В Україні рейдерство можна назвати новою професією. Віджимають, крадуть і захоплюють чуже майже в усіх сферах діяльності. А на території, де закони не працюють взагалі, бо війна, віджимати ще легше. Журналісти «СтопКору» виявили шокуючі факти нахабного захоплення майна на прифронтових територіях. Як працюють рейдери у зоні Операції Об’єднаних сил? Та чи можливо боротися з рейдерством у зоні бойових дій?
Розмах і масштаб рейдерських захоплень в Україні щороку зростає. «Статистика свідчить про те, що після прийняття в 2016 році антирейдерських законів, 2017 рік був піковим і найбільше захоплень за останні 5 років було саме в 2017 році. У2018 році за цей проміжок часу зафіксовано близько 150 рейдерських захоплень, це нижче, ніж в 2017 році, але разом з тим подивимось, що буде в кінці року», - коментує адвокат Андрій Поддимай.
Віджимають все: цілі підприємства, об'єкти нерухомості, частки бізнесу і навіть врожай на полях разом з полями.
«На жаль, останні роки ми бачимо все більшу кількість рейдерських захоплень, в тому числі перш за все в аграрному секторі. Кінцева ціль у більшості випадків – просто вкрасти вирощений урожай», - зазначає генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Тарас Висоцький.
За даними ГПУ, регіони-лідери за кількістю рейдерських захоплень – Київщина, Дніпропетровщина та Львівщина. Про це свідчать цифри. Однак є сьогодні на мапі України території, де порахувати випадки беззаконня вкрай важко, а часто просто неможливо. Йдеться про землі, де зараз іде війна.
Як розповідає Андрій Поддимай: «Якщо перенестись в зону проведення антитерористичної операції, дуже багато випадків, де люди приходили з автоматами і у вас 15 хвилин, щоб ви зібрались. І люди були вимушені покинути підприємство, об'єкти нерухомості і таке інше».
Детальніше про це – у новому сюжеті «СтопКору»:
https://youtu.be/1jy5Aslpul8