ПоддержатьУкраїнська

"Завантажили на евакуатор і відвезли в невідомому напрямку", – правозахисник Володимир Циганов про те, як діє корупційна схема з вилученням машин

StopCor
StopCor

StopCor

'Завантажили на евакуатор і відвезли в невідомому напрямку', – правозахисник Володимир Циганов про те, як діє корупційна схема з вилученням машин

"Копи" у кущах, безпідставні зупинки, хабарі, штрафи, арешти: величезна корупційна схема зі штрафмайданчиками потрапила у поле зору "СтопКору" навесні цього року, коли жертвою свавілля правоохоронців став один з членів нашої команди. Лише минулого тижня, після півроку поневірянь, правозахисник ГО "Стоп корупції" Володимир Циганов нарешті зміг забрати незаконно вилучену в нього автівку.

Тож у розмові з Володимиром спробуємо дізнатись, як працює корупційний механізм "поліцейського автобізнесу", як варто діяти у подібній ситуацій з точки зору права та у який спосіб можна повернути своє авто цілим і неушкодженим.

Правозахисник ГО ''Стоп корупції'' Володимир Циганов поділився з журналістом Марією Гураль деталями історії

- Володимире, привіт! Розкажи, як почалась ця заплутана історія з твоєю машиною, хто її вилучив і чому?

- Історія досить довга. Розпочнімо з того, що в травні минулого року я придбав автомобіль у знайомого. Ми тоді заїхали у ДАІ, в сервісний центр. Експерт передивився автівку, все було в нормі, документи теж були в порядку. Тоді я поїхав до Києва, де я проживаю, знайшов власника за техпаспортом і в нього взяв доручення на користування транспортним засобом.

Після чого десь за місяць я їхав автівкою і в селі Кіпті Чернігівської області мене зупинили на посту нібито за системою "Рубіж".

- Можеш пояснити для наших читачів, що це за система?

- Грубо кажучи, це відеокамера з прожектором і вимірювачем швидкості. Плюс спеціальний програмний комплекс з розпізнавання державних номерних знаків і пошуку розпізнаного номера в реєстрах.

- А який її правовий статус? Я чула, що було багато питань щодо практики її використання, скажімо так, не за призначенням.

- Так, дійсно, є багато критики і питань. За ідеєю, "Рубіж" потрібен для контролю дорожнього руху та для сприяння розшуку крадених машин, розкриття різних злочинів із використанням транспортних засобів тощо. Але насправді його часто використовують, наприклад, для накладання арешту на автівки для стягнення боргів за кредитами, аліментами, комуналкою… Хоча за законом першочергово арешт має накладатись на кошти боржника, але ж на практиці автомобіль набагато простіше вилучити.

І ще момент, стосовно правового статусу. Наказ про введення системи в експлуатацію не проходив державну реєстрацію в Мін’юсті, офіційно не публікувався, методичні рекомендації управління ДАІ щодо використання "Рубежу" також не проходили юридичну експертизу. Тобто є багато питань.

- Повернімось до твоєї історії. Тебе зупинили на посту, що було далі?

- Далі інспектор подивився моє посвідчення на автомобіль і сказав, що на перший погляд – воно підроблене. Я добровільно віддав машину інспекторам, після чого в Козелецькому райвідділі поліції було відкрите кримінальне провадження, де провели всі необхідні експертизи по автомобілю. Виявилось, що автомобіль дійсно законний, документи не фейкові й машину мені віддали без всяких підстав її тримати надалі. Тобто на той раз все завершилось, так би мовити, "легким переляком".

- Але ж на цьому ставити крапку було зарано?

- Так, насправді це була лише передісторія. Десь вже більше ніж за півроку після тих подій, а саме 8 березня цього року, до мене додому, до місця, де я проживаю, приїхала патрульна машина. Сказали, ніби в них теж спрацювала в патрульній машині система "Рубіж" і що мій автомобіль буцімто перебуває в розшуку. Я як доброчесний громадянин і власник автомобіля спустився до працівників і показав їм: ось експертиза на машину, от усі доручення, я нічого не порушував і автомобіль у мене на законних підставах.

