ПоддержатьУкраїнська

На тлі російської ескалації Німеччина вимагає від України імплементації формули Штайнмаєра

Дмитрий Снегирев
Дмитрий Снегирев

Политолог, военный эксперт

На тлі російської ескалації Німеччина вимагає від України імплементації формули Штайнмаєра

У МЗС Німеччини наполягають, щоб Росія та Україна повністю виконали результати саміту, узгоджені в Парижі в грудні 2019 року. Щодо України — це перенесення так званої «формули Штайнмаєра» в законодавство. Про це йдеться у заяві МЗС Німеччини.

 Ілюстрація: СтопКор

«Сьогодні, рівно рік тому, в Тристоронній контактній групі були узгоджені додаткові заходи щодо посилення режиму припинення вогню, в яких Росія та Україна беруть участь у переговорах щодо розв'язання конфлікту на сході України за посередництва ОБСЄ. Це призвело до відчутного зменшення бойових дій на сході України — і, отже, набагато менших жертв серед цивільних та військових. Припинення вогню було і є знаком надії на те, що мир можливий, якщо особи, що приймають рішення, проявлять необхідну політичну волю», — йдеться у заяві.

Раніше федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що вважає необхідною імплементацію «формули Штайнмаєра» в українське законодавство.

Фактично ми потрапили в пастку, яку раніше створили своїми руками.

На мою думку, в тому, що відбувається, є і провина США. Нещодавно тимчасовий повірений у справах США в Україні Джордж Кент заявив, що не очікується участі американських чиновників у переговорному процесі щодо Донбасу. У жодних форматах. Хоча не заперечив, що дискусії з питання були і продовжаться під час візиту Володимира Зеленського 30 серпня до США. Кент констатував відсутність прогресу у переговорах в обох форматах, і це, на його думку, засвідчили марні спроби американських дипломатів ще шість років тому.

 Ангела Меркель Фото з відкритих джерел

Своєю чергою, в угоді США і ФРН від 21 липня стосовно російського газопроводу «Північний потік-2» є пункт, згідно з яким Берлін зобов'язується активізувати зусилля в рамках нормандського формату для виконання Мінських угод. І жодного слова про те, що США будуть залучені до процесу.

Тобто адміністрація Байдена перекладає на Німеччину відповідальність щодо врегулювання ситуації на Сході України. Ну, а Німеччина фактично примушує Україну до виконання «формули Штайнмаєра». Яка фактично легітимізує кремлівський сценарій із контролю з боку Росії над зовнішньополітичним вектором України. Що означає втрату нами суверенітету.

Але Німеччині, схоже, важливіше розв'язати за будь-яку ціну «українське питання», щоб нормалізувати відносини з США і Росією.

Так, ми самі підписалися на «формулу Штайнмаєра». Адже вона якоюсь мірою віддзеркалює Мінські угоди, підписані ще за президентства Порошенка. Але тоді невнесення невигідних Україні змін у законодавство аргументували відсутністю більшості в парламенті та можливими вуличними заворушеннями. А у Зеленського є монобільшість і повний контроль над силовим блоком. І такі тези вже не працюють.Що розуміють на Заході. І посилюють тиск.

Можна сказати, що ми потрапили в пастку, яку раніше створили своїми руками. Якщо спробуємо ввести «формулу Штайнмаєра» в законодавство, то російська присутність легітимізується у вигляді територій, які фактично не контролює Україна. І де вже сотні тисяч громадян мають російські паспорти.

 Фото: ua.news

Переконаний, що Верховній Раді буде складно затвердити зміни до Конституції щодо особливого статусу ОРДЛО й імплементації «формули Штайнмаєра», як того вимагає Кремль.

У «Слуги народу» виникне проблема нестачі голосів. Відповідно, їх намагатимуться добрати або в «Опозиційної платформи – За життя», чия позиція зрозуміла, або ж в умовно створених партій-сателітів. І також виникне питання предмету політичного торгу. Однак, скоріш за все, це питання буде перенесене, адже подібні політичні рішення на тлі падіння рейтингу партії влади недоречні.

З огляду на усі ці фактори, Київ навряд чи піде на поступки Росії. На мою думку, команда президента Зеленського буде використовувати тактику штучного затягування перемовин і пошуку так званої «третьої формули».

Нагадаю, що згідно з Мінськими угодами, проведення місцевих виборів на території ОРДЛО — лише 12-й пункт плану з врегулювання кризи. Йому передує низка інших кроків, у тому числі всеосяжне припинення вогню, відведення військ від лінії розмежування, виведення іноземних військових формувань, встановлення контролю ОБСЄ над кордоном.

А «формула Штайнмаєра» передбачає, що спершу відбудуться місцеві вибори в ОРДЛО (відповідно до Конституції України), потім — тимчасове (а після підтвердження демократичності виборів із боку ОБСЄ — постійне) набуття чинності закону про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей. І одночасно з імплементацією цього закону — виведення військ і встановлення контролю України над східним кордоном.

Другие новости