26 жовтня представники “Стоп Корупції” написали зверення до Міністерства фінансів України та до Державної регуляторної служби України з зауваженнями та пропозиціями щодо постанови Кабінету міністрів України "Про внесення змін до пункту 3 порядку зупинення реєстрації податкових накладних".
На думку активістів, запропоновані зміни до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок) є такими, що спрямовані на спричинення додаткового тиску на малий бізнес та створюють передумови для втручання податкових органів у планування та організацію господарської діяльності підприємств, що розвиваються.
“Проектом пропонується внести зміни до ознак у разі відповідності яким ПН/РК не підлягають моніторингу. Вказані ознаки доповнено положенням, що моніторингу не підлягають ПН/РК за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений платником податку в таких податкових накладних/розрахунках коригування в поточному місяці не перевищує 50 тис.грн. на одного покупця – платника податку.
Тобто за умови внесення таких змін суб’єкти малого та середнього бізнесу при здійсненні переважної більшості господарських операцій з постійними та новими контрагентами стануть об’єктами моніторингу з великою вірогідністю подальшого блокування ПН/РК у зв’язку з невідповідністю жодній з ознак, передбачених п. 3 Порядку.
Багаторазові блокування ПН/РК на невеликі суми податкових зобов’язань спричинять виникнення ситуації, в якій керівнику підприємства доведеться обирати між чисельними судовими справами, пов’язаними із витратами на судовий збір, правову допомогу тощо у зв’язку з оскарженням рішень фіскальних органів, та можливістю швидкого вирішення питання розблокування ПН/РК шляхом віднайдення так званого компромісу із представниками контролюючого органу.
Тобто вказане положення є базою для виникнення ризиків вчинення корупційних правопорушень, оскільки стає важелем управління малим та середнім бізнесом з боку корумпованих чиновників та створює можливості для отримання ними легкої неправомірної вигоди.
Враховуючи наведене зауважуємо, що прийняття вказаних змін жодним чином не спричинить ефективність здійснення контролю з боку контролюючих органів, однак спричинить додатковий тиск на бізнес, особливо малого сектору економіки, а також активізує корупційну складову у взаємовідносинах платників податків та фіскальних органів. У зв’язку з викладеним пропонуємо виключити вказане положення з проекту постанови Кабінету Міністрів Україні «Про внесення змін до пункту 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних” – йдеться в документі.