Вони сказали: зачекайте, до вас вже їде слідчо-оперативна група, щоб з’ясувати всі ці обставини. А по приїзду слідчо-оперативної групи, без будь-яких підстав, не давши мені навіть можливість якісь документи показати, надати якісь пояснення, автомобіль просто завантажили на евакуатор, який приїхав рівночасно з СОГ.

Не дали навіть можливості забрати особисті речі. У мене там залишився дитячий візочок, кошти. На запитання до працівників поліції, на підставі чого вони автомобіль вилучають, вони посилались тільки на свою систему "Рубіж". А документ, підстава, ухвала суду, постанова, будь яке підтвердження – чим ви керуєтесь? Кажуть: у нас їх немає. Більше нічого не пояснюючи, автомобіль завантажили і відвезли в невідомому напрямку.

В перший раз автомобіль перевірили і віддали власнику, але за деякий час знову вилучили

- Тобто фактично без рішення суду, без жодних документів, під надуманим приводом?.. Це ж незаконно, чи мали вони взагалі таке право?

- Вони мали це право, але мали б повідомити мене, оскільки в них сам автомобіль і доступу до нього немає. Він зачинений, а ключі від автомобіля перебувають в мене. Як вони його переправляли, де доручення працівникам доставити автомобіль, де договір між евакуаційною службою між поліцією? Ніхто цих документів не показує.

Наступного дня я звернувся до Святошинського відділу поліції, поблизу якого я проживаю, і на території цього ж райвідділу я побачив свій автомобіль. Він дійсно знаходився там. Я прийшов до слідчого, який займається цим провадженням, і мені повідомили, що нібито на автівку накладений арешт ухвалою Приморського районного суду від 07.11.16 року, але також цієї ухвали не показали. Фактично жодних документів не показали, сказали: зачекайте, з’ясовуємо всі обставини.

- А у зв’язку з чим взагалі виникла ця ухвала суду від 2016-го року? Як це стосується автомобіля, який ти придбав у 2018-му?

- Насправді ще з 2014 року слідчим управлінням Одеської області розслідується кримінальне провадження, в якому під час обшуку, за відповіддю слідчого, були в 2016-2017 році нібито виготовлені якісь документи на мій автомобіль. Тобто на автомобіль, схожий на той, який перебуває в мене. Але судячи з того, що слідчий написав, як у період з 2016 до 2017 роки виготовлялися документи, моя машина вже під це не підходить, оскільки мій автомобіль стоїть на обліку з 2004 року.

Ця ухвала – взагалі цікавий документ. Наприклад, у ній вказано те, що вона видана у 2016 році, а слідчий стверджує, що обшук проходив в період з 2016-го по 2017 рік. Тоді як, ще не провівши обшук, слідчий наклав арешт на невідоме йому майно?

Також що цікаво: в цій ухвалі вказано, що автомобіль не перебуває на обліку. Це абсолютно неправильно, оскільки коли слідчий направляв запит, він мав скерувати його не в головний сервісний центр Одеської області, а в головний сервісний центр Києва, оскільки авто перебуває на обліку в столиці.

- Якийсь фантастичний детектив, а не ухвала!

- Це ще не все. Згідно з сайтом моторно-транспортного бюро України ми можемо за номером автомобіля відстежити, чи є на ньому страховий поліс. Це дуже ефективно, оскільки якщо ми зайдемо на сайт, можна побачити, що вже з 2015-го року був "двійник" мого автомобіля. Але слідчий цього не враховує. Слідчий пише дивні відписки. А як вони ведуть цю справу – мені невідомо.

