ПоддержатьУкраїнська

Незареєстровані злочини – хороша статистика в Національній поліції

Чеславский Владимир Евгеньевич
Чеславский Владимир Евгеньевич

Председатель ОО "Вечная Украина", председатель ОО "Вкладчики против хищения Фининициативы"

Незареєстровані злочини – хороша статистика в Національній поліції

За офіційною статистикою Національної поліції, показники всіх порушень падають, а рівень розкриття злочинів у 2020 році — вищий за 90%! При цьому, як свідчать опитування, довіра до поліції падає. Чому так відбувається?

 Ілюстрація: СтопКор

Нарікання на роботу поліції України для наших часів є традиційним явищем. Правда, не завжди такі нарікання є об’єктивними, адже в органах поліції працюють багато порядних і чесних людей.

Відповідно до пункту 3 статті 11 Закону України "Про Національну поліцію",  "рівень довіри населення до поліції є основним критерієм оцінки ефективності діяльності органів і підрозділів поліції".

За проведеним дослідженням 2019 року соціологи Центру Разумкова зафіксували рівень довіри громадян до Національної поліції у 37,8%, а за результатами соціологічного дослідження КМІС, яке проходило з 19 до 25 травня 2020 року на замовлення Консультативної місії Європейського Союзу в Україні (EUAM), про що написали на офіційній сторінці МВС України, цей показник зріс на 10% до 49%.

Отже, з довірою, здається, все добре?

Але зовсім по-іншому цифри виглядають у соцопитуванні Центру Разумкова (лютий 2020 р.), де рівень довіри був 43,7%, а рівень недовіри — 44,3%. Вже в травневому опитуванні Центру Разумкова статистика стала гіршою: рівень довіри — 35,7%, недовіри — 55,6%. За листопадовим дослідженням 2020 р. показник недовіри трохи покращився до 53%, але залишився критично високим.

Болючою для Національної поліції залишається загальна статистика в Україні. Так, станом на червень 2020 року загальна чисельність Нацполіції становила 151,6 тис. осіб. При цьому недоукомплектовано 23,7 тис. посад, а це майже 16% персоналу. Найбільше бракує людей у департаменті Патрульної поліції – понад 22%, тобто кожна п’ята посада – вакантна. За 5 місяців 2020 року звільнилися ще 4425 поліцейських.

Середня зарплата поліцейського становить 15 тис. грн. При цьому працівники столичної патрульної поліції отримують в середньому 13,9 тис. грн, а в регіонах зарплата нижча – близько 10 тис. грн. Відсутність людей і відтік працівників свідчать про серйозний кадровий голод у поліцейських.

При цьому дивно виглядає ситуація з розкриттям злочинів. Відповідно до офіційної статистики НП, показники всіх порушень падають, а рівень розкриття злочинів у 2020 році складає за різними напрямками 91-92%.

Чим можна пояснити такий рівень розкриття злочинів при значному відтоку кадрів? Дуже просто – більшість злочинів просто не реєструють. В кращому випадку це робиться після судового рішення, яке зобов’язує внести відомості до ЄРДР (Єдиного реєстру досудових розслідувань).

Але і тут винахідливі «ділки» в поліції знайшли спосіб не вносити відомості до ЄРДР навіть після прийняття судом рішення про обов'язковість внесення до реєстру, що вже є злочином відповідно до ст.382 Кримінального кодексу України, який належить до компетенції ДБР.

Відповідно до ст.129 Конституції, “судове рішення є обов'язковим до виконання”. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Наведене свідчить, що судовий акт, який набрав законної сили, підлягає безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.

Що ж ми бачимо в реальності? Плювати на Конституцію хочуть наші поліцейські, бо статистика важливіша за розкриття злочинів. Можна не реєструвати — і злочинів буде “менше”.

Джерела в поліції та прокуратурі мені повідомили, що коли нібито не можуть виконати рішення суду через неправильну реєстрацію злочину, то це умовний сигнал іншим правоохоронцям — не розслідувати справу, бо за неї вже заплатили хабаря.

Для того, щоб не вносити і не розслідувати злочин, поліцейські надсилають лист з повідомленням, що вони не можуть внести відомості в ЄРДР, бо записали повідомлення про злочин в Журнал для реєстрації звичайних звернень, що насправді не знімає з них обов’язку все ж таки внести такі відомості.

Ще один ганебний факт — це звільнення слідчого, якщо справу таки вдалось зареєструвати в ЄРДР. Немає слідчого — нікому проводити розслідування.

Тільки не думайте, що автор пише про чиїсь проблеми. Мені самому довелося зіткнутися з такою ситуацією – бездіяльність та безвідповідальність зашкалює.

Ось так робляться відсотки з розкриття злочинів і натомість зростає недовіра до Національної поліції. Брехня в статистиці про досягнення робить її неймовірно високою.

Володимир Чеславський

Другие новости