ПоддержатьУкраїнська

Криптовалютний скандал: банк «Конкорд» підозрюють у відмиванні російських наркогрошей

Надежда Рогальская
Надежда Рогальская

Редактор, аналитик

Криптовалютний скандал: банк «Конкорд» підозрюють у відмиванні російських наркогрошей

Криптовалютний центр світу чи пральня для відмивання брудних грошей? Український банк «Конкорд» фігурує у гучному скандалі, пов’язаному з російським криптообмінником SUEX. Останній сприяв виведенню коштів здирників, шахраїв і наркоділків та потрапив під санкції США. А встановленням фактів причетності до цих операцій фінансових установ, посадовців та інших осіб з України займається ФБР.

 Банк «Конкорд» фігурує у криптовалютному скандалі Ілюстрація: СтопКор

Гучний криптовалютний скандал за участі українського банку «Конкорд» цієї осені сколихнув одразу декілька країн світу. 21 вересня Управління з контролю за іноземними активами Мінфіну США (OFAC) оголосило про запровадження санкцій щодо російського криптообмінника SUEX. Останній офіційно зареєстрований у Чехії, але має офіси в Москві і Санкт-Петербурзі.

Це – перший в історії США прецедент запровадження санкцій проти криптообмінної організації. За даними американських фіскалів, SUEX сприяв виведенню коштів, отриманих шляхом здирництва й шахрайства. Крім того, через криптообмінник імовірно проводили гроші від наркоторгівлі – в особливо великих розмірах. Ідеться про відмивання коштів для найбільшої платформи продажу наркотиків Hydra, обіг якої лише в Росії сягає понад 1,5 млрд доларів на рік.

Скандал зачепив і Естонію. Правоохоронні органи цієї країни оголосили про початок розслідування щодо «санкційного» криптообмінника, підтвердивши зв'язок SUEX із партнером криптобіржі ExMo – Chatex, а також незаконність операцій Chatex на даний час, оскільки ліцензія Izibits виявилася недійсною.

Які українські банки підозрюють у зв’язках з криптообмінником?

За інформацією російського видання «Комерсант», 24 вересня всеросійський громадянський рух «Стоп наркотик» звернувся до керівників Центробанку і МВС РФ із описом зв'язку SUEX з найбільшою криптобіржею Східної Європи ExMo, групою компаній QIWI та українським банком «Конкорд».

 Банк «Конкорд» підозрюють у співпраці з SUEX Фото з відкритих джерел

Двома днями пізніше незалежна британська благодійна організація First Chaordic Order Inc спрямувала офіційний публічний запит до MasterCard Global на ім'я генерального директора корпорації Рона Гріна з проханням провести внутрішнє розслідування щодо співробітника російського представництва «Мастеркард» та Асоціації «Мастеркард Росія» Миколи Доша та його зв'язку з ризик-менеджером українського банку «Конкорд» Анною Огородньою.

Своєю чергою, відомий російський Telegram-канал Badbank, що спеціалізується на розслідуванні підозрілих фінансових операцій, опублікував детальну інформацію про прийом платежів у гривнях для ExMo, які здійснював банк «Конкорд» через платіжний агрегатор HotPay (hotpay.money), зареєстрований в офшорній юрисдикції BVI (Британські Віргінські острови).

Розслідувачі також наголошують, що українська фінустанова не мала права здійснювати операції купівлі-продажу криптовалюти, оскільки відповідний закон ще не вступив у силу і був прийнятий Верховною Радою тільки 8 вересня.

Крім того, журналісти виявили зв'язок між топменеджеркою компаній HotPay та Enfins Наталією Таран і засновником ExMo Іваном Петухівським.

Кому належить банк «Конкорд»?

АТ «Акціонерний комерційний банк «Конкорд» – український банк із приватним капіталом.

За даними НБУ, активи установи сягають 4,85 млрд грн, капітал – 359,5 млн грн, фінансові результати – 27,8 млн грн.

Банк був зареєстрований 7 серпня 2006 року у Дніпрі, за адресою Троїцька площа, 2. Кінцеві власники банку станом на 20.01.2021 року – Сосєдка Олена Віліївна, Сосєдка Юлія Віліївна та Маломуж Тетяна Миколаївна. Сестрам Сосєдкам належить понад 99% капіталу фінансової установи.

 Олена Сосєдка Фото з відкритих джерел

Олена Сосєдка також є головою Наглядової ради «Конкорду». Голова правління – Юрій Задоя.

Цікаво, що раніше Олена Віліївна Сосєдка носила подвійне прізвище – Сосєдка-Мішалова. Саме під цим прізвищем вона була обрана депутатом Дніпропетровської облради, до червня 2014 року входила до фракції Партії регіонів. А колишній чоловік пані Олени – одіозний екссекретар міської ради В’ячеслав Мішалов – фігурує у низці гучних журналістських розслідувань.

У 2016-му «Конкорд» підозрювали у змові з низкою фіктивних підприємницьких структур Дніпра та посадовцями держпідприємств, які розкрадали бюджетні кошти. За інформацією СБУ, в операціях конвертаційного центру брали участь щонайменше два десятки фірм, які обслуговувалися в «Конкорді».

