
«За один голос та голосування виключно за одного кандидата у народні депутати України у виборчому бюлетені громадянам обіцяли 1500 гривень. Наразі тривають санкціоновані обшуки за місцем проживання причетних до протиправної діяльності осіб», - про це повідомили у Департаменті захисту економіки Національної поліції України.

У межах кримінального провадження, відкритого за ч. 4 ст. 160 (підкуп виборця) Кримінального кодексу України, було задокументовано групу осіб, яка через підпорядкованих посадових та довірених осіб організувала «схему» скуповування виборчих голосів за одного з кандидатів у народні депутати України на позачергових виборах до Верховної Ради. Під час процесуальних заходів співробітники Департаменту захисту економіки Національної поліції та Головного слідчого управління Нацполіції встановили, що вказані особи з початку формують списки громадян, які за грошову винагороду погодилися віддати свій «голос» за певного кандидата.
В подальшому один примірник сформованих списків передається так званим кураторам, а інший залишається безпосередньо у тих, хто займається грошовою агітацією виборців. За голосування за певного кандидати у народні депутати громадянам обіцяли заплатити 1000-1500 гривень. Аби виборець після свого волевиявлення зміг отримати винагороду, йому потрібно було сфотографувати бюлетень у кабінці для таємного голосування з відміткою про голосування за потрібного депутата та передати фото куратору. Наразі правоохоронці проводять санкціоновані обшуки за місцем проживання осіб, причетних до організації мережі підкупу виборців.

«За статистикою було надіслано понад 100 звернень (приблизно 109) щодо порушення виборчого законодавства, з них відкриті 24 адміністративні справи щодо бігбордів та відсутності інформації про тираж і т.д. Також є 2 кримінальних провадження щодо підкупу виборців. У кримінальних справах допитали свідків, триває досудове розслідування», - повідомила «СтопКору» Інеса Манзулич-Іванова, спеціаліст відділу комунікацій ГУ НП в Закарпатській області.
Наголошуємо, за порушення виборчого законодавства передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Особи, які погоджуються продати свій голос на виборах, мають розуміти, що це незаконні дії, за які вони відповідатимуть перед законом. Додамо, що в Ужгороді місцеві жителі повідомляють про факти підкупу виборців та використання адмінресурсу міським головою Бонданом Андрієвим та його братом, депутатом Закарпатської облради Андрієм Андрієвим. Обидва балотуються до парламенту.
Додамо, що за даними місцевих ЗМІ, сітка підкупу виборців була сформована і використана ще у 2015 році, коли Богдан Андріїв балотувався на посаду міського голови Ужгорода. За різними даними, тоді було підкуплено від 8 до 12 тисяч виборців і Андріїв вибори виграв. З того часу у ЗМІ його неодноразово асоціювали із 500-гривневою купюрою, а також акцентували на тому, що усі 5 років міського головування він "відбивав" витрачені на вибори кошти, зокрема, багатомільйонними компенсаціями за перевезення пільговиків у громадському транспорті, що належить його сім'ї.

Нагадаємо, що в рамках громадської ініціативи "Стоп політичній корупції" команда правозахисників, журналістів та регіональних активістів займається моніторингом і висвітленням фактів порушень виборчого законодавства по всій Україні.
Читайте також: "В Ужгороді кандидат у ВР використав 20 ОСББ для підкупу виборців".