ПоддержатьУкраїнська

Колектори-вбивці: топ-5 порад, як захистити себе від вимагання грошей

StopCor
StopCor

StopCor

Колектори-вбивці: топ-5 порад, як захистити себе від вимагання грошей

До нашої організації часто звертаються потерпілі від злочинних та шахрайських дій колекторів. Часом такі установи використовують незаконні методи: залякування, психологічний та фізичний тиск, підробка документів тощо. Спробував тим, хто зіткнувся з ними, порадити шляхи протистояння та боротьби.

Ілюстрація: СтопКор

Період карантину в усьому світі сприяв тому, що багато людей взяли позики. З них 45 відсотків – це так звані швидкі позики, 15 відсотків – кредити в банках. Але, як свідчить сумна статистика, лише 7 відсотків людей у період карантину фінансово не постраждали і не брали гроші в борг.

У цей час фінансові компанії почали передавати кредитні портфелі у зв’язку з невиплатами до так званих колекторських фірм, які займаються професійним "вибиванням" коштів. Усе це – напівлегально. Я б сказав більше: методи, якими користуються колектори, – здебільшого протизаконні.

Наведу кілька прикладів. Перш за все, це звичайні погрози. Найм’якіші – це просто дзвінки з вимогами повернути кошти. Далі – за зростанням: повідомлення про початок судових процесів і пропозиції сплатити певну суму. Напевно, всі колектори розраховують, що це стане відправною точкою для стягнення коштів. Але якщо в людей немає грошей, то навряд чи вони одразу стануть платити.

Під час карантину 45% громадян взяли ''швидкі'' позики Фото: СтопКор

Потім колектори вдаються до наступних рухів. Вони починають писати листи, фіктивні документи, де стверджують про накопичений борг, приписують 500-700% до суми кредиту. Звісно, коли людина бачить такий документ, то хапається за голову, починає телефонувати за наведеними в листі контактами і намагається якось почати закривати цей борг.

Однак, якщо людина не йде на поступки, колектори не зупиняються і починають застосовувати такі методи як візити додому, розклеювання повідомлень з надуманими космічними сумами на дверях під’їздів, спілкування з сусідами тощо. Усе це дуже неприємно як для самих боржників, так і для їхнього оточення.

Якщо ж і це не працює, далі починається атака. Людині продовжують телефонувати, надсилати повідомлення, залякувати судовими провадженнями, погрожують, що прийдуть описувати майно і забирати його з представниками охоронної компанії.

Не потрібно лякатись цього, бо зазвичай це лише слова, і в таких випадках краще за все – звертатись до правоохоронних органів.

Понад те, іноді колектори вдаються до інформаційної кампанії проти позичальників. Це можуть бути фейкові повідомлення судів, залякування кримінальними справами, описами подальшого життя в тюрмі тощо. Такий формат дійсно жахає багатьох людей, бо колектори використовують методи психологічного тиску.

Однак часом і це не допомагає "вибити" кошти. Тоді починають моніторити родичів, друзів, знайомих і телефонувати цим людям.

Один з таких прикладів: власниці салону краси почали погрожувати через те, що її брат начебто не розрахувався за якимось мінімальним боргом. Почали телефонувати на ресепшн салону і вимагати величезні відсотки. Крім цього, колектори розмістили в мережі низку публікацій: нібито ця людина разом із братом зґвалтувала свою стареньку матір. Після цих статей почались дзвінки до сільської ради, до органів місцевого самоврядування. Також ініціювали звернення щодо перевірок цього салону краси через уявні порушення, зробили розсилку в месенджери клієнтам закладу.

Усе це – не лише незаконно, але й непорядно. В цьому випадку, звичайно, треба звернутись до правоохоронців, до кіберполіції, аби зупинити ці зловживання. По суті – це прямий шантаж.

Ще одна історія: людина взяла кошти в "Швидко гроші", сплачувала досить стабільно, але потім карантин вніс свої корективи. Людина не змогла кілька місяців платити, тому що потрібні були кошти на лікування. І їй почали приходити документи з печаткою колекторської компанії про необхідність повернути гроші з великими відсотками через прострочення.

Людина була шокована, вона спробувала зателефонувати за номерами фінустанови, але їй сказали, що всі борги вже викуплені колекторською компанією, і тепер вона мусить платити їм. Вона почала платити, заплатила 6 тисяч гривень, а потім до неї прямо на роботу прийшли вже з іншої компанії і сказали, що тепер вона винна ще й їм. Людина була дуже стурбована і не могла зрозуміти, що взагалі коїться.

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=659027925020291

Як потрібно боротись? Що треба робити, щоб не допустити ошукання з боку таких пройдисвітів-колекторів? Варто запам’ятати декілька правил, якщо ви втрапили в таку історію.