Мала бути така ситуація: авто вилучили, а згодом мали б направити в Одесу запит про те, що знайшли транспортний засіб. Потрібно було узгодити подальші дії. Мені невідомо, чи направляли цей запит, чи слідчий повідомляв якусь інформацію, чи було рішення доставити автомобіль в Одесу, чи йому він був потрібний для експертизи. Мені нічого не повідомляли. Слідчий на зв’язок не виходив.

Тоді я дійсно не знав, де перебував автомобіль і до кого мені звертатися, оскільки в Святошинському управлінні поліції зі мною відмовлялися говорити, в Одесі також ігнорували. Усі клопотання, які я подавав до суду (Київський суд міста Одеси – ред.), відхиляли, оскільки я нібито не є учасником кримінального провадження. Але як я можу не бути учасником, якщо в них мій автомобіль?

- А ти бачив цю загадкову ухвалу? Вона взагалі існує?

- Так, мені вдалося знайти цю ухвалу, за якою накладено арешт. В ухвалі вказано низку автомобілів, близько 52 одиниць, серед яких перебуває й автомобіль, схожий на мій. В ухвалі чітко вказана тільки марка автомобіля та його державний номер. Не вказаний ні ВІН-код автомобіля, ні рік випуску, ні колір автомобіля.

Як у такий спосіб вони ідентифікували, що саме на мій автомобіль накладено арешт? Можливо є "двійник" цього автомобіля, можливо ще 5 аналогічних машин. Це невідомо, відомо тільки те, що є ухвала, якою вони керуються.

Ухвала Приморського суду Одеси від 2016 року сотсується арешту 52 автівок, до числа яких потрапив і ''двійник'' машини Володимира

- Тобто може існувати ціла схема з автомобілями-"двійниками"? І багато людей може бути її жертвами?

- Є нюанси, де просто у такий самий спосіб, якщо автомобіль комусь заважав, могли зняти з нього номери, замки і поїхати. І довести те, що це був мій автомобіль, практично нереально. За цією ухвалою є нібито багато накладених арештів. Люди, які мені відомі, також страждають від цієї ухвали. Оскільки є законні власники автомобілів, і є просто ті люди, які їздять на "двійниках".

- А яка роль правоохоронців у цій схемі?

- Ну, наприклад, зупинили автомобіль і кажуть, що за якоюсь надуманою або навіть законною причиною перевірили технічний паспорт, реєстраційний документ, якщо говорити юридичною мовою, і виявили, що цей юридичний документ начебто має знаки підроблення. На цих підставах вони забирають автомобіль на штрафмайданчик.

За деякий час кажуть: можете приходити й забирати автомобіль. І з чим в цей момент зіштовхується людина? По-перше, вона має сплатити за простій автомобіля на штрафмайданчику, причому іноді ці суми просто космічні. Що найстрашніше – автомобіль забирається ще й з пошкодженнями.

Тобто в такому разі у власника машини постає вибір: або сплатити величезні суми за стоянку, або відмовитись від транспорту. І на цьому схема не перестає діяти.

Автомобіль продають з молотка. Є відповідні державні структури, які продають конфісковане майно, арештоване, є спеціальні тендери, на яких процвітає корупція. Коли хтось заздалегідь дізнається, що авто буде продаватися на торгах, то відразу виставляється завищена ціна, за якою цей лот ніхто не купить. Потім є інша процедура, за якою авто вже не виставляється на торгах, а скуповується за копійки, як брухт.

- Ти розповідаєш, що досить часто автівки забирають уже пошкодженими, а які умови їхнього зберігання, що це за такі дивні штрафмайданчики? Де весь цей час перебував твій автомобіль?

- За три місяці після вилучення я повторно звернувся до Святошинського відділу поліції, щоб дізнатися, на якому етапі перебуває справа, де знаходиться мій автомобіль. Виявилось, що у Святошинському управлінні поліції документів про вилучення автомобіля немає. Також сама автівка відсутня на території Святошинського відділу поліції. На моє запитання, де автомобіль, мені відповіли, що він знаходиться на Промисловій, 4.

