ПоддержатьУкраїнська

Кількість злочинів зменшилася на 14%: Роман Козьяков розповів про новації в роботі поліції Кіровоградщини

StopCor
StopCor

StopCor

Кількість злочинів зменшилася на 14%: Роман Козьяков розповів про новації в роботі поліції Кіровоградщини

Привіт, 90-ті: у ЗМІ серію зухвалих захоплень, підпалів і замовних вбивств на Кіровоградщині вже встигли назвати поверненням буремної епохи. Як приборкати агрорейдерів? Чи співпрацюють правоохоронні органи з журналістами і скільки фоловерів має телеграм-канал поліції в Кропивницькому? Як працюють нові дільничні та чи законно діяли патрульні у справі Собченка? В авторській програмі Анастасії Мусатенко розповів начальник Головного управління Націполіції в Кіровоградській області, полковник поліції Роман Козьяков.

 Ілюстрація: СтопКор

- Романе Сергійовичу, як давно ви спілкувалися з журналістами і взагалі як часто маєте практику зустрічатись із представниками ЗМІ?

- Залежно від ситуацій, які виникають при виконанні службових обов’язків, звичайно, ми запрошуємо ваших колег, а також надаємо інформацію з першоджерела щодо подій – здебільшого резонансних, які вимагають від поліції реагування і доведення інформації – в межах можливого. Щодо безпосереднього спілкування – востаннє це було близько трьох тижнів або місяця тому.

- Журналісти вам допомагають чи навпаки?

- Однозначно це допомога. Це можливість донесення до громадян інформації про події, алгоритму чи способу дії при ситуаціях, які виникають, а також ознайомити їх з тими проблемами, проєктами й досягненнями, які поліція має на сьогодні.

- Я тривалий час була журналістом-інформаційником і мені доводилося бувати на пресконференціях багатьох керівників УВД Кіровоградщини – так тоді називалася ця структура. І журналісти не тільки слухали, що їм казали, а часом і самі могли розповісти керівникові тодішньої міліції, що відбувається в регіоні. Чи буває так, що для вас ЗМІ є джерелом інформації?

- Що ми робимо, аби максимально розуміти, що відбувається на нашій території? Наразі в рамках реформування Нацполіції створений незалежний – відносно того, як це було раніше – кол-центр у Головному управлінні. Це вісім працівників. І всі виклики, які надходять до поліції через оператора 102, ми маємо змогу зафіксувати. Після чого інформація протягом хвилини надходить ближньому наряду, який працює на території і має змогу якнайшвидше відреагувати на звернення.

Також максимальну кількість інформації, яка надходить, ми обліковуємо завдяки телеграм-каналу, який був створений у вересні 2018 року. Він працює на території Кропивницького, і зараз в режимі реального часу туди долучено 11 тисяч користувачів.

 «Злочинці мають усвідомлювати: кримінальна відповідальність неминуча», – Козьяков Фото: скріншот

Ми не створюємо конкуренцію ЗМІ, а здійснюємо заходи для інформування про події в місті. Аналогічні телеграм-канали створені й у деяких інших містах області. Туди може долучитись близько 100 тисяч користувачів. Ми не тільки реагуємо на ситуації, де є ознаки кримінального чи адміністративного порушення, до каналу долучені й працівники комунальних служб Кропивницького, ДСНС, ми також спілкуємось і передаємо інформацію, яка надходить до швидкої медичної допомоги. Таким чином ми акумулюємо інформацію та робимо все для швидкого реагування.

У середньому на добу заступає близько 80 нарядів патрульних у місті та області, які здійснюють негайне реагування. Поліція зацікавлена в тому, щоб не лише реагувати – це ми робимо й робитимемо, а й з’ясовувати проблематику та відповідно організовувати свою роботу. Наприклад, напередодні вихідних ми відпрацьовуємо місцевості, які можуть становити ускладнення в оперативній обстановці.

