ПоддержатьУкраїнська

На рибу гроші - як "пиляють" бюджет Броварів

StopCor
StopCor

StopCor

На рибу гроші - як 'пиляють' бюджет Броварів

Для початку трохи цікавої арифметики. Бюджет міста Бровари складає близько 1 мільярда гривень - так, жодної помилки: доходна частина головного кошторису міста на 2017 рік склала понад 950 млн грн, а на 2018 рік заплановано отримати вже 1,1 млрд грн. За експертними оцінками, в процесі проведення публічних закупівель розкрадається в середньому від 10 до 40% коштів (хоча відмічені й випадки «ідеального відкату» майже у 100 відсотків). Отже, в одному лише районному центрі рахунок іде на сотні мільйонів.

З моменту створення осередком ГО «Стоп Корупції» у Броварах було вивчено вже кілька десятків закупівель, що проводились на бюджетні кошти. Але не звернути увагу на тендер, оголошений Управлінням освіти і науки Броварської міськради, було просто неможливо. Якби Шерлок Холмс був броварчанином, то ця майже детективна історія стала б відома як «Справа про рибу у мутній воді».

На рибу гроші - як ''пиляють'' бюджет Броварів

Якщо перекласти численні юридичні факти літературною мовою, то зміст її полягає в наступному:

- Управління освіти і науки Броварської міської ради не розмістило для вільного доступу передбачений законодавством проект договору про закупівлю мороженої риби, й, таким чином, замовник позбавив потенційних учасників можливості виважено прийняти рішення щодо участі в торгах. Це «раз».

- Як наслідок, для участі в тендері свої пропозиції подали лише два учасники: ПП «Юність Київщини» та ТОВ «Руол Стандарт». Переможцем процедури відкритих торгів визначено другого претендента з кращою пропозицією на суму 3 679 920 грн. Проте навіть із зовнішнього вигляду документації фірми-переможця чітко видно: бланки заготовлено заздалегідь, певні договори оформлені чисто формально; більш того, в одному з документів ТОВ «Руол Стандарт» ще за два дні до проведення конкурсу зазначає себе як переможця, а не як учасника торгів. Це «два».

- Оформлення конкурсної документації в обох учасників дуже подібне за стилем та характеризується однаковим написанням деяких розділових знаків і слів, навіть однаковими друкарськими помилками, що з великою імовірністю свідчить про наявність так званого технічного кандидата. Це вже «три».

Тож, познайомимось поближче з фірмою, що виграла аукціон. ТОВ «Руол Стандарт» зареєстровано у 2007 р. у м. Благовіщенське Кіровоградської області. Розмір статутного капіталу становить всього 40 тис. грн, але протягом всього періоду діяльності у фірми стабільно підвищується дохід, отриманий від забезпечення державних установ: так, у 2014 р. ця сума становила 8,4 млн грн, а у поточному 2018 р. – вже понад 60,5 млн грн станом на червень.

Зростає й коефіцієнт відношення державних закупівель до загальної виручки ТОВ «Руол Стандарт»: за даними системи YouControl, він становив 0,56 у 2014 р., 0,89 у 2015 р. та 1,06 у 2016 р. На думку аналітиків, висока частка надходжень від тендерів вказує на значну залежність від ходу їх проведення, політичної ситуації та інших потенційно корупційних складових.

А ще варто згадати, що ТОВ «Руол Стандарт» вже фігурувало у двох кримінальних справах, пов’язаних з державними закупівлями.

Відмітимо, що ТОВ «Руол Стандарт» свого часу мало безпосереднє відношення до Святошинської районної влади. Зокрема, засновником та керівником підприємства є Руслан Петрович Суботін. За інформацією порталу Центрвиборчкому, людина з такими ж ім’ям, прізвищем і по батькові, у жовтні 2012-го була членом окружної виборчої комісії по 218-му округу (Святошинський район) від політичної партії «Народно-трудовий союз» . Саме з цим у ЗМІ пов’язують : «успіхи» компанії на тендерному полі.

Але й це ще не все - "рибний" тендер на користь ТОВ «Руол Стандарт» не єдиний. Тож, «СтопКор» продовжує стежити за розвитком подій й далі буде.

Матеріал підготовано за участі Броварського осередку ГО "Стоп Корупції" у рамках проекту моніторингу регіональних держзакупівель.

Другие новости