- Але наскільки ми знаємо, Промислова 4 – це просто склади, там немає жодних штрафмайданчиків…

- Так, там готель, склади… поруч є гаражний кооператив, СТО, розбірка автівок і магазин автозапчастин. Але от Святошинське управління поліції повідомило, що у них автомобіля немає, що вони начебто до цього взагалі ніяк не причетні – моя хата скраю, нічого не знаю… Всі питання до слідчого Одеської області.

- Щось змінилось після виходу нашого сюжету в ефір?

- Коли сюжет вже готувався до виходу в ефір, я нарешті отримав відповідь від слідчого Одеси, що на той час уже призначено експертизу. Але у тій відповіді була така цікава інформація, зараз процитую: "транспортний засіб "Mercedes-Benz 300E" д.н.з. АА 1481 АА, який поміщено на паркувальний майданчик Святошинського УП ГУНП в м. Києві".

Здається, що слідчий не володів усією інформацією, адже на той час машина знаходилася вже зовсім не під управлінням, а на такому собі штрафмайданчику. Якщо це можна так назвати, бо на вигляд то був звичайний пустир. Територія заросла травою та зовсім не облаштована. Причому за кадастровою картою було видно, що майданчик розташований на береговій смузі, а визначити власника неможливо.

Володимир знайшов свій автомобіль із пошкодженим багажником на ''штрафмайданчику''

- Нещодавно тобі все ж таки вдалося забрати свій автомобіль. А що б ти міг порадити нашим читачам, людям, які можуть постраждати від такої ж схеми? Як поводитись у такій ситуації, щоб вийти з неї з найменшими втратами?

- Передусім необхідно робити суспільний розголос, потрібно обов’язково писати навіть у власному профілі в соцмережі доволі стисло: предмет, який поліцейський, який суд, який автомобіль. Власне, коли є розголос, є хештеги, наприклад, #поліція, #штрафмайданчик, #свавілля, то і журналісти, і громадські активісти можуть звернути на це увагу, а вимагати відповідей від правоохоронців буде значно легше.

І ще як юрист, правозахисник, можу сказати, що в момент вилучення автівки мають складатися відповідні протоколи, акти огляду, має бути відеофіксація і можливість людини захистити себе. А дуже часто цього не відбувається, правоохоронці користуються тим, що люди не знають своїх прав. Загалом, коли кожен водій знатиме свої права та обов’язки, йому буде простіше протистояти цій незаконній схемі.

***

І, насамкінець, рекомендації наших юристів, як запобігти корупційній схемі та не стати жертвами "поліцейського автобізнесу":

Порада 1. Під час зупинки авто представник поліції зобов’язаний відрекомендуватись та пояснити причини зупинки. В разі невиконання цих пунктів фіксуйте правопорушення на камеру та записуйте дані правоохоронця.

Порада 2. Якщо з якихось причин поліцейські намагаються арештувати або ж вилучити авто, вони зобов’язані надати вам копію протоколу та акт вилучення й опису майна. В разі, якщо цього не відбулось, правоохоронці перевищують службові повноваження. Власник в такому разі не повинен віддавати автомобіль, якщо йому не пред’являють ніяких документів і не пояснюють законність дій. Це ознаки злочину, телефонуйте в 102.

Порада 3. В разі, якщо автомобіль все ж таки арештували незаконно – потрібно звернутися в прокуратуру або до суду. Ви маєте право подати в суд на перевищення повноважень правоохоронцями. Адже якщо поліцейський знатиме, що його буде притягнуто до дисциплінарної і навіть кримінальної відповідальності, це "зламає" його прибуткову схему.

Якщо ви чи ваші знайомі постраждали внаслідок неправомірних чи корупційних дій правоохоронців – телефонуйте на гарячу лінію "Стоп корупції": (044) 578 00 04.

Другие новости