ПоддержатьУкраїнська

Журналісти з'ясували, за що Зеленський звільнив львівського губернатора

StopCor
StopCor

StopCor

Журналісти з'ясували, за що Зеленський звільнив львівського губернатора

На Галичині зимові свята-2020 ознаменувались не лише традиційними ярмарками та новорічно-різдвяним припливом туристів, але й руйнацією національної пам’ятки, яка є визначною візитівкою Львівщини.

У підніжжі всесвітньо відомого замку у селищі Олесько через негоду та сильний вітер обвалилась частина даху колишнього монастиря капуцинів, зведеного у стилі пізнього бароко і визнаного архітектурною пам’яткою національного значення.

Обвалення даху в Олеську Фото: 24 канал

Про це сповістили у пресслужбі Львівської обласної державної адміністрації.

"У п’ятницю, 3 січня 2020 року, обвалилася частина даху будівлі колишнього костелу Капуцинів у смт. Олесько, Буського району (вулиця Замкова, 27). Це пам’ятка архітектури національного значення, яка є на балансі Львівської ОДА", – йдеться у повідомленні.

Представники галереї мистецтв імені Бориса Возницького, фондосховище якої розміщено на території костелу, почали бити на сполох ще у 2009 році. Тоді висновок про загрозливий стан даху оприлюднила комісія, до складу якої входили працівники галереї, Львівської ОДА та представник Державної служби надзвичайних ситуацій.

Будівлю монастиря повторно візуально обстежили влітку 2012-го. У відповідних технічних висновках йдеться про загрозу "травмування та загибелі працівників, безповоротної втрати творів мистецтва, що зберігаються у фондосховищі, втрати пам’ятки архітектури державного значення".

Як зауважив директор Галереї Тарас Возняк, він неодноразово звертався до Львівської ОДА з проханням про виділення коштів на ремонт приміщення.

Але комунальники області цього року не спрацювали належно, і традиційне зимове погіршення погодних умов обернулось для Олеського замку справжнім стихійним лихом.

Зауважимо, що передостанній губернатор Львівщини Маркіян Мальський, якого Володимир Зеленський призначив на посаду минулого літа, у своїх промовах декларував намір не заграватись в політику і посилено займатись саме господарством області.

Маркіян Мальський Фото: Depo Львів

"З мого боку ви не побачите політичних дій. Я прийшов сюди керувати областю і займатись господаркою", – заявив він у липні 2019-го.

Та, вочевидь, з поставленим завданням Мальський не впорався, тому вже 26 грудня голова держави офіційно "попросив" Маркіяна Маркіяновича з займаної посади. Своє рішення Володимир Зеленський оголосив ще за два дні до підписання відповідного указу, у прямому ефірі під час засідання Ради розвитку громад та територій.

Президент наголосив, що звільнив голову облдержадміністрації через те, що не побачив жодних результатів його роботи.

Сам Мальський пояснив, що на період його головування нібито припало чимало випробувань:

"З командою професіоналів у Києві та Львові, з якими ми встигли спрацюватись, неохоче розлучатись… Однак душа моя по-справжньому лежить до іншого та і вдалося реалізувати чимало задуманого й дати старт багатьом новим процесам, які, вірю, вже скоро реалізуються", – написав він у публікації на власній сторінці у Facebook.

Варто нагадати, що за останнє десятиліття губернатори Львівщини змінювались із блискавичною швидкістю, як у калейдоскопі.

Кадрові пертурбації у Львівській ЛОДА Фото: Вікіпедія

Ймовірно, саме через відсутність ефективного менеджменту наразі Львівська область, маючи унікальний туристичний та культурний потенціал, посідає місця у другій десятці рейтингу соціально-економічного розвитку регіонів України з явними провалами у таких напрямках як інвестиційний розвиток, доступність послуг освіти та соціальний захист.

Львівщина у рейтингу областей України Фото: Uteka.ua

А "загублені" містечка на кшталт Дублян входять до переліку аутсайдерів, що очолюють антирейтинги депресивних міст країни.

Утім, навіть у недалекому минулому Львівщини можна знайти "світлі плями", які свідчать: досягти позитивних економічних результатів в області можна навіть у короткий період.

Зокрема, завдяки ефективним оперативним заходам, які були вжиті керівництвом області у IV кварталі 2013-го, рік вдалося завершити з позитивними трендами ключових макропоказників:

- промислове виробництво збільшилось на 1,1%;

- агросектор продемонстрував 3,3% зростання;

- зросла кількість малих підприємств на 3,3%;

- створено 50,7 тис. нових робочих місць.

Особливо слід звернути увагу на реалізовані у той період кроки у напрямку підвищення доступності освіти, яка так "просіла" в останні 2 роки.

