Рейдерство на Херсонщині набуло величезних масштабів. «СтопКор» вже висвітлював факти захоплення підприємств у цьому регіоні. Постраждалі від рейдерів звернулись до нового губернатора Херсонщини Юрія Гусєва під час засідання Антирейдерського штабу. Цей штаб створений для координації правоохоронних органів у боротьбі з рейдерами.
«Кількість постраждалих від рейдерства вразила нового губернатора Херсонщини, масштаби проблеми він сприйняв дуже серйозно та пообіцяв активно брати участь у цьому протистоянні для спільної боротьби за свої права», – розповідає активіст «Стоп корупції» Роман Дещенко з Херсона.
З-поміж жертв злочинного свавілля рейдерів були присутні, зокрема, член виконкому міськради Херсона, голова правління, генеральний директор «ПАТ Херсонбуд» Олександр Сандик, приватний підприємець Олексій Непрозванний, власниця підприємства «Квіти Херсона» Надія Максименко, представник пансіонату «Петрівець» у селищі Лазурне, адвокатка Наталя Панчук. Активісти та журналісти «СтопКору» поспілкувались з постраждалими від рейдерства.
Нагадаємо, журналісти та активісти «Стоп корупції» вже понад рік розплутують пристрасті навколо резонансного захоплення майна найбільшої будівельної кампанії Херсона – «Херсонбуд». А постраждалі власники – родина почесного громадянина м. Херсона Бориса Сандика 2 роки судиться з місцевими зірками рейдерства. 2 роки тому, у червні 2017 року, група осіб з метою заволодіння майном підприємства на суму більше ніж 500 млн гривень підробила рішення власника ПП «ВФ «Паритет» про продаж частки в статутному капіталі ТОВ «КПД-5С» – фірми, в якій зберігалося майно ПАТ «Херсонбуд». За рейдерами, як стало відомо, стоїть екс-мер Херсона, а нині – депутат міської ради Володимир Сальдо.
Згодом низка державних реєстраторів і нотаріусів за цими підробленими документами переписала на рейдерів частки майна ПАТ «Херсонбуд». Численні суди довели факт рейдерства. Утім ані замовники рейдерства, ані виконавці – нотаріуси і реєстратори – досі не покарані через зволікання правоохоронних органів Херсона. З приводу зазначених подій СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області проводилося досудове розслідування у цілому ряді кримінальних проваджень. Проте поліція, прокуратура і суди затягували слідство. Серед вкраденого майна називають будівлю офісного центру в Херсоні, будівельну техніку, виробничі бази, пансіонат «Прибій» у Залізному Порту.
Голова правління, генеральний директор «ПАТ Херсонбуд» Олександр Сандик у коментарі журналістам «СтопКору» зазначив: «За цей час дії реєстраторів були розглянути Міністерством юстиції, в адміністративному та цивільному судах, де до рішення Верхового Суду ухвалили наступне – дії реєстраторів (в інтересах третіх осіб) незаконні. Тільки кримінальні провадження з місця не рухаються».
Адвокати підприємства повідомили, що за одним з епізодів справ суд вже зобов’язав ДБР відкрити провадження щодо бездіяльності слідчих.
Про бездіяльність місцевих правоохоронців у боротьбі з рейдерами наголошують й інші постраждалі.
Власники підприємства «Квіти Херсона», у захопленні якого фігурують ті самі замовники, що і у «Херсонбуду», зазначили, що сьогодні підприємство переживає вже другий етап рейдерського захоплення. А названі у судах винуватці рейдерства так і не покарані через зволікання з боку місцевої поліції та прокуратури.
Адвокат Наталя Панчук, яка веде справу незаконного захоплення пансіонату «Петрівець» (село Лазурне Херсонської області), розповіла журналістам «СтопКору» подробиці справи. Один з трьох власників, Ігор Лук'янов, через ТОВ «Буд-Ком», компанію свого батька, заволодів майновим комплексом пансіонату – 9 гектарами землі. За словами Панчук, майно продали за балансовою вартістю, але гроші на рахунок «Петрівця» так і не надійшли.
