ПоддержатьУкраїнська

Звільнення Холодницького: чому справи САП не доходили до НАБУ

StopCor
StopCor

StopCor

Звільнення Холодницького: чому справи САП не доходили до НАБУ

Відставка керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького стала одним з головних інформаційних приводів сьогоднішнього дня. Утім, питання до ефективності діяльності САП та інших антикорупційних структур є предметом гарячих дискусій вже давно. Чому більшість гучних справ проти топхабарників закінчилась "пшиком"? Завісу частково відкриває інтерв’ю пана Холодницького, яке він дав "СтопКору" рік тому.

https://www.youtube.com/watch?v=OFIj-DmyIlM&feature=youtu.be

За словами пана Холодницького, проблема підслідності кримінальних проваджень виникла ще в 2016 році. Оскільки попередній Кримінально-процесуальний кодекс, що діяв до 2012 року, містив поняття "альтернативної підслідності". Це означало, що орган, який виявив злочин, мав право розслідувати його й надалі та доводити до логічного фіналу. Проте з чинного КПК таке поняття виключене.

"Кожен слідчий орган має робити ту роботу, яка йому підслідна за законом. Простіше кажучи, військова прокуратура не може виїжджати на ДТП, бо це є підслідність Національної поліції. Якщо це справа про тероризм, державну зраду, її не може розслідувати НАБУ, бо це питання Служби безпеки України. Чинний КПК зробив так, що кожен орган має відповідати за свою ділянку роботи.

А коли у 2016 році сформували НАБУ і САП, ми побачили, що в Генпрокуратурі був створений департамент у сфері економіки, який фактично в собі поєднав тоді функції НАБУ і САП, і який в порушення всіх законів про підслідність розпочинав провадження, їх розслідував, оголошував підозри, спрямовував до суду", – розповів ексочільник САП.

Холодницький пояснив, чому корупціонери уникають покарання Фото: СтопКор

Це означає, що коли йдеться про викриття корупційного злочину і відбувається затримання голови облдержадміністрації чи судді, але робить це не НАБУ, а будь-який інший правоохоронний орган, то з юридичної точки зору все закінчується тим, що корупціонер може отримати виправдальний вирок лише через те, що вів слідство чи оголошував підозру неуповноважений орган.

Зокрема, за його словами, у практиці траплялись випадки, коли провадження проти підозрюваних у корупційних діяннях заводили у звичайній районній прокуратурі, хоча розслідуванням такого злочину мали б займатися детективи НАБУ. Натомість у Бюро заявляли, що матеріали цієї справи до них не надходили.

"Кожен має робити свою роботу. Я розумію, що значно цікавіше, простіше, можливо, "піарніше" показати затримання сільського голови чи прокурора або судді на хабарі. Але це робота уповноважених органів. Були моменти, коли детективи НАБУ без дозволу і без повідомлення прокурорів САП самі, скажімо так, ішли у найм до Генпрокуратури і проводили якісь спільні слідчі дії, а потім на них піарились.

Корупцію категорії А має розслідувати НАБУ, а "процесуал" має вести САП. Коли не буде гонитви за піаром, а буде гонитва за результатом – якісним, а не "фейсбучним", тоді й буде результат", – заявив Холодницький.

Нагадаємо, сьогодні, 21 серпня попередній очільник САП написав заяву про відставку. Прокурор Ірина Венедіктова підписала наказ про звільнення Холодницького, виконувачем обов’язків голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури призначений Максим Грищук.

Другие новости