ПоддержатьУкраїнська

Право незрячих на дах над головою: у Києві обговорили проблеми соціального захисту членів УТОС

StopCor
StopCor

StopCor

Право незрячих на дах над головою: у Києві  обговорили проблеми соціального захисту членів УТОС

22 червня в медіацентрі «СтопКор» (вул. Предславінська, 43/2, 4-й поверх) відбулось засідання круглого столу, присвячене проблемам людей із вадами зору за участі громадських активістів, представників Українського товариства сліпих, журналістів і представників парламенту.

 Фото: СтопКор

Голова Правління ГО «Стоп корупції» Ігор Бондарчук зазначив, що проблеми соціального захисту людей з вадами зору загострились після того, як 13 квітня 2020 року Верховною Радою України було скасовано положення, яким Законом України про державний бюджет було передбачено фінансову підтримку для чотирьох найбільших організацій, зокрема, й Українського товариства сліпих.

 Ігор Бондарчук Фото: СтопКор

Як зазначили представники УТОС, на сьогодні зарплатня незрячих, які працюють у спеціальних виробничих центрах, становить 1500-2000 грн. Отже, про самостійне придбання житла й мови нема. А на роботу подекуди вони добираються по 2 години громадським транспортом.

Держава кілька років тому припинила надавати соціальне житло цим категоріям населення. Чи не єдиний спосіб розв'язання проблеми – самостійний пошук інвесторів.

Саме таким шляхом пішли інваліди УТОС на столичному Подолі. Директор УВП №3 УТОС Марія Івасенко розповіла, що будівництво житла розтяглося на два десятиліття. Інваліди звернулися до столичної влади для надання їм ділянки. Узгодження тривало дуже довго, але ділянку таки вони отримали – навпроти виробничого центру. Потім змінилося кілька інвесторів, готових побудувати житло. Нарешті, третій інвестор узявся зводити будинок. Утім, люди з вадами зору зіткнулися з новою проблемою: місцеві псевдоактивісти, за якими стоїть бізнес-ділок, намагаються витіснити інвестора, який згодився надати квартири незрячим працівникам товариства.

 Фото: СтопКор

«Ми вимагаємо від посадовців Києва допомогти та звернути увагу на наші проблеми. Коли перестали видавати квартири інвалідам, ми звернулись до влади, щоб нам надали ділянку. Її довго оформлювали та врешті товариству надали землю у безстрокове користування. Люди зраділи, розуміли, що будинок буде біля підприємства, незрячим буде зручно їздити на роботу. Нас було 14 людей, які претендували на квартири. Інвестор, який прийшов, пообіцяв частину квартир передати нашому колективу. Він дуже довго узгоджував проєкт та через 10 років збанкрутував. Ми були в розпачі. Знайшли другого, він теж дуже довго затягував і врешті-решт не зміг для нас будувати. Останній варіант – інвестор, який зміг у короткі терміни організувати роботу так, щоб будинок був зведений. Провів багато робіт, щоб розпочати будівництво. Невідомо звідки з’явились люди – жителі елітних будинків під виглядом ГО. Вони влаштували терор, поставили намети та виступають проти. Куди б ми не звертались із нашою бідою – всі ніби допомагають, проте нічого не роблять. Інвалідів залишити без допомоги... Та людина, яка організовувала акцію, – Андрій Дудник. Він не заслуговує доброго слова та людських стосунків», – розповіла Марія Івасенко.

Зазначимо, що Андрій Дудник – фінансовий директор заснованої українським бізнесменом Віктором Пінчуком групи «EastOne Group», а також голова наглядової ради підконтрольного Пінчуку банку «Кредит Дніпро».

Журналіст-розслідувач Артем Поліковський дізнався, кому заважають люди з вадами зору. Інвестбанкір Андрій Дудник, як з’ясували журналісти, поблизу будмайданчика хоче відкрити елітну школу, навчання у якій коштуватиме 10 000 доларів. І незрячі буцімто заважатимуть бізнесу. На підтримку амбітних планів банкіра активно виступає створений рік тому Вуличний комітет «Воздвиженка». Так звані «захисники Подолу» влаштували на захопленій землі власний мінібізнес, перегородивши її шлагбаумом та вимагаючи гроші за паркування автівок на земельних ділянках, що перебувають в оренді в інших приватних осіб.

