні. Але ще буде друга хвиля, коли до України дійде результат світової фінансової кризи. Плюс варто розуміти, що вже будь-які засоби залучення коштів ринковими методами будуть вичерпані й так буде доволі довго».

 Фото: СтопКор

А от економіст Андрій Новак упевнений: до стрімкого зростання курсу валют призвели не стільки ажіотаж на неї, скільки дії НБУ.

«Ми вже не будемо мати того курсу, який був до коронавірусу. У нас зараз падіння гривні є спекулятивним. Нацбанк є головним учасником спекуляції. Падіння світових цін на нафту на третину мало б дати зміцнення гривні, але, на жаль, водночас тривала девальвація. Найголовніше, що це було не на готівковому ринку, бо за весь час від запровадження карантину люди купили тільки 300 млн доларів. Це мало. А от на міжбанківському валютному ринку НБУ вже «спалив» півтора мільярда. У п’ять разів більше за готівковий ринок! Можна очікувати, що девальвації далі не буде, якщо НБУ сам не буде її провокувати на «міжбанку».

Факторів, що впливають на стрибки курсу валют, безліч, говорить ексміністр економіки Павло Шеремета. Та найголовніше — це ажіотаж на валюту.

«Багато українців із початком пандемії почали міняти свої заощадження на валюту. Також суттєво зменшився попит на українські цінні папери з-за кордону, тому що здатність українського уряду повернути ці кошти у майбутньому під більшим сумнівом, ніж це було раніше. І третій фактор: багато українських заробітчан вимушено повернулися додому. Відповідно, і обсяг валюти, що надходила завдяки їм до України, суттєво зменшиться». (За даними НБУ, за підсумками 2019 року українські трудові мігранти переказали близько 12 мільярдів доларів грошових переказів — авт.)

СКІЛЬКИ НЕДООТРИМАЄ БЮДЖЕТ ЧЕРЕЗ «КОРОНАКРИЗУ»

Ще до початку пандемії через COVID-19 в українському бюджеті утворилася «діра» через непрофесійні дії Кабміну. Це спричинило зміни у його складі. Невиконання торішнього плану доходів держбюджету майже на 38 млрд грн Рахункова палата назвала найбільшим за останні п’ять років.

Економіст Андрій Новак: «Три місяці не виконується дохідна частина бюджету. Це почалося із грудня минулого року і тривало в січні та лютому. Дані за березень будемо мати на початку квітня. Причина — падіння промисловості. До грудня 2019-го — на 8,5 відсотка. Це перша і головна причина. Друга — неефективна робота податкової та митної служби. І зараз до цього додадуться наслідки зміни Уряду, що у кризові моменти підживлює негативні процеси».

 Прискорилось падіння промисловості Ілюстрація: СтопКор

І зараз на кволу українську економіку впали нові випробування — епідемією коронавірусної хвороби.

Ексміністр економіки Павло Шеремета: «До прикладу, у 2009-му американська економіка впала на 4 відсотки, а українська — на 8 відсотків. Наша економіка сильніше реагує на кризи. Якщо сьогодні прогнози для США — 20-25 відсотків падіння у другому кварталі, то в Україні я б говорив про 25-30 відсотків».

Скільки саме втратить держбюджет, навіть якщо епідемія в Україні закінчиться, як і заплановано, сьогодні говорити зарано. А от падіння ВВП економісти готові прогнозувати.

«Так чи інакше, у нас цього року ВВП упаде, карантин на це впливає. Падіння ВВП ми оцінюємо у приблизно 4-10 відсотків, залежно від того, як довго триватиме карантин. Говорити про бюджет поки що складно, зараз це навіть неможливо підрахувати. Бюджет не буде виконаний у будь-якому випадку. Наскільки — залежить від тривалості карантину, від наслідків світової кризи. Але точно в бюджеті буде «діра». Щоб її «заткнути», потрібно: а) переглянути бюджет; б) домовитися з МВФ, щоб нам фінансували цей дефіцит бюджету», — каже фінансовий експерт Сергій Фурса.