- Ви говорите про різні кафе й заклади міста?

- Так. Сьогодні це актуально й у рамках попередження коронавірусної хвороби, а також для обмеження чи запобігання правопорушенням.

- Нагадаю про кілька гучних справ, які обговорювали суспільство й ЗМІ. У серпні минулого року біля Кропивницького СІЗО розстріляли адвоката. Хоча є версії, що він став випадковою жертвою, але ви, мабуть, розкажете більше. Кілька тижнів тому Кропивницький знов обговорював події а-ля 90-ті, коли горів мерседес на Набережній. Отже, криміногенна ситуація в області взагалі й отакі прояви відвертого хамства – це повернення 90-х? Чи як розцінювати таку ситуацію?

- Це наша сьогоднішня дійсність. Давати оцінку – повернення чи неповернення... Я хочу зі свого боку сказати, що поліцейські працюють таким чином, щоб у осіб, які схильні до вчинення або які вчиняють протиправні діяння, було усвідомлення: кримінальна відповідальність настане в будь-якому випадку.

Стосовно подій біля СІЗО, на сьогодні кримінальне провадження щодо трьох причетних до злочину осіб скеровано до суду. Ми сподіваємось, що вони отримають відповідні терміни ув’язнення.

- Це безпосередньо виконавці?

- Так, йдеться про осіб, що причетні до вчинення даного зухвалого злочину.

- Але ж ми знаємо, що зазвичай за тими, хто виконує таке завдання, є ті, хто його замовляв. Тут уже зрозуміло хоча б, куди ниточка тягнеться?

- Стосовно виконавців ми маємо інформацію, і вони дійсно заарештовані, перебувають у СІЗО. Щодо замовників, ваше питання – логічне. В рамках іншого кримінального провадження проводяться заходи, спрямовані на подальше відпрацювання й можливо – отримання відповіді.

- Що стосується загалом криміногенної ситуації на Кіровоградщині, зазвичай центр України, наша область вважалася відносно спокійною. Чому згадую ці випадки? Розгулявся кримінал, це найгучніші справи. В нас є інша проблема – рейдерське захоплення земель, про що постійно розповідають на центральних каналах, і про це ми теж поговоримо пізніше. Але що стосується відвертого криміналу – це не було притаманно нашій області. Якщо говорити про статистику, мовою цифр – яка сьогодні картина?

- На рахунок того, що кримінал «розгулявся» – я не згоден. Що стосується того ж розстрілу або підпалу – це випадок, на який була належна адекватна реакція поліцейських, і це видно по результатах. Одне провадження в суді, інша ситуація ще буде допрацьована.

У нас ще був випадок, коли на вулиці Олексієвській підірвали автомобіль. Нами також протягом двох тижнів були встановлені особи, які причетні, і наразі їм повідомлено про підозру.

Хочу ще раз підкреслити: з одного боку, ми реагуємо на ці події, а з іншого – оті проєкти, про які я на початку говорив, покликані виробити таке середовище, яке ми могли б не тільки назвати, але й відчути як безпечне. Вони дають нам можливість разом із громадою десь попереджати, десь вчасно реагувати на певні події і створити умови, які унеможливлять вчинення злочинів.

На жаль, на криміналітет можна десь впливати, можна десь запобігати злочинам, але є такі ситуації, які потребують зосереджених дій поліції. І не на все ми можемо вплинути з точки зору профілактики.

- Зрозуміло. Суспільство змінюється – зброя їде до нас зі Сходу, везуть вибухові речовини – ясна річ, що це змінює картину. Але все таки охарактеризуйте, яка вона? Крадіжки, наркотики, вбивства, зґвалтування – що маємо в цифрах?

- Загальна картина у майновому напрямку на сьогодні у порівнянні з минулим роком навіть краща: кількість квартирних крадіжок зменшилася на 40%, загальна кількість крадіжок – на 27%.

