ПоддержатьУкраїнська

Cправа Шеремета: кому вигідна дестабілізація ситуації в Україні?

Дмитрий Вербич
Дмитрий Вербич

ветеран-доброволец 5-го батальона Добровольческого Украинского Корпуса, политолог по образованию.

Cправа Шеремета: кому вигідна дестабілізація ситуації в Україні?

Гучне затримання обвинувачуваних у вбивстві журналіста Павла Шеремета та брифінг у справі за участі президента Зеленського викликали гучний резонанс в українському суспільстві. Хто намагається дестабілізувати ситуацію в суспільстві і для чого? Читайте в ексклюзивному коментарі Дмитра Вербича.

 Павло ШереметаФото: Reuters

Теоретично, чи могли обвинувачувані мати якийсь мотив?

Моя думка така, що починати треба із того, що вбито саме журналіста. Журналістів у нас в країні вбивають у зв'язку з їх професійною діяльністю. Де взагалі аналіз того, чим займався Шеремета перед тим, як якого вбили, якими були його журналістські розслідування? Про це ніхто не говорить. Мотив, який ми почули на брифінгу – це по-перше, дестабілізація (обвинувачувані нібито вбили Шеремету в якості жертви для розпалу ворожнечі), по-друге, «культивування величі арійської раси», яке закидають Антоненку (в офіційному документі) - звучить ніби витяг затримання якихось скінхедів часів 90… Яким чином вбивство «білого журналіста» могло вплинути на панування арійської раси? Шеремета не міг нічим розлютити добровольців чи волонтерів. Якби хотіли вбити – обрали би когось іншого.

 Фрагмент обвинувачення Андрія АнтоненкаФото із вільних джерел

Далі, я не розумію, як вбивство журналіста, про якого багато хто взагалі не чув до смерті, може дестабілізувати ситуацію в країні? Абсурдно, що обвинувачуваних тільки-но почали затримувати і проводити обшук, і разом з тим, в цей же час почався брифінг – без допитів, суду, поки провина не доведена. Їх звинуватили на всю країну без офіційного рішення суду – це вже пряме порушення законодавства.  Крім того, основна мета добровольців, волонтерів, лікарів – збереження цілісної держави. То для чого їм дестабілізація?

 Андрій АнтоненкоФото: УНІАН

Чим можна пояснити затримання?

Ось як я бачу те, що відбувається з Антоненком, Кузьменко та рештою затриманих. Буквально сьогодні Антін Мухарський писав про те, що йому виламували двері, проводили обшуки. Вночі ж обшукували помешкання відомих волонтерів Акастьолових. У мене складається враження що саме поліція займається дестабілізацією. Це атаки, які мають на меті викликати якісь емоції, якусь агресію у пасіонарного населення. У нас недавно пройшла зустріч в Нормандському форматі, свідоме населення не почуло якоїсь відвертої зради і люди заспокоїлися, накал у суспільстві знизився. І, буквально за пару днів, відбуваються затримання. Б'ють по людях, які мають позитивну репутацію, за яких боротиметься суспільство. Антоненко – не просто музикант, він служив в ССО, за нього вступляться добровольці, спецназівці. Це робиться абсолютно нахабно з метою викликати дестабілізацією.

Кому це може бути вигідно?

Важко сказати напевно. Держава, звісно ж , – не одна людина. Всередині різних інституцій також іде боротьба за вплив і владу. На мою думку, переслідування в першу чергу відбувається за ініціативою Арсена Авакова. Такі випадки вже були раніше, наприклад справа Бузини, за якою судять Андрія Медведька та Дениса Поліщука. Досі йде слідство, люди на цей момент були на Сході, а їм інкримінують вбивство людини в Києві.

Дійсно, багато добровольців перебувають в місцях позбавлення волі цілком справедливо за якісь свої необдумані вчинки та неправомірні дії. Але в даному випадку – я не вірю що Антоненко міг це вчинити. Мені здається, ці люди вибрані тому, що вони доволі відомі і «медійні», а тиск на них викличе резонанс у суспільстві. Ми бачили скільки людей було під будинком Антоненка, скільки у суді.

На мою думку, Арсен Аваков – доволі самостійний гравець у політиці. Між ним і Зеленським іде певна «гра у перемогу». Під час виборів він допоміг Зеленському прийти до влади. Зараз  же він намагається залишитись на посаді та посилити свої позиції. Однозначно іде якийсь торг, але ми цього ніколи не дізнаємось напевне.

 Арсен АваковФото: ''Госновости''

Кому може бути цікава дестабілізація ситуація в суспільстві?

В подібних ситуаціях я бачу вплив Росії. Це єдиний суб’єкт, якому може бути цікава будь-яка дестабілізація. Зараз суспільство розділилося на тих, хто активно брав участь у політичному житті, і тих хто просто спостерігав за цим. Люди втомилися від війни, від військових зокрема. Декому соромно, декому страшно – це прості емоції, на яких легко грати ворогу. Крім того, іде нівелювання статусу добровольця, який з кожним роком стає все більш суперечливим. В найгіршому варіанті дестабілізація може призвести до громадянської війни, що буде вигідно тільки Росії. Бійня може розпочатися між поліцією та розлюченими добровольцями - достатньо першої крові.

Розвиток ситуації із затриманням по вбивству Шеремети

Насправді важко спрогнозувати. Я думаю, що Антоненка, Кузьменко і Дугарь мають відпустити, тому що це абсурд, або ж пред’явити якісь «залізні» докази. Якщо їх запроторять у СІЗО – це призведе до акцій, та беззаперечно підвищить рівень незадоволення владою. Справа має розглядатися як слід, а не так як це відбувається зараз. Жодного прямого доказу немає. Важлива мудрість Зеленського у даній ситуації. Правильним рішенням буде звільнення Авакова із займаної посади, це однозначно зняло би напругу з обох сторін.

Що в даній ситуації може зробити суспільство?

Суспільство однозначно має реагувати – виходити на акції, брати слідство під контроль. Наразі включилися хороші юристи, небайдужа громадськість. Важливо витримати «лінію неперейдення» до прямої агресії, але все ж слідкувати за ситуацією. Зеленський звертає увагу на реакцію суспільства, це не Янукович який сидів у Межигір’ї і до останнього не відслідковував що відбувалося на Майдані.

Нагадаємо, 12 грудня у Києві затримали підозрюваного у вбивстві відомого журналіста Павла Шеремета. Про це повідомив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков у Facebook. Ним виявився Андрій Riffmaster Антоненко - вокаліст однойменного музичного гурту військово-патріотичного напрямку, автор хіта Сил спецоперацій "Тихо прийшов, тихо пішов". Крім нього затримали Юлію Кузьменко (волонтерка, дитячий лікар, заввідденням рентгенографії), Яну Дугарь (військова медсестра) та подружжя Грищенків (військові із позивними «Пума» і «Буча»).

Другие новости