По-перше, коли ви берете кредит, вам потрібні офіційні документи. У вас має бути відповідний договір про позику. Звичайно, він має бути підписаний тією компанією, яка вам ці гроші надала.

В тому випадку, якщо цей кредит перепродали іншій компанії або фінустанові, також має бути відповідний документ. Коли такого документу немає – вже є підстави замислитись.

По-друге, в тому випадку, якщо до вас приходять і вимагають кошти, обов’язково має бути рішення суду. Але рішення суду не може отримати колекторська фірма або будь-яка фінансова установа. Зробити це можна лишень через виконавчу службу.

Зараз є інститут приватної виконавчої служби і є державний виконавець. Різниця в тому, що кожний заробляє певний відсоток: державна – 10%, приватна – більше. Але в будь-якому випадку, дуже важливо, що має бути відкрите певне виконавче провадження.

Тобто у особи, що до вас приходить чи телефонує, має бути посвідчення виконавця та постанова про відкриття виконавчого провадження і, можливо, навіть уже певні витяги про накладення арешту чи огляд ваших рахунків, звернення до Пенсійного фонду тощо.

Коли до вас приходять із рішенням суду, важливо знати, що всі процедури має виконувати лише спеціалізована державна або приватна виконавча служба. В іншому випадку вас ніхто не може змусити віддати кошти, бо це вже перевищення повноважень і зловживання. Крім того, це кваліфікується як вимагання грошей різними вербальними і невербальними способами.

Найбільш незрозуміла ситуація – коли колектори приходять на територію приватного домоволодіння, до квартири чи будинку. Це – найбільше правопорушення і найбільша нісенітниця, якої можна припуститись. Тому що не можна нікого пускати до себе в дім до моменту, поки ти є власником чи маєш право на проживання там. Без відповідної ухвали суду навіть державний виконавець не має права проходити до вашого житла!

Якщо це рішення суду є в оригіналі, то ви просто можете попросити, аби його відсканували та засунули до вас під двері. А ви потім можете звернутись до суду, аби вам надали підтвердження того, що це дійсно оригінал судового рішення. Якщо ж такого немає, то є всі підстави вважати, що це – фальшивка.

По-третє, в тому випадку, якщо ви все ж хочете розрахуватися, адже ви – порядна людина і зобов’язані це зробити, то ви маєте прийти до державної виконавчої служби та уточнити, чи дійсно відкрито виконавче провадження, на основі якого рішення суду. Вам мають дати обов’язково ознайомитись з цими матеріалами.

Після цього ви пишете відповідну заяву про те, що ви хотіли б реструктуризувати ваш борг. Тобто ви можете позичити, наприклад, 20 тисяч гривень, цю суму ви можете розбити на частини і сплачувати щомісяця протягом пів року або року. Це нормальна практика, на рік реструктуризують борги без проблем. На мою думку, це найбільш правильний і оптимальний варіант.

По-четверте. В тому випадку, якщо до вас починають приходити додому, до сусідів, друзів чи знайомих незрозумілі люди, розклеювати якісь листівки чи наліпки, залякувати й погрожувати розправою, вам потрібно одразу звертатися до правоохоронних органів, зокрема, до поліції.

Ви можете одразу викликати поліцію додому або прийти до райвідділку, написати заяву. Спробуйте записати на диктофон або на відео вашу розмову з колектором.

Основне порушення відбувається тоді, коли від вас вимагають не просто повернення того боргу, який ви брали, а ще й великі відсотки. Часто сума, яку вимагають, в рази перевищує ті кошти, які ви брали. Це називається шахрайством з підлогом документів.

Своєю чергою, правоохоронці зазвичай на це реагують, і ви маєте надати відповідні докази. Вам потрібно знати, які докази вам потрібно мати і коли та чому їх надавати. Вже з першої хвилини спілкування з колекторами ви маєте формувати цю доказову базу, аби підтвердити свої слова у правоохоронних органах.

По-п’яте. Своєю чергою, якщо і після цього не припиняються спроби тиску, вам потрібно звертатись вже до суду, до слідчого судді, аби зареєструвати кримінальне провадження. Адже бувають випадки, коли поліція може бути заангажована або не побачить складу кримінального правопорушення в діях колекторів і не хоче нічого робити.

Однак ви через слідчого суддю зможете відкрити кримінальне провадження і вже в рамках нього змушувати правоохоронців реагувати, тобто захищати вас, ваше житло і майно.

Не забувайте підписуватись на мій ютуб-канал, ставити лайки і коментувати. А також діліться цією інформацією. Можливо, комусь вона врятує життя.

Другие новости