
Сьогодні хотів би вам розповісти про те, яким чином потрібно виявляти прямий та непрямий підкуп і як з цим взагалі боротись. На вимогу наших друзів зі Святогірського осередку також хотів зауважити, що зараз набирає обертів саме непрямий підкуп.

Що ми називаємо непрямим підкупом і узагалі – для чого він створений?
Він створений, щоб створити передумови для перемоги того чи іншого кандидата. Зокрема, зараз це актуально, бо місцеві вибори відрізняються від президентських та парламентських і створять місцевих «князьків». Ключовим елементом, який відрізняє вибори, є те, що на місцях люди більше один одного знають. І набагато простіше спілкуватися з місцевим депутатом, міським головою або керівником ОТГ тощо.
Що є важливим і значним для сформування думки електорату?
Це сума підкупу. Того, який будуть ті чи інші кандидати давати електорату. Як він виглядає? По-перше, це можуть бути різні подарунки. Це може бути гречка від, як в Україні прийнято говорити, «гречкосіїв». Це також можуть бути різні продуктові набори, набори побутової хімії, різні дорогі подарунки для колективів, на заходах абощо.
Як відрізнити прямий підкуп від непрямого?
Прямий підкуп – коли пообіцяли виборцю за вчинення певної дії винагороду або хабар. Наприклад, поставити галочку на відповідному бюлетені або віддати свій бюлетень комусь чи щось із ним зробити. Або ж за інші дії в інтересах третіх осіб. Це те, що стосується безпосередньо голосування.
https://www.youtube.com/watch?v=X3Wj2V2-Y18
Щоб убезпечити і не допустити цього, ми звертаємось до компетентних правоохоронних органів. Виборам передує ретельна підготовка, яка виявляється у непрямому підкупі. Непрямий підкуп сформований із декількох елементів – це постійна комунікація місцевих кандидатів з електоратом. У самій комунікації пробують маніпулювати ті чи інші кандидати і намагаються зрозуміти, що потрібно людям. Це необов’язково якісь речі, це можуть бути послуги. Таке становище, яке зможе їх відрізняти від інших виборців. Це, наприклад, певні квитки, знижки, сертифікати, виконання певних робіт – земляних, з благоустрою тощо. Дуже складно довести, що це непрямий підкуп, бо місцеві кандидати це можуть робити нібито із благими намірами, але водночас вони роблять це з думкою про те, що електорат побачить, що вони це роблять. Кандидат покладе туди свій значок або у своїй футболці прийде, зробить брифінг і скаже, що це зробив саме він. І це вже є непрямим підкупом.
Також ми звикли говорити, що прямий підкуп – це незаконно, він засуджується і це протиправно. Але і непрямий порушує виборче законодавство. Ми повинні зрозуміти, що непрямий підкуп відрізняється тим, що за 3% від мінімальної заробітної плати можна дарувати якісь подарунки у вигляді агітаційної продукції, там, де є символіка партії. Тобто партійна символіка та інвентар – брошури, дешеві окуляри тощо. І тому все, що вище, вже є підкупом. А прямим чи не прямим – це залежить від умов фіксації.
Яка може бути відповідальність за ці дії?
Звичайно, що є кримінальна відповідальність за виявлений прямий підкуп та непрямий у великих розмірах. Та з практики, це лише адміністративна відповідальність. Мало хто намагається у кримінальному процесі цього досягти. І якщо ми бачимо гучні скандали, де виявляють великі сітки підкупу, то після виборів чомусь усі про це забувають і потім це стає неактуальним. Бо вибрали одних чи інших – і все це залишається поза увагою.
Що робити, щоб зафіксувати злочинні дії з боку людей, які роздають неправомірну вигоду?
Частіше за все це люди, які мають певне відношення до кандидата, який балотується на місцевих виборах або інших. Це роздавання будь-чого, і ви маєте надати докази, що саме вас, як виборця, намагалися підкупити. Ви, звичайно, повинні зафіксувати це на своєму прикладі, офіційно написати заяву до правоохоронних органів, викликати поліцію до себе, сказати, що: «У цей момент, у цей час до мене принесли продуктовий набір. Я звертаюсь із заявою, вважаю, що це підкуп. Ось символіка, а ще мені розповіли, що я маю голосувати за цього кандидата і що він найкращий».

Такі речі мають бути зафіксовані. Лишень тоді з’являється маленька вірогідність, що кандидат буде притягнутий до відповідальності, хоча б адміністративної, за порушення виборчого законодавства. В іншому випадку будь-яка фіксація не матиме значення. Крім того, дуже важливо фіксувати на телефон. Ми живемо у часи сучасних технологій, і якщо ви зафіксуєте, що бабусям роздають біля під’їзду якісь продуктові набори, кошики або ще щось і при цьому зафіксуєте передачу коштів – це взагалі є підставою для притягнення до кримінальної відповідальності. Як і тим особам, які це отримували, так і для тих осіб, які щось давали.
Щоб мінімізувати ризики під час виборів, кожен з нас має почати з себе. Треба розуміти, що ми не повинні голосувати за щось, а повинні спочатку розібратися з кандидатами, які будуть проходити на місцях. Зрозуміти їх слабкі сторони та протиправні дії, які також, на жаль, є. А також зрозуміти позитив і ті обіцянки, які нас мають влаштувати. Провести максимальний аналіз на місцевому рівні для себе, аби зрозуміти, чи потрібен взагалі цей кандидат і чи будете ви голосувати. Я зауважую, що вашим голосом можуть скористатися. Тому приходьте на вибори, голосуйте, беріть активну участь у «вотумі», бо це ваше право і громадянський обов’язок. Обов’язок обрати, щоб поліпшити долю країни.