Чому склалася така тенденція? Дійсно, змінюється робота поліції, змінюються підходи, ми більше працюємо на профілактику. Наприклад, кількість патрульних автомобілів, які заступають щодня, дає можливість запобігти вчиненню злочинів. Це загальна робота поліції, яка дає результат.

Нагальна й актуальна тема – незаконний обіг наркотичних речовин. Це фактор, який ускладнює криміногенну ситуацію. З початку року 234 особам пред’явлено підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, пов’язаних з незаконним обігом наркотиків.

 Правоохоронці виявили понад 100 наркопосівів Фото: скріншот

- Це торгівля, перевезення?

- Це зберігання здебільшого. Я розшифрую. Ці 234 особи скоїли 321 злочин. Що стосується незаконного збуту, то 124 таких факти ми задокументували. Скоїли їх 45 осіб, їм оголошено про підозру. З них 21 особу заарештовано, а ще 13 особам обрано в якості запобіжного заходу домашній арешт.

Також з початку року виявлені 3 організовані злочинні групи, які займалися незаконним розповсюдженням наркотиків. До них входили 9 осіб. Кримінальні провадження направлені до суду.

Також зафіксовані 4 нарколабораторії, де здебільшого виготовляли амфетамін та інші синтетичні засоби. Крім того, 13 наркопритонів і місць вживання цих речовин. 12 особам на сьогодні пред’явлені підозри.

На території області вилучено 50 кг наркотичних засобів. З 20 травня до кінця вересня проводилась операція «Мак», в ході відпрацювання території правоохоронці відшукували й документували незаконні посіви наркотичних рослин.

- Зрозуміло. В напрямку боротьби з наркотиками поліція спрацювала, мабуть, добре. Але порівняймо з попередніми роками.

- Динаміка в нас приблизно така ж, у порівнянні з минулим роком вона на тому ж рівні. Трохи гірше було в позаминулому році. Тенденція – у збільшенні ефективності й активності протидії. Наприклад, торік ми викрили й задокументували 176 посівів, а цього року – вже 114.

- Про тяжкі злочини. Діана Хріненко – це була страшна історія, яка добігла фіналу. Але вбивцю довелося шукати довго. Я чому апелюю до таких гучних випадків – бо це говорить про відсутність страху покарання з боку злочинців, які діють таким чином. Чому немає остраху? Бо з власної практики знаю, якщо справа скерована до суду, це ще не означає, що винуватець дійсно понесе покарання. Як охарактеризуєте ситуацію з тяжкими злочинами на Кіровоградщині? У порівнянні з минулими роками або з нашими сусідами, якщо володієте такими даними?

- Порівнювати з сусідами не буду, це не досить коректно, хоча ми завжди співпрацюємо з правоохоронними органами сусідніх регіонів, адже Кіровоградщина межує з 6 областями.

Кількість злочинів зменшилася в порівнянні з минулим роком. Я кажу про тяжкі злочини, бо ті ж крадіжки з проникненням до них належать. Кількість пограбувань, розбоїв – приблизно на одному рівні з минулим роком. Якщо брати абсолютні цифри, то на сьогодні на 14% зменшився вал вчинених кримінальних правопорушень.

Хочу зауважити, що це частково завдяки новим проєктам – наприклад, у нас є проєкт «Поліцейський офіцер громади»: в 11 територіальних громадах працюють 17 поліцейських, забезпечених автотранспортом. Це ніби дільничний, який починає і закінчує свій день на території обслуговування.

Він спілкується з представниками місцевого самоврядування, з головою ОТГ. За наявності проблеми є звітність. Якщо ж плануються, наприклад, масові заходи – зрозуміло, що він один не забезпечить безпеку. У таких випадках він повідомляє керівництву відділу, яке надає допомогу.