 Артем Поліковський Фото: СтопКор

«Ми виявили, що псевдоактивісти, які в різні способи блокували будівництво, є посібниками Дудника. Про це свідчать документи з судових справ. Позивачами були Тетяна Максименко та Андрій Дудник. Виявилось, що він купив ділянку поблизу цього будівництва та вирішив там збудувати нову, елітну школу. Та щоб вона відповідала «елітності», там має бути великий спортивний майданчик, басейн тощо», – розповів журналіст-розслідувач Артем Поліковський.

Голова ГО «Захист інвесторів» Денис Шинкаренко продемонстрував дозвільні документи на будівництво житлового будинку Подолі та підкреслив: ситуація, коли інвестор за наявності документів не може побудувати житло, погіршує інвестиційний клімат у столиці і зменшує фінансові надходження.

«Зведення цього будинку абсолютно законне, наявні всі необхідні документи. То кого ми маємо захищати? Багатих людей, які хочуть побудувати комерційний коледж та не хочуть, щоб десь поблизу стояв житловий будинок, чи незрячих людей, які мають абсолютно всі права на будівництво? Ми як спільнота мусимо зробити все, щоб допомогти цим людям. Дудник забирає в простих людей мрію та життя. Ми неодноразово проводили акції протесту біля його офісу в БЦ «Парус», біля його помешкання в Києві. Він неодноразово казав, що будуватиме коледж попри все. Будуй на здоров’я, проте навіщо заважати незрячим людям? Я вважаю, що його партнер-благодійник Віктор Пінчук має вплинути на свого товариша та допомогти незрячим людям, і тоді, можливо, ми створимо нормальне суспільство. Ми говоримо також про інвестиційний клімат, який має бути захищений, а також має приваблювати іноземних інвесторів. Вони не прийдуть, поки чиновники стоятимуть лише на захисті своїх кишень, а не інвесторів. Нині київська влада зробила все, щоб знищити будівельний бізнес. І скоро ми будемо зводити хіба що глиняні хати», – наголосив Шинкаренко.

 Денис Шинкаренко Фото: СтопКор

Помічник-консультант народного депутата Павла Сушка Ярослава Гурбик під час засідання круглого столу підняла іншу болючу проблему соціального захисту незрячих: освітні проблеми незрячих дітей. І повідомила про напрямки роботи команди народного обранця у цій галузі.

«Одна зі сфер нашої діяльності (пан Сушко є заступником голови Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики) – захист людей з вадами зору та слуху. На початку року Кабмін видав стратегію, де йдеться, що до 2026 року мають бути закриті всі спецшколи, де навчаються діти з вадами зору або незрячі. Є всі шанси, що вони можуть закритись. Ця ситуація є неприпустимою, адже таких дітей неможливо інтегрувати в інклюзивні школи. Батьки писали, що в дитини буде лише можливість навчатись вдома. Звісно, що це нікого не влаштовує. Власне, тому ми й почали звертатись до Кабміну та міністра. Під час карантину про спецшколи взагалі забули – ніхто не взявся підтримати процес освіти. Тоді виникла ідея об'єднати представників спецшкіл у чатах. Нам почали надавати освітні програми, психологів, а школи почали спілкуватись між собою. Ми хотіли б звернутись до людей та представників громадських організацій з заявою про готовність розробки стратегії та поділитись напрацюванням з іншими комітетами ВРУ. Поки що ГО не відгукнулись. Всі питання, які стосуються захисту прав незрячих, цікавлять Сушка, тож є можливість та прохання долучатись до нашої робочої групи», – розповіла вона.

 Фото: СтопКор

Представники УТОС обмінялись контактами з помічником нардепа та попросили допомогти у розв’язанні їхньої проблеми. У підсумку зустрічі було вирішено підготувати звернення до народних депутатів України з метою привернути увагу до проблем соціального захисту людей з вадами зору.

Довідка:

Українське товариство сліпих (УТОС) було створене за рішенням українського Уряду ще у 1933 році та має значний практичний досвід соціально-трудової реабілітації людей з інвалідністю, залучення їх до суспільно корисної діяльності та організації їхнього дозвілля, надання їм щоденної конкретної практичної допомоги на постійній основі та яка має системний характер, що потребує постійного стабільного фінансування, яке УТОС у теперішніх умовах самостійно забезпечити не може.

Повне відео з пресконференції дивіться трохи нижче. Рекомендовано до перегляду! Не будьмо байдужими.

https://youtu.be/LRcJiVlr5NQ

Другие новости