ПоддержатьУкраїнська

Лісова мафія Рівненщини: на кримінальний олімп області вийшла кланово-кримінальна група злочинців

StopCor
StopCor

StopCor

Лісова мафія Рівненщини: на кримінальний олімп області вийшла кланово-кримінальна група злочинців

Сотні тисяч гектарів вирубаного Полісся і Волині, підпільні пилорами, тисячі контрабандних вагонів цінної деревини, безкінечні фури зрубу, щоденна "доля" від бурштинокопачів, офшорні компанії й десятки складів цінної деревини — це єдино правильна характеристика "лісової мафії" Рівненщини.

Не встигла правоохоронна система завдати рішучого удару по рівненському угрупованню "бурштинової мафії", як із тіні на кримінальний олімп області вирішила повернутися інша, не менш потужна, кланово-кримінальна група "лісової мафії".

Відставний керівник Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства Володимир Грицайчук, якому приписують встановлення контролю над лісництвами області й масштабними оборудками з деревиною, знову повернувся на свою колишню посаду, а значить, і на кримінальний трон Рівненської області.

Управління лісового господарства завжди було закритою структурою лише для своїх і більше подібним на злочинний картель. Чітко відлагоджені схеми відпрацьовані роками керівником структури за підтримки деяких депутатів Рівненської облради.

Зокрема, подейкують, картель працював і працює за такими схемами:

— квартальна вирубка лісу без належного обліку документів із заниженням сортовості деревини і вирубка так званої "неучтьонки" — тих дерев, які лісник не поставив на облік;

— зловживання при санітарній вирубці лісу (замість хворих та сухих дерев вирубують здоровий ліс, натомість хворі дерева залишаються);

— усім лісгоспам дається усний наказ здавати ліс на експорт виключно для певного переліку фірм і винятково за заниженими цінами.

Про такі схеми роботи час від часу пишуть в Інтернеті, газетах та поголовно шепочеться місцеве населення Сарненського, Березнівського і Костопільського районів, де керівники місцевих лісгоспів вже давно перетворилися на місцевих "авторитетів", які забезпечували роками литвинівцям та регіоналам результати на виборах у цих районах. Інші північні райони не згадуємо через те, що там ціна лісу на фоні бурштинової лихоманки різко знівельована. "Лісники" цих районів напряму займаються прикриванням незаконного видобутку бурштину в лісі, де він, подейкують, кращий, ніж у полі, і незаконний промисел певний час не помітний — поки дерева прикривають злочинців. Та дерева на "клондайках" стоять недовго… Нещодавно генпрокурор, облітаючи гелікоптером Закарпаття, був обурений масштабами незаконної вирубки лісу. Хочеться запросити генерального прокурора облетіти свою рідну область і вжахнутися масштабами знищення природи бурштинщиками та лісниками.

Натомість після розгрому "бурштинових прокурорів" бізнес-угруповання "лісників" при вмілому управлінні Володимира Грицайчука і за політичної підтримки його бізнес-партнерів має всі можливості не тільки відновити свою кримінальну імперію, але і підім'яти під себе поки що ослаблені прокурорськими чистками групи "бурштинокопачів".

Отже, до незаконних вирубок лісу, експортних махінацій, нелегальних пилорам та іншого традиційного бізнесу "лісової мафії" може додатися багатомільйонний бізнес з видобутку "сонячного каменю". Людина, якій вдасться здійснити таке злиття, стане "кримінальним королем" не тільки Полісся й Волині, але і всієї України. Поки на цю роль, очевидно, і претендує Володимир Грицайчук, поновлення якого на посаді головного лісника стало шоком не тільки для місцевої громадськості, але, підозрюю, і для Державного агентства лісових ресурсів, яке вже оголосило конкурс на заміщення цієї вакантної посади.

Варто зауважити, що діяльність Володимира Грицайчука уже потрапляла в епіцентр громадського спротиву. Тоді жителі нашого краю завдяки масовим протестам домоглися його відставки, а політичного покровителя його справ піддали люстрації, тож безкарно розкрадати народні багатства, як у часи Януковича, вже не вийде.

Постійно надходять численні звернення представників громадських та екологічних організацій і звичайних громадян, які повідомляють, що так звана "лісова мафія" в геометричній прогресії нарощує вирубку лісу. Тож повернення Володимира Грицайчука викликало чималий резонанс серед громадськості.

Неодноразово активісти зверталися з відкритим листом до народних депутатів, вимагаючи від правоохоронців провести всебічне розслідування діяльності Володимира Грицайчука щодо причетності до оборудок з деревиною, а також до незаконного видобутку бурштину і зв'язків з кланово-кримінальними структурами.

Відкритий лист депутатам Верховної Ради України

Шановні народні депутати!

Звернутися до усіх вас загалом ми вирішили через те, що звертатися до народних депутатів від Рівненщини немає сенсу — вони "в долі" злочинного промислу або злочинно бездіють тривалий час.

Прошу вас не полишати поза увагою проблему нелегального видобутку бурштину та вирізування лісів на Рівненщині, адже останні події в лісовому господарстві області викликають серйозне занепокоєння громадськості і вимагають, на нашу думку, вашої прискіпливої уваги.