 Роман Козьяков: кількість кримінальних правопорушень зменшилась на 14% Фото: скріншот

- Тобто хочете безпеку – дайте нам автомобіль, паливно-мастильні матеріали та офіс. Це така собі муніципальна поліція в мініатюрі, так?

- Не зовсім муніципальна поліція, це все робиться за державної підтримки. Я вам скажу, що це можна сприймати по-різному, але ефект від присутності наших поліцейських на місцях полягає у наступному – спілкуючись з громадою, він розуміє її проблеми. Сам проєкт називається «Я тут». Ця людина буде знати все про громаду, в якій вона працює.

- Головне, щоб вони насправді були усім необхідним забезпечені, бо я пам'ятаю час, коли ці хлопці ледь не пішки повинні були доводити цих правопорушників до райцентру.

- Я звісно розумію, що це спогади, але зараз ситуація інша, можу це гарантувати, тому що цей проєкт був підтриманий на останній сесії облради.

Ці 17 дільничних забезпечені автотранспортом – це «Рено Дастер», які були виділені Міністерством. Кіровоградщина стала другим регіоном України після Дніпра, хто взяв участь у цьому проєкті.

Я вже розповідав, як ми працюємо та забезпечуємо роботу у таких громадах. На сьогоднішній день до нас долучилися ще 3 об'єднані громади, і з наступного року будуть долучитися й інші. Ми говоримо про способи зниження злочинності на місцях. Це один зі способів.

- Я вважаю, що дуже ефективний спосіб і дуже рада, що облрада підтримує це рішення сесійно та фінансово.

Хочу дізнатися вашу думку з приводу роботи судів. Я на цьому фіксую увагу тому, що мій брат – колишній правоохоронець, але я пам'ятаю, як він засмучувався, коли робив величезну роботу, а потім знаходились якісь аргументи і людей відпускали.

- Ми, звичайно, фіксуємо протиправну діяльність в рамках кримінальних правопорушень або адміністративних. І це питання досить провокативне, але я його здорово сприймаю і об'єктивно можу повідомити наступне: будь-яка дія, яка відбулася, має об'єктивну сторону – документування має бути належним чином зроблено, а оцінка, яку потім надає суд – це внутрішні переконання та низка інших факторів, які впливають на подальші прийняті рішення.

Суддя, як і поліцейський, надалі несе відповідальність за свої рішення. Десь ми буваємо не згодні, десь є наша думка, а десь думка судів – така собі змагальність виникає. Ми маємо бути вимогливими до себе і десь, якщо є якесь непорозуміння, спілкуватися, бо ми працюємо заради однієї цілі – збереження правопорядку.

- Про вимогливість до себе та честь мундира тощо. Є різні приклади, коли можна ставити плюс новій поліції та навпаки. Я зараз говорю про історію, яка багато обговорювалась – це побиття Олександра Собченка, яке закінчилося смертю останнього. Отже, як ви реагували на цю ситуацію як посадовець та як людина?

Оцінка цим подіям дається в рамках кримінального провадження, яке перебуває в ДБР. Що стосується дій поліцейських, то я думаю, що ви бачили відео, на якому зафіксовано порядок дій та послідовність спілкування з моменту зупинки до моменту настання трагедії.

Дуже прикро, що так сталося. Коментувати я не хотів би, але вважаю, що працівник поліції, якому оголосили підозру, діяв в рамках закону. Оцінку його діям буде надано судом.

 Роман Козьяков: провину патрульних у справі Собченка має довести суд Фото: скріншот

- Щодо кваліфікації самих поліцейських сьогодні. З якого року ви працюєте у правоохоронних органах? Як ви встали на цей шлях, де добували знання?

- У поліції працюю з 2015 року, а з 1994 працював у міліції. Якщо у двох словах, то в мене було бажання допомагати людям. Я працював у карному розшуку в Києві, згодом у Київській області, а потім був переведений на Кіровоградщину. Також в мене був досвід роботи у превентивній поліції.