 Ілюстрація: СтопКор

Тим часом у КМДА вже попередньо порахували, скільки втратить міський бюджет через коронавірус. За словами міського голови Віталія Кличка, Київ недорахується щонайменше одного мільярда гривень. Порахувати точно неможливо, поки невідома тривалість карантину.

ДЕВАЛЬВАЦІЯ СТРИМУЄ ЗДЕШЕВЛЕННЯ ПАЛЬНОГО НА АЗС

Щойно в Україні знецінюється гривня — ціна нафтопродуктів на АЗС стрімко зростає. Відповідно, дорожчають усі без винятку товари та послуги, адже до їхньої собівартості вже входить пальне. Та цього разу ціни на автозаправках не змінилися, лише на деяких трохи впали. Причина цьому — рекордне падіння світових цін на нафту через торговельну війну між найбільшими країнами-виробниками.

 Фото: СтопКор

Андрій Новак, економіст: «Коли у Китаї тільки почалася епідемія коронавірусної хвороби, світові ціни на нафту трохи впали. Потім падіння прискорилося, але вже через те, що Росія не підписала угоду про обмеження видобутку нафти. Відтак Саудівська Аравія різко збільшила видобування і запровадила великі знижки для своїх покупців. Таким чином світові ціни на нафту обвалилися на третину».

Світові ціни на нафту будуть знижуватися і далі, прогнозують експерти. Але чи впадуть ціни на паливо на АЗС України — питання відкрите. 30 відсотків ціни бензину — це вартість нафти. У нашому випадку ситуація з цінами на пальне на АЗС напряму залежить від девальвації гривні.

НА МАСКАХ НАЖИВАЮТЬСЯ ТОРГОВЦІ, А НЕ ВИРОБНИКИ

Якщо долар став зникати з банків та обмінників протягом тижня-двох, то за масками та дезінфекційними засобами українці почали полювати ще наприкінці лютого. І від спокуси заробити на попиті не втрималися торговці, які підвищили ціну на найдешевшу маску з 2 до 25 грн, хоча її собівартість – 75 копійок. І причина стрибка цін — зовсім не в тому, що сировини не вистачає. Виробники тут ні до чого, упевнений економіст Андрій Новак.

«Це — наслідок підвищеного попиту на маски, на що зреагували не так виробники, як торговці. Виробники не могли так швидко відреагувати, бо кожен торговець мав запаси цих засобів індивідуального захисту, вони ледь не залежувалися. А тут вони вирішили заробити. І це не тільки українська тенденція. Але в Україні ми бачимо, що держава (Антимонопольний комітет) не зреагувала. Тож усе сталося за законом ринку».

 Фото: СтопКор

ПІДВИЩЕННЯ ПЕНСІЙ: НЕОБХІДНА ДОПОМОГА ЧИ ПОПУЛІЗМ?

Цього року держава вирішила потурбуватися про пенсіонерів і підвищити виплати, про що повідомила напередодні спалаху коронавірусної хвороби в Україні. І попри кризу через карантин свого слова урядовці дотрималися. З квітня одну тисячу гривень одноразової допомоги спрямують пенсіонерам, які отримують менш як п’ять тисяч грн. А таких в Україні понад десять мільйонів. Таку ж гроші нададуть для понад 400 тисяч одержувачів соціальної допомоги, які отримують її замість пенсій. Окрім того, з 1 травня індексують трудові пенсії на 11 відсотків, після чого гарантоване підвищення отримають близько 7 млн пенсіонерів. Окремі «бонуси» до пенсії в розмірі 500 грн підготували в Мінсоцполітики і для українців, яким виповнилося 80 і більше років.

 Ілюстрація: Слово і діло

Здавалося б — добре: згадали про пенсіонерів. Та експерти називають це популізмом в умовах кризи в Україні.

Сергій Фурса, інвестиційний банкір: Зараз це безвідповідальний популізм, тому що у держави все менше можливостей витрачати гроші. Україна має сфокусуватися на підтримці тих людей, які цього найбільше потребують, підтримати тих, по кому криза вдарить найбільше. Але це не пенсіонери, у яких життя зараз практично не змінюється. Змінюється життя у тих, хто втрачає засоби існування. От їх держава має підтримати в першу чергу. Це ті, хто втрачає роботу, люди з малого і середнього бізнесу, зі сфери послуг».

