Закупівля радіостанцій для української армії ледь не в країни-агресора, практично зірваний міжнародний контракт на 400 мільйонів доларів, гучний скандал Гладковських-Свинарчуків – далеко не весь перелік корупційних схем в оборонній галузі України. Безліч фігурантів, чиї прізвища лунали на всю країну, втрачені мільярди доларів та реальні загрози національній безпеці нашої держави. Однак жодного покарання, повна свобода та недоторканність – усе це про відповідальність за страшні злочини. Такими, на жаль, є українські реалії. Відповідні проблеми на конкретних прикладах у конкретній галузі підняли на пресконференції "Корупція в обороні – невирішена проблема", що відбулась 4 листопада в Києві.
Численні обстріли український бойових позицій можуть бути наслідками розсекречених технологій роботи радіостанцій, закуплених ЗСУ у турецької фірми "Асельсан". Як виявилось, ця фірма тісно пов'язана з РФ, ба більше – йдеться про обмін технологіями. Тобто ЗСУ закупили військове обладнання, про яке країна-агресор може знати все – від інструкції з використання до найдрібніших запчастин. Солдати перетворилися на "гарматне м'ясо", оскільки країна-агресор може мати прямий доступ до систем радіозв'язку і відстежувати кожен крок української сторони.
"Ізраїльський концерн "Ельбіт" – світовий лідер, який мав стати постачальником новітніх радіостанцій для ЗСУ. З цією компанією уклали попередні договори, провели пробне постачання, йшлося вже навіть про трансфер технологій. Зокрема, існували плани будівництва заводу компанії на Львівщині. Але раптово ухвалили рішення, що найбільш відповідними для української армії нібито є радіостанції турецького нікому не відомого виробника "Асельсан". Головним лобістом компанії в Україні став тоді ще голова Комітету ВРУ з питань національної безпеки та оборони Сергій Пашинський. Він зараз у СІЗО через інші звинувачення, мала історія, яка при дорогих адвокатах дозволить уникнути відповідальності. А от до великих кейсів нікому немає діла. Його син, який укладав ці контракти, зараз вільно пересувається та не має проблем з правоохоронними органами", – таку позицію озвучив координатор ГО "Стоп корупції" Роман Бочкала.
Наступне гучне розслідування "СтопКору" відгриміло довкола державного підприємства "Спецтехноекспорт", яке входить в концерн "Укроборонпром". Детектив ДБР Литвиненко, не маючи жодних прав, ледь не зірвав контракт на 400 мільйонів доларів із Міноборони Індії. Таким діями детектив фактично підіграє основному конкуренту України на міжнародному ринку озброєнь – Росії. У цій ситуації іноземні долари скоріше підуть на оборонні заводи РФ, а звідти у вигляді нових партій військової техніки на Донбас.
"На початку цього року виник гучний скандал "Свинарчук-гейт", вимагали посадок, однак нікого не затримали. На початку березня 2019 року раптово були затримані керівник дочірнього підприємства "Укроборонпрому" "Спецтехноекспорт", його працівники – колишні та нинішні. Версія звинувачення базувалась на довідці однієї аудиторської служби та експертизи, яка цю довідку підтверджує.
...Я як сторона захисту надіслав у НАБУ результати поліграфа, де клієнт доводить відсутність корупційної складової. На мою думку, не розібравшись у ситуації та стосунках між міністерством оборони Індії та ДП "Заводом 410 ЦА" ("Спецтехноекспорт" виступав посередником), намагаються запхати справу суд. Яке відношення до розтрати коштів має "Спецтехноекспорт", якщо контракт був підписаний у 2009 році? У НАБУ розглядають розтрату в період з 2015-го по 2017-й роки. Ми надали близько 5 експертиз, висновки поліграфолога, свідків. Ми втратили контракт та ризикуємо втратити інші контракти, додайте сюди репутаційні ризики. Кому це вигідно? Російській Федерації та іншим країнам, які на тому ж ринку, нашим бізнес-конкурентам", – наголосив адвокат, партнер ЮК "Правовий альянс" Тарас Безпалий .