- Я хотіла спитати про досвід нових поліцейських. Хто одягає форму сьогодні? Тому що нещодавно ми бачили ситуацію, як якийсь неадекват з ножем напав на поліцейських, але, на щастя, хлопці впоралися та поклали його на землю. Наскільки кваліфікованими були їхні дії? Та який взагалі рівень освіченості, озброєності та знань сьогоднішнього поліцейського?

- Почну з рівня професіоналізму поліцейських. Хто до нас приходить? Здебільшого це звичайні громадяни, жителі області, які за покликом хочуть працювати в поліції. Чому я кажу про поклик? Бо в нас є конкурси на місця в поліції, і при проходженні певних іспитів та здачі нормативів, проводиться співбесіда з комісією, до якої також входять двоє цивільних представників, що їх обирає облрада. Ми робимо все, щоб випадкові люди до нас не потрапляли.

Що стосується рівня підготовки. Ці люди, які пройшли всі конкурси, навчаються і після піврічного проходження навчання – вони поступають на службу, такий формат. Також у нас є такі громадяни, які вступають до ВНЗ зі специфічними умовами навчання і після закінчення університетів ідуть потім на роботу – це також наші працівники.

Крім того, у нас на базі головного управління є тренувальний центр, який також забезпечує підвищення кваліфікації та вдосконалення певних навичок або навчання новим технологіям, які з'являються у роботі поліції. Це загальна така відповідь.

Якщо говорити про чоловіка з ножем, то дійсно можна було по-різному вчинити у цій ситуації. Ми проговорили її та розібрали, і вона стала прикладом поруч із іншими екстремальними ситуаціями, які можуть виникати при роботі поліцейських. А сама історія набула розголосу, і я можу сказати, що особа перебувала у неадекватному стані, під дією якихось засобів і справді становила загрозу.

З одного боку, можна було поліцейському діяти активніше для того, щоб подолати її агресію, але завдяки тому, що була така пауза, прибули на підтримку працівники і його нейтралізували.

Ви правильно кажете, що можна обговорювати кваліфікацію і коментувати якось його дії. На виході ми не допустили будь-яких трагічних наслідків, які міг заподіяти цей неадекватний чоловік.

- Так, затримали в результаті. Ніхто не постраждав, а це означає, що спрацювали, як належить.

Як належить – я б не сказав, але говорю, що ми розібрали повністю цю ситуацію і обговорили всі недоліки: як потрібно було правильно спілкуватися, тому що коли людина перебуває в агресивному стані обов'язково треба спитати «може, щось трапилось?» та намагатися її заспокоїти. Була конфліктна ситуація на межі чогось поганого, але, на щастя, цього не відбулося.

- Для Кіровоградщини є велика проблема – рейдерство. За час вашої роботи, думаю, ви зіштовхнулися вже з такою історією. Я знаю, що це справа не тільки поліції, а багатьох інших органів. Але все одно хочу спитати, чи має поліція якісь інструменти для запобігання рейдерству?

- Хочу одразу не погодитися з вашою тезою – у нас рейдерства немає. У нас є спроби заволодіння чужим майном з 2018 року, на які завжди адекватно реагували, а в деяких ситуаціях – навіть починали провадження щодо осіб, які намагаються захопити чуже майно, підприємства тощо.

Цього року також були спроби захопити, наприклад, елеватор у місті Долинська, тобто дійсно проблема така була, але реагування на такі ситуації з боку поліції дуже активне. Наприклад, робота патрульних, які повністю стежать за ситуацію з урожаєм вже три роки. Патрульні наближаються до проблемних територій, на яких можуть бути вчиені протиправні дії.

Яким чином ми працюємо та який алгоритм? Керівництво поліції та відділень на місцях моніторять точки, де можуть виникнути проблемні ситуації. Здебільшого, рейдерському захопленню підлягають якісь спільні об'єкти.