В першу чергу варто наголосити, що жителі нашого краю схвально оцінили зусилля генпрокурора, спрямовані на боротьбу з організованими злочинними угрупованнями, що займаються нелегальним видобутком бурштину. Схвальну оцінку отримав і депутатський корпус, який прагне легалізувати мільярдні надходження від цього незаконного промислу та спрямувати кошти у бюджет України.

Усунення злочинної групи на чолі з заступником прокурора Рівненської області викликало у громадськості міста та області сподівання, що "бурштинова мафія", яка кримінальними метастазами пронизала всі місцеві державні органи і силові структури, врешті-решт таки буде подолана.

Після серії гучних арештів, проведених у Рівному працівниками Генпрокуратури на чолі з генпрокурором, СБУ і МВС, епіцентр боротьби за контроль над нелегальними бурштиновими родовищами перемістився в стіни РІВНЕНСЬКОГО ОБЛАСНОГО УПРАВЛІННЯ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА, посадові особи якого роками покривали незаконний видобуток «сонячного каменю», а в часи правління Януковича у підконтрольних їм лісах розгорнули видобуток бурштину в промислових масштабах.

Справа в тому, що на території підвідомчих лісогосподарських підприємств управління знаходяться зони нелегального видобутку бурштину методом гідронамиву. Подейкують, що посадовці лісгоспів брали за роботу кожної мотопомпи за добу 200 у.о.

Незаконна діяльність таких масштабів не могла відбуватися без відома і підтримки багаторічного керівника Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства Володимира Грицайчука, який через суд поновився на старій "хлібній" посаді, мабуть, з метою відновити контроль над бурштиновими покладами Рівненщини.

Вважаємо, що необхідно провести повну і всеохоплюючу перевірку поновленого керівника Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства відповідно до законів "Про запобігання корупції", "Про засади запобігання і протидії корупції".

Просимо згідно зі ст. 56 ЗУ "Про запобігання корупції" здійснити спеціальну перевірку Володимира Грицайчука, оскільки його посада перебуває в зоні особливо високих корупційних ризиків, а спосіб отримання посади через судове рішення допоміг йому уникнути проходження спеціальної перевірки, як того вимагає чинне законодавство. Ця особа вже більше 20 років перебуває на посаді, а проблема незаконного видобування бурштину та незаконних вирізувань лісу навіть не порушувалась на належному рівні за час його перебування на посаді.

Необхідно провести неупереджене повне та негайне службове розслідування стосовно Володимира Грицайчука з метою виявлення можливих корупційних та службових правопорушень, які призвели до масового незаконного видобутку бурштину та вирубування лісу на Рівненщині.

Згідно з Конституцією та законами України, усі особи, винні у правопорушеннях, повинні нести юридичну відповідальність. Просимо детально перевірити цю особу, створивши тимчасову слідчу комісію, винятково в інтересах України та Рівненщини, з метою охорони природних ресурсів регіону та для того, щоб переконатися, чи відповідає ця особа займаній посаді.

Упродовж десятиліть було розграбовано і знищено сотні кубометрів ділової деревини, вивезено за кордон через тіньові схеми, кришувалася діяльність сотень нелегальних пилорам, десятки деревообробних підприємств отримували високоякісну деревину з заниженою сортністю і ціною. При цьому всі спроби аудиту як з боку громадськості, так і з боку правоохоронних органів блокувалися на найвищому рівні. Всі ж знали, що саме структури, близькі до Януковича і Партії регіонів, працювали у сфері незаконної вирубки лісу та незаконного бурштиновидобутку.

Також, з метою уникнення провадження незаконних фінансових схем, просимо ініціювати проведення усіх можливих перевірок Рівненського обласного управління лісового господарства згідно з главою 8 Податкового кодексу України, щоб унеможливити дію незаконних фінансових схем. Крім того, просимо повідомити усіх відповідних посадових осіб про необхідність проведення перевірки Державною фінансовою інспекцією.

Просимо здійснити перевірку діяльності Володимира Грицайчука та його спільників на предмет можливих зловживань, передбачених:

Стаття 209 КК — Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом;

Стаття 364 КК — Зловживання владою або службовим становищем;

Стаття 368-2 КК — Незаконне збагачення;

Стаття 368 КК — Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою;

Стаття 368-3 ч.1,2 КК — Підкуп службової особи юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми;

Стаття 369 КК — Пропозиція або надання неправомірної вигоди службовій особі;

Стаття 369-2 КК — Зловживання впливом.

Крім того, просимо перевірити достовірність даних, поданих паном Грицайчуком у своїй декларації, зокрема, чи не вчинено ним правопорушень, передбачених:

Стаття 172-6 КУАП — Порушення вимог фінансового контролю;

Стаття 172-8 КУАП — Незаконне використання інформації, що стала відома особі у зв'язку з виконанням службових повноважень.

Інші можливі адміністративні та кримінальні правопорушення.

Враховуючи вищезазначене і те, що 12 липня 2016 року поновився на своїй посаді В.Грицайчук, просимо ініціювати всебічне розслідування діяльності структур лісового господарства області, особливо у період його "володарювання".

Упевнені, що ви, народні депутати, зможете швидко і професійно відреагувати на цю заяву, адже повернення до своїх посад-годівниць чиновників часів Януковича призведе до повного знищення всіх здобутків Революції Гідності.

Джерело: ОГО

Автор: Олександр Лащук

Другие новости