Безпалий нагадав, що у 2009 році Україна підписала великий контракт з Індією, за який у 2010 році у "Спецтехноекспорт" отримали нагороду від президента. Контракт діяв з 2009-го по 2017 роки. Компанія привела в Україну 500 мільйонів доларів. Упродовж 2015-2018 років з'явилось НАБУ, детектив якого надіслав лист в міноборони Індії, заявивши в ньому про підозру посадових осіб "Спецтехноекспорту" в корупції без доказів та справи. У результаті цього в міжнародній пресі почали писати про корупційні ризики в контексті співпраці з Україною. "Це прямий вплив на репутаційні моменти", – підкреслив він.
Журналіст Кирил Вольний, коментуючи розслідування так званої "справи Свинарчуків", теж зазначив, що попри гучний розголос, який вона мала на початку поточного року, станом на сьогодні її головні фігуранти так і не притягнуті до відповідальності.
"Відразу після скандалу в "Укроборонпромі" правоохоронці почали активну діяльність, а, коли ми почали дивитися, кого і в чому звинувачують, то у нас з’явилося багато питань. Мова йде про підприємство "Спецтехноекспорт" концерну "Укроборонпром". Саме діяльність його колишніх керівників почало розслідувати НАБУ. Перше, що нас здивувало, - це те, що розслідувався контракт від 2009 року на модернізацію індійських літаків на 400 млн грн. Ми там побачили, що замість тих, хто фігурував в скандалі в "Укроборонпромі" - Гладковський, "золоті хлопчики", зовсім інші прізвища людей, які до цієї історії стосунку не мали. Виявилося, що детективи НАБУ, які розслідують цю справу, і є фігурантами скандального розслідування про "Укроборонпром". Зокрема, детектив Литвиненко, чию переписку із "золотими хлопчиками", які намагаються з детективом вирішити питання, опублікували журналісти. Все виглядає так, що вирішили швиденько показати результати і призначити винних", - сказав він.
Через численні корупційні скандали в оборонній галузі Україна не лише втрачає позиції у світових рейтингах експортерів, але й зменшує свої шанси виграти війну. Таку думку озвучив експерт Центру аналізу економічної політики Юрій Гаврилечко.
"Корупція – це не лише крадіжки, це реалізація власних інтересів за наш із вами кошт. В результаті втрачає держава, ми з вами та обороноздатність. Україна втратила контракти й на цю частку ринку прийшли росіяни. За останні 10 років ми вилетіли з топ-10 експортерів на ринку озброєння. Це відбулось на тлі корупції, з метою змістити Україну на цьому ринку. Росія впала на 17 відсотків через старі розробки та труднощі з інноваціями, США та Китай виросли на 30 та на 200 відсотків відповідно", – підкреслив експерт та пригадав скандал із "Мотор Січ".
"Якщо говорити про шкоду, то згадаємо скандал з "Мотор Січ", яка знаходиться під ризиком американських санкцій. Раніше ця компанія входила у топ-100 компаній-продавців на збройному ринку. Чим більше скандалів – тим менша кількість замовників хоче з нами працювати. Ми не боремося за ці ринки. Ми втрачаємо у грошах та репутації, а повернутись у цю галузь надзвичайно проблематично. З експортерів ми можемо перетворитися на імпортерів", – зазначив Гаврилечко.
За його словами, країна-імпортер не має шансів виграти війну.
"У світі немає прикладів, коли країна вистоює у війні шляхом імпорту озброєння. Країна у будь-якому разі рано чи пізно програє конфлікт, якщо не виробляє зброю всередині".
З огляду на ці факти організатори пресконференції наполягли на розв'язанні питань, пов'язаних з фігурантами гучних корупційних справ та формуванні шляхів адекватного розвитку оборонної галузі України.