Андрій Новак, економіст: «Єдине питання: звідки уряд візьме ресурси, адже бюджет і без того не виконується за планами доходів. Це підвищення не передбачали, це щось нове. І щоб його здійснити, треба знайти гроші з інших джерел. Очевидно, уряд розраховує залучити борговий ресурс».

СВІТОВОЇ ДОПОМОГИ ДЛЯ БОРОТЬБИ З COVID-19 НЕ БУДЕ?

Нині Україна потребує міжнародної фінансової підтримки. І подолати кризу може допомогти МВФ, кажуть експерти. Але є одне «але». Наприкінці 2019-го Україна домовилася з Міжнародним валютним фондом про нову програму, в рамках якої може отримати 5,5 млрд.

 Президент Володимир Зеленський із главою МВФ Кристаліною Георгієвою Фото: Офіс президента України

Андрій Новак, економіст: «Зараз Україна веде переговори з МВФ. Я думаю, що ми можемо просити про збільшення суми. Наскільки я бачу за деякими заявами від фонду, вони готові надати Україні додаткову допомогу у боротьбі з економічними наслідками пандемії. Так само ми можемо просити і більшу допомогу від Світового банку, від ЄС, від США, від того ж Китаю, який зараз відновлює свою звичайну діяльність і економіку. ООН оголосила, що вони вже готові надати Україні допомогу у 60 млн доларів. Очевидно, що вона буде цільовою, тобто на придбання медпрепаратів, засобів захисту. І, радше за все, — безповоротною».

Підписання меморандуму України з МВФ — «на паузі». Адже Верховна Рада досі не ухвалила закон, що гарантує неповернення виведених із ринку банків до колишніх власників. Також він описує механізм компенсації для них, якщо рішення НБУ про визнання банку неплатоспроможним за рішенням суду виявилося неправомірним.

Сергій Фурса, інвестиційний банкір: «МВФ може спрямувати гроші, але для цього Україна має виконати домашнє завдання, чого не може зробити майже протягом року. Ключове, що зараз треба зробити, — прийняти «антиколомойський» закон. Для цього потрібне рішення парламенту. На жаль, не бачимо зараз політичної волі для цього. І це шкодить і вже нашкодило економіці. Зараз ми бачимо хаотичне запровадження карантину — це непрогнозовані речі, які негативно впливають на бізнес і на людей. По економіці б’є не тільки коронавірус, а й поганий менеджмент».

БОРОТЬБА З НАСЛІДКАМИ «КОРОНАКРИЗИ»

Поширення коронавірусної інфекції Україною хоч і не таке стрімке, як в інших європейських країнах, але хворих в Україні з кожним днем більшає. Через це економічні експерти майже одностайно стверджують, що 3 квітня карантин в Україні не закінчиться. Тому зрозуміти, як сильно пандемія вдарить по економіці, поки неможливо. Керівники держави вже повинні мати чіткий план дій виходу з кризи, наголошують експерти, адже економічне зростання потребуватиме багато часу, каже фінансовий експерт Сергій Фурса.

«Ми впадемо і будемо потім зростати. Як показує досвід інших криз, такі процеси тривають від 6 до 12 місяців, а потім починається відновлення. Це за найоптимістичнішим сценарієм, якщо карантин завершиться вчасно».

Ексміністр економіки Павло Шеремета упевнений, що рятувальне коло потрібно кидати насамперед підприємцям, які згодом зможуть врятувати й економіку.

«Зараз потрібно швидко виконати те, що мали зробити давно, — полегшити умови ведення бізнесу в Україні. Адже коли перекритий шлюз соціально-економічної мобільності, перекривати інші шлюзи (регуляторні, монетарні, фіскальні) є недоречним. Погляньмо на так званий монетарний шлюз. США ще тиждень тому зменшили облікову ставку із 1,5 відсотка практично до 0. Чому у нас облікова ставка — досі 10 відсотків? Її потрібно швидко знижувати».

«СтопКор» продовжує стежити за пандемією коронавірусної хвороби. Слідкуйте за новинами.

Підготувала: Алла Легеза, журналіст ІА «Стоп корупції ТВ»

Другие новости