ПоддержатьУкраїнська

Покалічені Росією: як протези країни-агресора завдають непоправної шкоди здоров'ю ветеранів АТО

StopCor
StopCor

StopCor

Покалічені Росією: як протези країни-агресора завдають непоправної шкоди здоров'ю ветеранів АТО

Четвертий рік війни на сході України продовжує забирати тисячі життів наших бійців і сотні стають каліками. Тим, хто вижив, потрібна реабілітація, допомога лікарів, дедалі частіше  наші воїни звертаються до протезистів. Бо на війні втратити ногу чи руку – на жаль, явище звичне. Та чи якісні протези в Україні виготовляють бійцям? 

Командир розвідки 14 бригади Володимир Ковальський понад рік перебував на війні.  В березні 16-го року при виході з розвідки наступив на протипіхотну міну і йому відірвало дві ноги. 

Покалічені Росією: як протези країни-агресора завдають непоправної шкоди здоров'ю ветеранів АТО

Володимир розповідає, що битва за клієнта серед протезистів  починається ще у лікарні. 

- Вже у шпиталі є вибір, там приходять з протезних організацій та пропонують свої послуги. До нас приходив директор фірми Стеценко Олександр Павлович. Це фірма ортотех-сервіс і я обрав його. І мені в травні виготовили перші протези, – пригадує Володимир. 

Спочатку все виглядало навіть добре. Але насправді протези виявилися неякісними. 

- Я місяць ходжу там і рани постійно на ногах роблю. Раніше я займався спортом. Розумієте, а вже півроку не займаюсь, це теж дуже неприємно, майже не рухаюсь, працюю сидячи. Зайва вага – це купа проблем. І так мобільність втрачена, не така, як була, треба встигати постійно і спорт потрібен, а тут ці проблеми, – зазначає колишній атовець. 

Володимир уже понад півроку чекає на нові – якісніші і комфортніші протези, які дозволять вільно рухатися. Після війни чоловік  відкрив власний бізнес – станцію технічного обслуговування автомобілів. А з такою справою потрібно у прямому сенсі завжди бути на ногах. 

Покалічені Росією: як протези країни-агресора завдають непоправної шкоди здоров'ю ветеранів АТО

В Україні – понад 80 підприємств, які надають технічні засоби реабілітації. І це не тільки протези. Це палиці, милиці та інвалідні візки. Окрім цього є ще 5 підприємств, які виготовляють комплектуючі для протезів. Однак у серпні цього року Служба безпеки України виявила кілька компаній, які закуповують комплектуючі в країні, через яку, фактично, і стають каліками наші бійці. 

- У квітні поточного року за матеріалами СБУ було розпочато кримінальне провадження за ст 364 ККУ за фактом постачання на територію України неякісних комплектуючих для протезування з РФ. В межах провадження також визначено низку суб'єктів господарювання на території України, які користувалися послугами цих комплектуючих, використовували їх. Але називати конкретні підприємства ми не можемо, – повідомляє прес-секретар прокуратури міста Києва Надія Максимець. 

Оскільки слідство ще триває, прокуратура не може розголошувати назви фірм. Проте нам вдалося їх відшукати. 

Це харківське підприємство "ОРТОСНАБ-СЕРВІС" та приватне підприємство ПП "ЦЕНТР ПРОТЕЗУВАННЯ "ІНВАЛТРУД", що зареєстроване в Ужгороді. Статутний капітал цих підприємств – 1000 гривень та 300 гривень відповідно. І поєднують ці підприємства однакові засновники – Ольга Вокач та Всеволод Івченко. Як ми з'ясували, саме ці підприємства поставляли комплектуючі на Київське та Дніпропетровське державне експериментальне протезно-ортопедичні підприємства. 

Власник вище згаданих підприємств "ОРТОСНАБ-СЕРВІС" та "ЦЕНТР ПРОТЕЗУВАННЯ "ІНВАЛТРУД" – такий собі Всеволод Івченко – уродженець Луганська. Загалом на ньому зареєстровано 6 підприємств, і всі вони так чи інакше пов'язані з протезуванням. 

Покалічені Росією: як протези країни-агресора завдають непоправної шкоди здоров'ю ветеранів АТО

ТОВ "ЦП "ІНВАЛТРУД"

ТОВ "ОРТОСНАБ-СЕРВІС"

ОР "ВИРОБНИКИ ОРТОПЕДИЧНОГО УСТАТКУВАННЯ У ЛУГАНСЬКІЙ ОБЛАСТІ"

ТОВ "ОРТОЛУГ"

ТОВ "ГЕЛІОС ОРТО"

ПП "ПО "ДОПОМОГА"

Дві з цих фірм розташовані у Луганську, дві в Харкові і ще дві в Ужгороді. 

Ми навідалися в Ужгород за юридичною адресою підприємства, яке постачало колінні модулі з Росії. Там справді є офіс, тільки керівництва ми не застали. Секретарка зізналася, що постачання з Росії справді було.  Потім російський товар реалізовували на Київському протезному заводі. 

- На ринку не було інших комплектуючих вузлів. Наша Україна таких, як нам треба, вузлів не випускає. І тому ми користувалися російськими вузлами. Вони дуже зручні й надійні, – каже керівник протезного цеху Київського протезного заводу Людмила Петренко. 

Але насправді в Україні є щонайменше 5 підприємств, які виготовляють аналоги російської продукції. Йдеться про колінні вузли 1 та 2 рівня мобільності. А тепер з приводу якості комплектуючих з Росії. Щоб показати вам, наскільки вони надійні – ми провели експеримент. Замок колінного модуля не пройшов випробовування, маючи пройти один мільйон циклів, він зламався вже... на 34 циклі. Це, зазначають фахівці,  становить чималу небезпеку для власника протеза, оскільки він може відкритися під час ходьби, що призведе до падіння й травмування людини. 

Покалічені Росією: як протези країни-агресора завдають непоправної шкоди здоров'ю ветеранів АТО

Але й це ще не все! Експерти стверджують, що продавали ці комплектуючі сумнівної якості за  завищеною ціною. Собівартість такого колінного вузла становить близько 5 тисяч гривень, а в Україні його збували за 15 тисяч, тобто втричі дорожче. 

А тепер увага, комплектуючі, які поставляли з Росії в Україну, виготовляє російське підприємство "Ортос" яке знаходиться в Сибірі, м. Бердськ, а це 4000 тисячі кілометрів до Києва. Така відстань і є однією з причин завищеної ціни.

Ми намагалися зв'язатися з ними по телефону, але номер, який зазначений на сайті, так і не відповідає.

Станом на сьогодні у рамках кримінального провадження до відповідальності поки нікого не притягнули. Та якщо силовикам вдасться довести, що російські колінні модулі справді неякісні, то Всеволоду Івченку загрожує позбавлення волі терміном від 3 до 6 років. 

Щороку понад 1000 бійців, які воюють на Сході, потребують протезування. Вони захищають нашу Україну і кожного з нас. Вони заслуговують на якісне протезування, а не на чергову зраду від північного сусіда.

Детальніше – дивіться у новому журналістському розслідуванні "СтопКору".

https://youtu.be/8QPts-aCMlQ

Другие новости