ПоддержатьУкраїнська

Наймасштабніше вилучення бурштину на Рівненщині: як керівнику ДП "Укрбурштин" вдалося вийти сухим із води

StopCor
StopCor

StopCor

Наймасштабніше вилучення бурштину на Рівненщині: як керівнику ДП 'Укрбурштин' вдалося вийти сухим із води

Колишній директор ДП "Укрбурштин" та колишній сівробітник СБУ Олег Ярошик, після виявлення у його автівці незаконного бурштину на мільйони гривень, "вийшов сухим із води". 

Рік тому у Рівному правоохоронці вилучили рекордну партію у 2,6 тонни бурштину. Прем'єр-міністр Яценюк писав, що вартість каменю – 60 мільйонів гривень, а очільник МВС Аваков називав це викриттям найбільшої злочинної групи на Рівненщині та обіцяв одіозні прізвища. Що з того вийшло та чи можна після цього вірити цим чиновникам з'ясовувала "Четверта влада".

Минулоріч, третього серпня, у сутінках під Головним управлінням Національної поліції Рівненщини з автівки в будівлю правоохоронці переносили мішки з бурштином. Всього – 2 561 кілограм та 17 грамів. Партію називали рекордною, а чиновники з гордістю писали про неї у своїх фейсбуках, розсипаючись у обіцянках.

Як з'ясувалося, автомобіль, що перевозив бурштин, належав екс-співробітнику СБУ, на той час директору держпідприжмства "Укрбурштин" Олегу Ярошику. Оскільки підприємство банкрувало, управління здійснювала арбітражна керуюча Олена Левкович. Вони одноголосно наполягали на тому, що камінь видобутий на площах держпідприжмства і все згідно із Законом.

Та як з'ясувало слідство – пан Ярошик та пані Левкович намагалися обвести усіх навколо пальця. І зрештою обвели – вийшли сухими із води.

Арбітражна керуюча Олена Левкович демонструє спецдозвіл Укрбурштину на дослідно-промислову розробку 1027 га на прес-конференції 5 серпня у Києві. Кадр з відео агентства "Укрінформ".

Як йдеться у вироку, що розміщений у реєстрі судових рішень, слідство встановило: камінь набутий незаконно. Чоловік на ім'я Святослав Малецький купив тону бурштину у Рівному біля закладу "Фламінго". Продавцем, як йдеться у документі, була невстановлена особа. В неї ж пан Малецький замовив ще бурштину і трьома помпами та з допомогою дев'яти осіб невстановлений продавець виконав замовлення.

"Після цього, ОСОБА_1, маючи доступ до складського приміщення Дочірнього підприємства "Укрбурштин" Державної акціонерної компанії "Українські поліметали", що знаходиться за адресою: вул. Залізнична,45-2 смт. Клесів Сарненський район Рівненська область, перевіз його до зазначеного складського приміщення, маючи умисел на його реалізацію без відома керівництва ДП "Укрбурштин". Про факт незаконного видобутку та факт зберігання на складі підприємства бурштину загальною вагою 2561,17 кг. останній керівництво ТОВ "Найл Айті" та ДП "Укрбурштин" ДАК "Українські поліметали» не повідомляв", – цитата з вироку.

Далі транспортував бурштин директор держпідприємства Олег Ярошик. За документами,  камінь він начебто отримав від фірми, що проводила геологорозвідку – запорізької фірми "Старт". Ці документи Ярошик, як йдеться у вироку, отримав від арбітражної керуючої Олени Левкович, якій, судячи із вироку, не висували обвинувачень, як і пану Ярошику – фактично головним фігурантам історії.

"23 червня 2015 року, виконавчий директор ДП "Укрбурштин" Олег Ярошик, не будучи обізнаним в злочинних діях ОСОБА_1, отримав від керуючої санацією ДП "Укрбурштин" Олени Левкович довіреність на отримання від фірми "Старт" товарно-матеріальних цінностей у вигляді чорнового бурштинового концентрату", – цитата з вироку.

Відповідальність поніс лише Святослав Малецький. Цей чоловік, як з'ясувала "Четверта влада", був керівником ряду підприємств, серед яких охоронна фірма зі львівською пропискою "Галич-Охорона" та київська ТОВ "Деголь". Основним видом діяльності ТОВ "Деголь" є добування корисних копалин. Мажоритарним пакетом у статутному внеску товариства володіє держпідприжмство "Укрбурштин". Це пояснює зв'язок Святослава Малецького з іншими фігурантами. Втім, відкритим залишається питання: для чого менеджмент "Укрбурштину", маючи спецдозволи, співзаснував іншу ТОВ з тим же видом діяльності?

Святослава Малецького обвинувачували за статтями групове "порушення правил охорони та використання надр" (частина 2 статті 28 та частина 2 статті 240 ККУ) та "придбання, отримання, зберігання чи збут майна, одержаного злочинним шляхом" (стаття 198 ККУ). Якщо за першими статтями – штраф, то за придбання передбачено арешт на строк до шести місяців або обмеження волі до трьох років.

Втім, пан Малецький "порішав" питання з прокуратурою так, що йому призначили покарання менше ніж передбачене законом (стаття 69). Відповідальність пана Малецького обмежилася штрафом.

"ОСОБА_1" вину свою визнала, підписала про це угоду з прокурорм. Остаточне покарання, яке вона отримала – штраф у розмірі 17 тисяч гривень. Також визначено, що ця особа мусить сплатити на користь держави за всілякі експертизи понад 42 тисячі гривень" – з вироку суду.

Бурштин, всупереч заявам прем'єр-міністра та інших чиновників, оцінили у 136 тисяч доларів (десь у 20 разів менше, ніж оцінив прем'єр). Заяви Авакова про викриття найбільшої злочинної групи, як бачимо, не підтвердилися, бо вирок, та й то у вигляді штрафу, отримала лише одна особа. Обіцяного продовження з одіозними прізвищами "на літеру П" Аваков також не забезпечив.

Ми звернулися із запитаннями до прокуратури Рівненської області. Втім там, замість того, щоб пояснити, які саме пом'якшуючі обставини довзолили замінити арешт на штраф, рекомендували писати інформаційний запит.

І досі арбітражна керуюча Олена Левкович, судячи зі всього, не понесла жодного покарання. Її ліцензія, згідно з реєстром, не скасована. Ми намагалися з'ясувати, яким чином вона офоромила документи, та чи був будь-який інший бурштин, що мали б забрати у фірми "Старт". Втім пані Левкович спочатку не змогла оперативно відповісти на запитання через зайнятість, а пізніше – не брала слухавки.

Джерело: Четверта влада

Автори:  Антоніна Торбіч, Дмитро Бондар

Другие новости