Київ — величезний мегаполіс. Сюди з'їжджаються з усієї України: студенти — на навчання в столичних вишах, жителі периферії — в пошуках кращої долі та можливостей, а з початком війни на Сході та окупації Криму — ще й переселенці, позбавлені власних домівок.
Комусь пощастило у цей період зекономити на оренді житла та перекантуватися у родичів чи друзів, хтось віддає перевагу “своєму кутку” і таки квартиру винаймає.
Однак зі зростанням попиту на оренду збільшилась і кількість шахраїв, які “залюбки” наживаються на наївності орендаря, навіть якщо у нього на руках підписаний договір. Як убезпечити себе від таких ситуацій і не потрапити в халепу — читайте в матеріалі.
Ірина і Павло (імена з етичних міркувань змінені) — молода сімейна пара, яка очікує на поповнення родини. Кажуть, орендували квартиру впродовж тривалого часу. Власниця оселі мешкає в Сполучених Штатах, тож гроші платили її сестрі, яка в Києві працює медсестрою в дитячому садку.
У сестри власниці є син, про нього молодята знають мало, однак відомо, що хлопець випиває. Син самої господарки помер ще в 2017 році, тоді вона востаннє була в Україні. За багато років проблем з орендою ніколи не виникало, був укладений договір, і орендарі були повністю спокійні за своє перебування в квартирі. Аж раптом майже місяць тому сталася халепа.
“Сестра власниці зі своїм сином вибили двері, мене побили, забрали телефони, витягли з квартири, поміняли замки та зникли, — розповідає Ірина. — На зв'язок вийшли через кілька днів. Поліція пообіцяла, що дадуть доступ до квартири. Коли зайшли в квартиру, виявили, що там пропали гроші та деякі речі”.
Ірина зауважує: квартиру опечатали, утім, опис робити відмовилися.
З квартири зникли понад 2 500 доларів. Це лише при поверховому огляді, не кажучи вже про золоті прикраси та інші цінні речі.
“Після цього поліція почала розвалювати справу, — веде далі молода жінка. — Начальник слідства каже: «Дам вам слідчого, підете зробите опис». Але в день зустрічі всі різко не можуть, а нам телефонує незнайомий чоловік і погрожує викинути наше майно з квартири. Поліція нічого не робить. Наш адвокат не хоче підписувати з нами угоду, бо через когось дізналась, що ці злочинці дали, можливо, хабар, щоб наша справа не просунулася”.
Потерпілі вже місяць не мають доступу до своїх речей. Що з їхнім майном та документами — невідомо. У Деснянському УП ГУНП відкрили кримінальне провадження лише щодо викраденого телефону.
“Мене вагітну побили, а поліція нібито не вбачає складу злочину, — каже Ірина. — Ми давали й інші свідчення, заяву хотіли ще написати, а в поліції брехали, що нібито на підставі крадіжки телефону відкриють, а потім інше додадуть до справи”.
На думку потерпілих, сама власниця оселі навряд чи знає про ці події. Оскільки востаннє вона була в Києві чотири роки тому, на похороні у сина, який мав би успадкувати це майно. Поки її тут немає, сестра хоче собі цю квартиру привласнити. Також Ірина додає: квартплата була відправлена заздалегідь, за 5 днів до строку, адже, мовляв, сестрі господарки терміново потрібні були кошти. У поясненнях, які відібрала поліція після інциденту, жінка з сином пояснили свої дії так: вибили двері, щоб віддати ключі та переукласти договір оренди. Однак, за словами постраждалих, договір був аж до серпня. Наразі, за словами Ірини, в поліції їм пропонують просто розійтися та забрати те, що залишилося.
Ця історія не виняткова. Від квартирних аферистів щороку страждають сотні людей. Інколи йдеться про роками відпрацьовані схеми, на кшталт таких найрозповсюдженіших:
Інколи схеми аферистів доволі ситуативні, як було у випадку з Іриною і Павлом. Як їм тепер довести свою правоту — невідомо. Тож для того, щоб ви ніколи не потрапили в таку халепу, наводимо вам список порад від юристів:
Однак зрозуміло, що не завжди ці поради можна застосувати. Особливо якщо йдеться про багаторічну оренду: виникають обставини у власників, орендарів. Здебільшого люди схильні покладатися на чесність і довіряти. Потерпілі від таких квартирних аферистів Павло та Ірина додають: у них був підписаний договір. Однак не в присутності нотаріуса.
“Договір був підписаний із власницею у 2015 році. Потім вона поїхала до США, а житлом розпоряджався її молодший син. Два роки потому він повісився. Тоді ж договір був переукладений і власниця сказала, щоб оплату передавали сестрі. У серпні минулого року підписали вже договір із сестрою, оскільки квартплату підняли”, — каже Ірина.
На питання, чому ж підписували договір без нотаріуса відповідає: сестра господарки офіційних прав на квартиру не має,, все — тільки зі слів сестри.
“Учора у слідчого була, так він взагалі говорить: потрібно подивитися, кому належить квартира. Тобто місяць вже триває слідство, а чия квартира — їм нецікаво”.
“СтопКор” уже відправив запит до Деснянського відділу поліції та найближчим часом навідається ще до самої “нехорошої” квартири. Бо в разі її повторної здачі кількість постраждалих від квартирних аферистів може збільшитися.