«У грудні 2017 року були проведені загальні збори, на яких не була присутня жодна особа. У протокол вписали одну з власниць, Марію Педченко, яка про це навіть не знала», – говорить Наталя.
Власниці Євгенія Руденко та Марія Педченко зверталися до правоохоронних органів, але кримінальне провадження не відкрили за жодною із заяв. Жодної процесуальної дії не проводилося до весни цього року, нікого не викликали на допит. Потім у місцевій прокуратурі змінився керівник, а слідчі дії нібито почали проводити. Але пізніше із реєстрів стало відомо, що нинішніми власниками апартаментів комплексу стали родичі людей, які безпосередньо задіяні у слідчому процесі, а саме: верхівки прокуратури Херсонщини Сергія Циганка, Костянтина Шабуніна, Костянтина Гулякова».
Головна проблема, кажуть законні власники, що усі заяви та документи у справах з Києва спрямовуються знову до херсонських правоохоронних органів, а об’єктивно вести слідство вони не в змозі, бо їхні працівники і є власниками захоплених підприємств. Саме тому добитися справедливого рішення неможливо: поліція зацікавлена та покриває рейдерів, або ж самі прокурори чи їхні заступники є цими рейдерами.
Ще один випадок рейдерства, пов’язаний із захопленням пансіонату «Кіліманджаро», спровокував акцію протесту під будівлею ОДА. Як розказали представники пансіонату, у 2006 році приватним підприємцям, серед яких був Олексій Непрозванний, депутат Новофедорівської селищної ради запропонував землю для будівництва власних магазинів та встановлення МАФів.
«Нас запевнили, що все чесно, ніхто нас не кине. Тоді всі рішення ухвалювала місцева прокуратура, і там нас теж запевнили, що усе гаразд і з документами, і з компанією», – розповідає Непрозванний.
Але вже наступного року підприємці раптово дізналися, що фірма, яка належить депутату, зареєструвала їхню власність як нерухоме майно, на ім'я депутата.
Цікаво, що в усіх випадках рейдерства на Херсонщині задіяні ті ж самі реєстратори та замовники. Імена їхні відомі, суди довели їхні незаконні дії. Утім в усіх випадках постраждалі зазначили тотальну бездіяльність поліції та прокуратури у розслідуванні кримінальних проваджень та притягненні винних до відповідальності, що наштовхує на підозри про змову херсонських правоохоронців з рейдерами.
Присутні на зустрічі антирейдерського штабу з Юрієм Гусєвим висловили сподівання, що втручання губернатора, журналістів та публічний розголос незворотньо вплинуть на ситуацію.
«Якщо губернатор дасть реальний імпульс, скаже, що відчуває відсутність довіри у потерпілих до слідчих дій місцевих правоохоронців та підтримає залучення слідчих органів ДБР, то це спрацює.
Адже за цей же час різні суди ухвалили справедливі рішення, на місці стоять тільки кримінальні провадження», – сказав Олександр Сандик у коментарі журналістам «Стоп корупції».
Ю. Гусєв дійсно підтримав позицію представників підприємств Херсонщини про доцільність звернення до Державного бюро розслідувань стосовно дій конкретних слідчих та процесуальних керівників (прокурорів) та створення скоординованих дій з повернення майна від злочинців й невідворотності покарання!
Також на засіданні штабу було наголошено, що для ефективної боротьби з рейдерством потрібне вирішення регуляторних питань на державному рівні. Так, Олександр Сандиик вважає, що для того, щоб рейдерство в Україні викоренилося, необхідно спростити механізм притягнення до кримінальної відповідальності реєстраторів, адже саме у їхніх руках опинилася гарантована Конституцією України доля приватної власності громадян.
Журналісти «Стоп корупції» готують нові розслідування щодо корупційних зв’язків та рейдерства на Херсонщині. Дивіться у випусках «Стоп корупції» в ефірі 5 каналу, а також на 8-му каналі телебачення.