ПоддержатьУкраїнська

Politico: Забудьте про Шенген, зона без кордонів може не вижити

StopCor
StopCor

StopCor

Politico: Забудьте про Шенген, зона без кордонів може не вижити

Politico: Забудьте про Шенген, зона без кордонів може не вижити

Politico: Забудьте про Шенген, зона без кордонів може не вижити

Правила Шенгенської зони дозволяють відновлювати контроль кордонів в критичних ситуаціях, але ніхто не знає, як його знову скасувати.

Забудьте про Шенген. Ласкаво просимо назад в 1980-ті роки. Європейська зона безперешкодних подорожей, яка охоплює 22 країни ЄС, Норвегію, Ісландію, Швейцарію й Ліхтенштейн, опинилася на межі смерті, коли більшість її членів повернули прикордонні перевірки з метою сповільнити поширення коронавірусу.

Як пояснює Politico, Шенгенська угода дозволяє це робити в разі виникнення "серйозної загрози для державної політики чи внутрішньої безпеки". Але немає жодних вказівок, як повернути простір без кордонів знову до життя. Саме з цим намагалася розібратися Єврокомісія, ухваливши у середу спеціальний пакет з інструкціями для країн ЄС щодо відкриття кордонів і збереження певних обмежень. Це дуже чутлива проблема для таких країн, як Греція, Італія й Іспанія, яким потрібне відновлення туризму для порятунку своїх економік."Це схоже на подорож в темне й далеке минуле в машині часу. Нам тепер потрібно повернутися назад в майбутнє. Повернутися до нормальності. І зробити це потрібно якомога швидше, щойно ситуація в охороні здоров’я дозволить", – сказала комісар з внутрішніх справ Йлва Йоганссон у Європарламенті.

Єврокомісія запропонувала підхід з двох етапів. Перший – країни з подібною епідеміологічною ситуацією відповідно до оцінок Європейського центру з контролю й профілактики захворювань можуть скасувати обмеження на подорожі між собою за умови збереження соціального дистанціювання. Це може створити певні проблеми, наприклад, для Греції, якщо вона захоче привабити туристів з Великої Британії. Тому що британська епідемія коронавірусу значно тяжча. Лише на другому етапі вільне пересування по всій Шенгенській зоні й за її межами буде відновлене.

А тим часом простір вільних подорожей перетворився на клубок одностороннього закриття кордонів, двосторонніх угод про туризм і бульбашки вільного пересування."З’явилася велика фрагментація єдиного ринку в питанні вільного пересування людей і товарів", – сказала Петра де Саттер, голова комітету Європарламенту з питань внутрішнього ринку. За її словами, відновити роботу Шенгену буде дуже не просто, тому що "ми на межі напруги між компетенцією ЄС і країн-учасниць".

Деякі країни створюють кластери вільного пересування. Литва, Латвія й Естонія минулого тижня погодилися скасувати обмеження на подорожі й обов’язковий двотижневий карантин для громадян один одного. Люди ж, які приїжджають з інших країн, будуть змушені сидіти в самоізоляції.

"Ми погодилися, що всі три балтійські країни адекватно стримують поширення коронавірусу. Ми довіряємо системам охорони здоров’я один одного", – сказав прем’єр-міністр Литви Саулюс Скверняліс.

Балтійська бульбашка може розширитися, оскільки країни розглядають можливість додати до своєї зони без кордонів ще й Польщу й Фінляндію.

Франція й Велика Британія погодилися дозволити французьким мандрівникам без карантину перетинати Ла-Манш. Відповідне оголошення зробили прем’єр-міністр Борис Джонсон і президент Еммануель Макрон. Але стратегія Британії щодо виходу з карантину, опублікована в понеділок, не підтвердила це.Єврокомісія очікує, що Британія "застосує такі ж виключення для мандрівників з інших країн-учасниць зі схожою епідеміологічною ситуацією, що і в Франції". Прес-секретар комісії зауважив, що закони ЄС забороняють дискримінувати людей за національністю. Однак, правила дозволяють дискримінувати на основі місця проживання за умови, що це виправдано епідеміологічними оцінками.

Читайте также: Аллергия в пик коронавируса: как их различить и что делать

Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн ще в квітні оголосила, що європейці знайдуть "розумні рішення", щоб сезон відпусток цього року відбувся. Після цього низка урядів зробили свої заяви на цю тему. Греція працює над ідеєю дозволити туристам в’їзд за умови здачі тестів на коронавірус перед поїздкою.

"Вони можуть взяти з собою на літак негативний тест або позитивний тест на антитіла", – сказав прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс.

Однак, досі немає наукового підтвердження надійності таких тестів чи стовідсоткової появи імунітету після контакту з коронавірусом. Тож ВООЗ і Європейський центр профілактики й контролю захворювань виступають проти такого підходу.

Politico пише, що ситуація надто складна з точки зору охорони здоров’я, а також з політичної і юридичної позиції. Тож навряд чи вона вирішиться найближчим часом.

"Це дуже важке завдання. Країни-учасниці запровадили різні заходи й не координували свої дії між собою. Скасування цього різноманіття національних обмежень займе якийсь час", – сказала Йоганссон.

Інший чиновник ЄС сказав Politico, що відновлення роботи Шенгенської зони може зайняти місяці, а не тижні.

Другие новости