ПоддержатьУкраїнська

Бурштинова афера: на Житомирщині цілодобово копають каміння найбагатшого родовища України

Наталья Полынкова
Наталья Полынкова

Региональный редактор

Бурштинова афера: на Житомирщині цілодобово копають каміння найбагатшого родовища України

Під виглядом геологорозвідки – промисловий видобуток бурштину. Держгеонадра 15 жовтня скасували спецдозвіл ТОВ «Райт Солюшн» на розробку бурштину на родовищі «Замисловичі». Та компанія перемістилася на іншу, більш привабливу ділянку поблизу Олевська. У жовтні «Райт Солюшн» оголосила про відновлення робіт на ділянці «Правобережна» (родовищі «Корабель»). Там цілодобово працює техніка. Утім, куди і скільки вивозять «сонячного каміння» — невідомо, обурюються активісти.

 Під виглядом геологорозвідки на найбагатшому родовищі бурштину можуть проводити промисловий видобуток Фото: скриншот

На Житомирщині активісти підозрюють видобуток бурштину кар’єрним способом під виглядом геологорозвідки – за ліцензією Держгеонадр. Під виглядом розробки тоннами вивозять «сонячне каміння», кажуть місцеві активісти. Робота ведеться вдень і вночі.

Про це розповів координатор ВГО «Стоп корупції» на Житомирщині Олександр Ігнатьєв.

«Видобуток бурштину кар'єрним способом на території Білокоровицького лісгоспу в Олевській ОТГ почала фірма "Райт Солюшн". Видобуток триває під виглядом георозвідки. Видобуток налагоджено без оцінки впливу на довкілля та згоди з громадами. Земля належить державному лісгоспу. Яким чином приватна фірма оформлена на німця й офшорну компанію, як там організували кар'єр — це питання», — повідомив Ігнатьєв.

Компанія «Райт Солюшн» у жовтні офіційно заявила про відновлення робіт з розробки найбагатшого в Україні бурштинового родовища поблизу Олевська.

«"Райт Солюшн" — компанія, що займається легальною розробкою родовищ бурштину на Олевщині — відновила роботу після тривалої перерви. "Легальному бізнесу, нарешті дали “зелене світло”. Ми починаємо працювати", — зазначає директор компанії Віктор Коц», — ідеться на сайті компанії.

Робота на унікальному родовищі «Корабель» активізувалась майже одночасно із скасуванням Держгеонадрами спецдозволу компанії на розробку Замисловецької ділянки. Там ТОВ «Райт Солюшн» працювали 2 роки, сплативши близько 20 тис грн податків на рік.

 Наказ Держгеонадр про припинення дозволу ТОВ ''Райт Солюшн'' на розробку родовище ''Замисловичи'' на Житомирщині Фото: сайт Держгеонадоа

Ігнатьєів аналізує фінансовий «Райт Солюшн» : «У 2021 році директор цієї фірми оприлюднив інформацію про кількість видобутого бурштину. І тут є про що замислитися. За два роки вони видобули аж 2700 кг бурштину. Якщо поділити цю кількість бурштину на 30 га, де вони його видобували кар’єрним способом, то вийде, що на 1 квадратний метр вони видобули в середньому 9 г бурштину. І середня ціна його реалізації вийшла – близько 2 грн за грам. Прибуток цієї компанії у 2020 році склав 84000 грн».

Активісти підозрюють, що реальні обсяги прибутків від неконтрольованого видобутку бурштину поблизу Олевська, з урахуванням активної цілодобової роботи, можуть сягати мільйонів доларів на місяць. При цьому вартість спецдозволу, що має право працювати на ділянці 5 років – 946035 грн.

Не дослідивши всієї території Замисловецького родовища, цей проєкт фірма закрила, перекинувшись на більш «жирну» ділянку – «Правобережну», - каже активіст.

 Геологорозвідка чи видобуток бурштину біля Олевська Фото: скриншот

Олександр Ігнатьєв розповів, що найбагатше в Україні родовище бурштину поблизу Олевська унікальне. Тут винайдені величезні запаси крупнофракційного «сонячного каменю» рідкісних кольорів, найбільш цінного у світовій ювелірній промисловості. Вартість одного такого каменю на світових аукціонах може сягати сотень тисяч доларів. Натомість на Житомирщині його продавали тоннами.