Завдяки виділеним з обласного бюджету у 2013 році 3 мільйонам на розвиток освіти в області відновили роботу 2-х дитячих навчальних закладів у Самбірському районі та у Львові. Також відкрили понад сто додаткових груп для майже 3 тисяч вихованців у дитсадках.

Тоді ж за програмою "Шкільний автобус" очільники Львівщини придбали 15 нових автобусів і забезпечили підвезенням до шкіл і садочків 90% дітей області. Півтора мільйона гривень виділили на придбання комп’ютерів у школи, забезпечивши роботою 13,5 тисяч працівників навчальних інформаційних комплексів.

Ще одна яскрава ілюстрація – соціальний захист львів’ян, напрям, який теж обвалився в останні кілька років.

У 2013 році на Львівщині створили так звані "мобільні соціальні офіси", які надали виїзні послуги понад 4 тисячам мешканців області.

Наприкінці 2013 року керівництву області вдалося залучити додаткові кошти державного бюджету в сумі 238 млн грн на оплату праці та 50 млн грн – на надання допомог сім'ям з дітьми й на догляд за людьми з інвалідністю. Завдяки цьому працівники бюджетних установ, що фінансуються з місцевих бюджетів області, отримали заробітну плату в повному обсязі та було проведено усі соціальні виплати.

До речі, стосовно бюджету: за 2013 рік у Львівській області фіскали залучили майже 15 млрд грн податкових та митних платежів – на 4,2% більше, ніж роком раніше. Зокрема до місцевих бюджетів Львівщини надійшло 4,2 млрд грн або на 4,7% більше.

Попри вкрай важку соціально-політичну ситуацію, яка склалася у січні 2014-го та захоплення приміщення обласної держадміністрації при бездіяльності органів МВС, всі департаменти, крім тих п’ятьох, що знаходились безпосередньо в ЛОДА, працювали в робочому режимі.

Навіть у надскладних умовах, при постійних штучно створених перешкодах, тодішньому голові ОДА Олегу Салу разом з працівниками апарату все ж вдалось досить ефективно виконувати свої обов’язки.

Олег Сало Фото: ''ZiK''

Закладений цією командою фундамент розвитку Львівської області, сформований інвестиційний клімат, вочевидь, могли би зробити регіон одним з найрозвинутіших в Україні.

Адже тренди зростання виробництва, агробізнесу, соціальних виплат та надходжень до обласної скарбниці періоду кінця 2013 – початку 2014 року не залишали у цьому сумнівів.

На жаль, подальші кадрові рокірування відкинули Львівщину на багато кроків назад. Цікаво, що багато проєктів, які було започатковано наприкінці 2013-го, наступна влада намагалась невміло реалізовувати, видаючи їх за власні. Та відсутність компетентності, фахової команди, але найголовніше – справжнього бажання працювати на благо області, не дали омріяних результатів.

Наразі Львівська обласна державна адміністрація не має чинного постійного керівника. Виконувачем обов’язків губернатора після звільнення Мальського де-юре є ексзаступник голови ЛОДА Василь Лозинський, який певний час очолював департамент економічного розвитку та інвестиційної політики області.

У своїй декларації у серпні 2019 року він зазначив земельну ділянку в Суховолі, а його дружина – квартиру та гараж у Львові. Також Наталія Лозинська володіє трьома автівками – 2008, 2012 і 2014 років випуску. На колишньому місці роботи, в обласній асоціації місцевих рад "Ради Львівщини", Василь Лозинський заробив за рік 275 тис. грн, а його дружина-підприємець поповнила сімейний бюджет на 373 тис. грн. Також подружжя задекларувало майже 200 тис. доларів та понад 80 тис. євро.

Василь Лозинський Фото: ЛОДА

33-річного пана Лозинського на Львівщині називають "людиною Дубневича". Як повідомив нардеп від "Слуги народу" Олександр Дубінський, у шорт-листі претендентів на посаду нового голови Львівської ОДА також є прізвище Маркіяна Лубківського, який був головою оргкомітету "Євробаскет-2015", а згодом радником керівника СБУ Наливайченка.

У Львові також обговорюють як ймовірні кандидатури представника місцевої Зе-команди і сина ексдепутата Львівської міськради від партії "Свобода" Ярослава Тістика – 25-річного Ростислава Тістика та власника енергетичної компанії "Карпатський вітер", бізнесмена Максима Козицького.

Хочеться сподіватись на те, що до керма області нарешті стане команда фахівців, небайдужих до справжнього розвитку цього унікального регіону. І Львівщина більше не буде асоціюватися в українців з негативними інформаційними приводами на кшталт руйнації Олеського замку.

Ми продовжуємо стежити за кадровими перипетіями у Львівській облдержадміністрації. Підписуйтесь на наш Ютуб-канал та сторінки у соціальних мережах, щоб завжди бути в курсі.

Другие новости