- Тобто інформацію про це ви маєте заздалегідь?

- Звичайно, на цьому зосереджені поліцейські на місцях, у зв'язку з чим ми усвідомлюємо, де можуть бути ризики. Якщо є ризик, то застосовуються заходи щодо спілкування та налагодження цього питання, а якщо є кримінальна справа, то з'ясовуються обставини та максимально якісно проводиться розслідування.

Всі сторони конфлікту розуміють, що реакція з нашого боку буде миттєвою. За всіма провадженнями, які виникали – частина направлена до суду, частина розслідується, але нових проявів немає, бо потенційні правопорушники знають, що на їхні дії буде адекватна реакція.

Торік 17 реєстраторів було позбавлено права реєструвати, цьогоріч – ще не можу точно сказати, але їх стало значно менше.

 Головний поліціянт Кіровоградщини розповів про превентивні заходи у боротьбі з агрорейдерством Фото: скріншот

- Ще одне питання стосується виборів, і воно про незаконне заволодіння голосами виборців. Чи ви займаєтесь цим питанням профілактично, або просто стежите за правопорядком на місцях виборів?

- Комплексно підходимо, у поліції є ціла низка завдань, і ми маємо їх виконувати. Що стосується забезпечення публічної безпеки під час виборів на дільницях, то наразі працівники поліції заступили на чергування за заявками територіальних виборчих комісій про слідкування за виборчою документацією.

До 20 жовтня за всіма ТВК будуть стежити поліцейські. Ми стежимо за виборчою документацію з початку її друку: супровід до дільниці та захист на місці.

Також ми проводимо тренування, вивчаємо алгоритми можливих ситуацій, які можуть виникнути з порушенням як кримінального законодавства, так і адміністративного. Ці навчання проводяться на рівні Національної поліції під егідою МВС.

Стосовно правопорушень, які на сьогодні вже зафіксовано, та як ми з ними працюємо. Наразі було зафіксовано 194 порушення з початку виборчого процесу на території Кіровоградської області, з них за 127 проведено перевірку, яка не підтвердила факт правопорушення. Це теж свого роду профілактика як для заявника, так і для об’єкта перевірки.

За 45 заявами зараз проводиться перевірка. У 15 випадках складено адміністративні матеріали про порушення виборчого законодавства, які будуть розглядати в суді. За 10 випадками порушено кримінальне провадження.

Один з резонансних випадків, які були – у Світловодську, де один з кандидатів в міські голови намагався здійснити підкуп особи, яка має аналогічне прізвище з одним із його конкурентів. У цій справі було розпочате кримінальне провадження і зафіксовано момент передачі коштів. Особі було повідомлено про підозру, і до кінця місяця це провадження повинно дійти до суду.

Також серед цих 10 кримінальних проваджень була така ситуація, коли виник конфлікт між представниками виборчої комісії, і один з них завдав іншому тілесних ушкоджень.

А якщо говорити про незаконне заволодіння голосами, то зараз розслідується кримінальне провадження, де ми маємо фактичні дані про реєстрацію близько 200 осіб до певної територіальної громади. У цій справі ми бачимо явні факти порушення законодавства та сподіваємося, що незабаром буде оголошена підозра про вчинення протиправних дій. Як тільки це відбудеться, то ви теж одразу про це дізнаєтесь.

Підготовано за матеріалами VITER-TV

https://www.youtube.com/watch?v=CO8tl8WIlJc&feature=youtu.be&ab_channel=VITERTV

Другие новости

Студентам Киевщины рассказали о путях разоблачения коррупции в настоящих реалиях и профилактике ее проявлений

Студентам Киевщины рассказали о путях разоблачения коррупции в настоящих реалиях и профилактике ее проявлений

Студентам рассказали о том, как бороться с коррупцией и обсудили главную тему встречи "Актуальные вопросы разоблачения и профилактики коррупционных проявлений в сегодняшних реалиях"