«Це родовище завжди було ласим шматком для певних ділків. Тут хотів облаштувати кар’єр син президента-втікача Олександр Янукович. Його планам завадили події 2014 року. Потім на цьому місці масово нелегально видобували бурштин під "кришуванням" бандитів. Каміння скуповували тоннами прямо на місці. Жодних податків держава не отримувала», — розповідає громадський активіст з Олевська.

За аналізом активістів, обсяги видобутку під виглядом розробки можуть бути шаленими. Утім, їх ніхто не контролює. Держоргани вірять компаніям-дослідникам на слово. Активісти упевнені: під виглядом розвідки фактично відбувається промисловий видобуток кар’єрним способом. І це підтверджує відео робіт на ділянці, оприлюднене компанією «Райт Солюшн». На величезній території, що належить державі, облаштований кількадесятметровий кар’єр, працюють екскаватори.

За інформацією активістів, роботи не припиняють ані вдень, ані вночі: техніка працює, світло на ділянці не вимикається цілодобово.

«Територія огороена парканом. Осушено унікальне болото поруч із державним заказником. Виритий величезний рів, заповнений водою. Углиб лісу проведено електрику, видобуток бурштину проводиться цілодобово», — додав Ігнатьєв.

Площа ділянки, виділеної під геологорозвідку  —  3405 га. Це у 340 разів більше допустимих нині норм і прирівнюється до половини Житомира. До цієї ділянки під геологорозвідку  входять, окрім найбагатшого родовища, території лісгоспів, де видобуток бурштину неможливий. За законом, фірма, яка отримує спецдозвіл на розробку родовища природних копалин, має право в законний спосіб дістати до 5 відсотків запасів. У  5 відсотків від території у 3400 га якраз вкладається родовище бурштину.  А отже, замість геологорозвідки на всій території відведеної ділянки фірма концентрується на вже відомій ділянці з унікальними запасами каміння, і за 5 років може "вичистити" її вщент.

 Родовище ''Корабель'' на Житомирщині багате на унікальний цінний бурштин Фото: скриншот

«Держгеонадра всіляко вигороджують цю фірму. Хоча за такою ж схемою вони провели видобуток бурштину на іншому родовищі, але не захистили запаси. Територія родовища Корабель давно всім відома. Але Держгеонадра виділили територію в сотні разів більшу за родовище, щоб у рамках дослідницько-промислової розробки вичистити родовище від бурштину та збагатити іноземних господарів із напівкріміналітетом», — резюмує координатор ВГО «Стоп корупції» на Житомирщині.

Нагадаємо:

  • Як повідомляв "СтопКор", Держгеонадра видали спецдозвіл на розробку ділянки «Правобережна» ТОВ «Райт Солюшн» у 2016 році. Тоді Держгеонадра видали трьом фірмам (у тому числі «Райт Солюшн») з одним і тим же директором і засновниками дозволи на геологорозвідку практично всіх розвіданих і перспективних родовищ бурштину на півночі Житомирщини. Житомирська влада звернулася до прокуратури, бо спецдозволи видані без узгодження з облрадою. Депутати Олевської ОТГ звернулися до ГПУ, ВРУ та до Президента України. Утім, спецдозволи не були скасовані. Активісти «Стоп корупції» розкопали російський слід засновників компаній. За даними активістів, за фірмами, які отримали спецдозволи на розробку бурштину на Житомирщині, можуть стояти люди з оточення Олександра Януковича.
  • Також зазначимо, попри те, що ТОВ «Райт Солюшн» не виконало умови, прописані в договорі, Держгеонадра ще на 5 років продовжили термін дії дозволу на геологорозвідку та дослідно-промислову розробку бурштину в урочищі Корабель  Олевської ОТГ на Житомирщині, який  закінчився 19 лютого 2021 року.
  • «СтопКор» уже повідомляв про те, що Верховний Суд скасував спецдозвіл, виданий товариству «Амбер Холдинг»  на видобування бурштину на площі понад 10,6 тис. га в Словечанській ОТГ Житомирської області.

Другие новости