Освіта у престижних вишах коштує недешево, а бюджетні місця мають діставатися кращим з кращих, що пройшли крізь "сито" ЗНО. Та навіщо платити більше, якщо результати тестування можна… підробити? Хто ж вони – діти впливових чиновників і бізнесменів, що кілька років тому потрапили до елітних Альма-матер в обхід системи? Щоб відшукати цю "золоту молодь", журналісти "СтопКору" витратили кілька тижнів і переглянули сотні сторінок у соцмережах.
https://www.youtube.com/watch?v=_ejXGu6F6Sk
Отже, за даними Генпрокуратури, у 2014-15 рр. майже дві сотні студентів з фейковими результатами вступили до півсотні вишів – найбільше у Харків, Вінницю, Львів, Одесу і навіть Донецьк.
Лідирує в цьому списку столиця. Саме тут розташована найбільша кількість таких вищих навчальних закладів, їх майже тридцять, куди документи з липовими балами ЗНО подали понад 130 абітурієнтів.
З-поміж батьків цих щасливчиків більшість – підприємці. Але є і впливові на той час чиновники.
Наприклад, депутат Київради від БЮТ Владислав Ярцев. Його син став студентом Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Ексголова "Укрзалізниці" Василь Гладкіх допоміг доньці вступити до того ж вишу на юридичний факультет.
У списку також є заступник керівника Секретаріату Центральної виборчої комісії Сергій Дубовик: сфальсифікованих результатів його доньки якраз вистачило на місце у тому ж університеті Тараса Шевченка.
Доступ до соцмереж Оксани Дубовик обмежений для вільних відвідувачів. Так само, як і доступ до соціальних мереж Богдана Ягуна, сина колишнього заступника голови СБУ.
Натомість донька ексдепутата Донецької облради Рената Валітова – відкритіша у цьому сенсі. До речі, вона ж – онучка ексдепутата Верховної Ради Тетяни Бахтєєвої, яку ЗМІ називали "сірим кардиналом" Комітету охорони здоров’я у парламенті. Рената, вочевидь, вирішила продовжити династію і пішла до медичного вишу.
Чи завершила вона своє навчання у виші – допоки невідомо. Та судячи зі світлин у соцмережі, Рената живе у своє задоволення: тут розкішні букети, брендовий одяг.
Так само, як і ще одна фігурантка цієї історії, Дарина Щербань. Вона полюбляє лакшері-відпочинок, океан, пальми, пляж та прогулянки на слоні. До речі, на відміну від Ренати, Дарина на своїй сторінці опублікувала інформацію про завершення навчання у виші.
А для декого вступ за фальшивим ЗНО став добрим стартом для подальшого навчання. До прикладу, Наталія Левадіна після університету імені Тараса Шевченка поїхала продовжувати освіту в Торонто.
"Ми перелопатили купу документів і висновок невтішний. На більшість фігурантів цієї справи оприлюднення інформації щодо підроблення результатів ЗНО ніяк не вплинуло і чи не всі – уже з престижними дипломами", – зазначає журналіст Марія Гураль.