У справі також фігурували іноземні компанії, зареєстровані в різних офшорних зонах, які допомагали здійснювати псевдоімпорт. Завдяки таким операціям українські організатори та замовники схем отримували можливість купувати валюту на міжбанківському ринку за фіктивними контрактами.

У самому банку «Конкорд» від імовірного зв’язку з SUEX відхрещуються

У коментарі виданню ForkLog уповноважені особи банку «Конкорд» назвали недостовірною інформацію про їхній зв'язок із SUEX.

«Ця публікація – спроба здійснити інформаційну атаку на Concord Bank, мета якої – шантаж, вимагання і нанесення шкоди діловій репутації банку», – заявили представники банку.

Як стверджує співвласниця «Конкорду» Олена Сосєдка, її банк начебто став жертвою «кіберрекетирів». За її словами, різноманітні Telegram-канали поширюють неправдиву інформацію про діяльність банку.

«Будь-які спроби шантажувати або дискредитувати репутацію ConcordBank за допомогою російських медіа або будь-яких інших ресурсів не вплинуть на нашу роботу», – зазначила Сосєдка.

Своєю чергою, директорка з розвитку ExMo Марія Станкевич також спростувала зв'язок криптобіржі з компанією SUEX. Вона підкреслила, що співвласник SUEX Єгор Петухівський не є співзасновником ExMo, ніколи не брав участі в управлінні компанією і не має родинних зв'язків із засновником ExMo Іваном Петухівським.

Представники ExMo повідомили РБК, що вже направили претензію до «Стоп наркотик» за поширення відомостей, що ганьблять їхню ділову репутацію, й готові доводити свою правоту в суді. Станкевич також заперечила зв'язок ExMo з банком «Конкорд».

Натомість, як з’ясували розслідувачі каналу Badbank, в ExMo продовжують приймати гривневі платежі – і саме через «Конкорд».

 В ExMo продовжують приймати гривневі платежі за допомогою «Конкорду»? Фото: скриншот

Які ще українські банки можуть бути причетні до криптовалютних схем?

За даними телеграм-каналу, ще один великий український банк, який підключив ExMo через той самий BVI Hotpay.money, який насправді належить самому ж ExMo – «Південний». Зауважимо, в Україні досі формально не легалізовані криптовалюти, тому законність підключення до еквайрингу в принципі є сумнівною.

Як зазначають інсайдери, швидше за все, керівництво банку взагалі не в курсі цих оборудок, а підключення провів у вихідні банк-афіліат – АТ «Комерційний Індустріальний Банк» (КІБ).

Кінцевим бенефіціаром КІБ, якому належить 100% акцій, є іноземний інвестор Стефан Пол Пінтер (Велика Британія). Пан Стефан Пол Пінтер — засновник та виконавчий директор приватної інвестиційно-банківської та керуючої компанії GML Capital LLP із головним офісом у Лондоні.

У вересні 2019 року НБУ застосував до КІБ заходи впливу за порушення законодавства у сфері фінансового моніторингу: банк було оштрафовано на 200 000 грн за неналежний аналіз фіноперацій із урахуванням ризик-орієнтованого підходу.

NEOBANK Олени Сосєдки: витік інформації

У жовтні минулого року фінтех-інфлюенсерка і формальна співвласниця банку «Конкорд» Олена Сосєдка повідомила про виведення на ринок нового продукту команди – цифрового банку NEOBANK.

У квітні 2021 року цифровий банк NEOBANK для бізнесу запустився в бета-режимі. А вже у вересні у мережі стали доступні вихідні коди для NEOBANKу. Як пише телеграм-канал BadBank, програмісти забули запаролити власний ресурс розробки, в результаті чого вихідні коди всього банку з’явились у відкритому доступі.

«Поки складно сказати, як позначиться подібна забудькуватість на банку та його клієнтах. Доступ до вихідного коду зазвичай спрощує хакерам пошук прогалин, від чого серйозно страждає репутація установи», – прокоментував новину голова аналітичного департаменту AMarkets Артем Дєєв.

Криптовалютний скандал: яка реакція НБУ?

Національний банк України, Генеральна прокуратура, Служба безпеки України та Офіс Президента України Володимира Зеленського поки офіційно не коментують імовірну співпрацю українського банку «Конкорд» завдяки посередникам із скандальним SUEX.

Цікаво, що 16 липня 2021 року «Конкорд» став одним із українських банків, які отримали рефінансування НБУ терміном до 84 днів під 7,5% річних. Установа залучила рефінанс на 200 млн грн.

30 липня та 13 серпня позики Нацбанку також залучив КІБ – він отримав рефінансування на 130 і 225 млн грн відповідно. «Конкорд» і КІБ входять у перелік банків – найбільших боржників за рефінансом.

Зауважимо:

  • Розслідування справи Suex здійснюються за сприяння ФБР, а справа перебуває на особистому контролі адміністрації президента США Джо Байдена. Відтак до Чехії, України та Росії вирушать співробітники ФБР, які мають перевірити та встановити факти співпраці фінансових установ, чиновників та інших осіб зі скандальним криптообмінником.
  • У разі доведення фактів причетності до незаконних операцій, на фігурантів може очікувати довічне ув'язнення на території США.

Другие новости