ПоддержатьУкраїнська

Снєгирьов: В Україні діють корупційні схеми з виплати пенсій жителям окупованих територій

StopCor
StopCor

StopCor

Снєгирьов: В Україні діють корупційні схеми з виплати пенсій жителям окупованих територій

В умовах фактичної зупинки перетину КПВВ на лінії розмежування через пандемію, між Україною і самопроголошеними «Л/ДНР» налагоджені та, можливо, діють корупційні схеми, пов’язані з виплатою українських пенсій жителям тимчасово окупованих територій, вважає громадський діяч, голова ГІ «Права справа» Дмитро Снєгирьов.

 Дмитро Снєгірьов Фото: скриншот

Нагадаємо, міністр соціальної політики Марина Лазебна в інтерв’ю «Радіо Свобода» заявила, що українську пенсію отримують близько 660 тисяч жителів ОРДЛО. За її словами, люди, які заробили свою пенсію в Україні, повинні отримувати її надалі. Для цього українська сторона повинна спростити або надати жителям відповідні умови і можливості.

У цьому контексті експерти зазначають, що більшість жителів окупованих територій мають змогу отримувати пенсію як «Л/ДНР», так і України. Загальна сума обидвох пенсій вища, ніж у жителів решти території України.

Зауважимо, для отримання української пенсії людина має написати заяву до Пенсійного фонду і пройти верифікацію у відділенні «Ощадбанку», тобто уточнити свій статус одержувача. Лише після цього їй виплачується пенсія або через відділення «Укрпошти», або на банківську картку. Проте, як наголошує пан Снєгирьов, на окупованих територіях банківська система України сьогодні не функціонує. Тому Пенсійний фонд не має змоги скеровувати туди кошти для виплати пенсій ані через «Укрпошту», ані за допомогою українських банківських карток. Таким чином, для отримання виплат пенсіонери змушені виїжджати на підконтрольну територію.

 Фото: slovoidilo.ua

Утім, для запобігання розповсюдженню коронавірусної хвороби COVID-19, рік тому було запроваджене обмеження на перетин лінії розмежування цивільними особами. Координатор ООН в Україні Оснати Лубрані повідомила, що за останній рік кількість перетинів скоротилася на 97%, порівняно з періодом до 21 березня 2020 року. Підтвердити ці дані нескладно – для проходження КПВВ з ОРДЛО в Україну, людина повинна обов’язково пройти самоізоляцію і встановити на смартфон додаток «Дія». Тож будь-які українські державні органи легко можуть підрахувати кількість таких «візитерів».

Таким чином, якщо в ОРДЛО зареєстровані 660 тисяч українських пенсіонерів, а кількість їхніх поїздок на підконтрольну територію зменшилася майже на 100%, то відповідно мала б і критично зменшитися кількість транзакцій з пенсійних банківських карток.

«Якщо обсяг видачі пенсій через банкомати на підконтрольній Україні території не зменшився і залишається на докарантинному рівні, то можна говорити, що діють корупційні схеми з виплати пенсій жителям ОРДЛО. Крім того, згідно із законодавством, якщо людині нараховується пенсія, але вона упродовж 6 місяців жодного разу її не отримує, подальші виплати автоматично блокуються. Подібних масових блокувань в Україні також не зафіксовано», – стверджує експерт.

Виникає питання: яким чином при масштабному скороченні обсягу перетинів людей через лінію розмежування, кількість готівки, яка знімається в українських банкоматах, не зменшилася і потрапляє на окуповану територію через КПВВ, на яких діє обмеження на ввіз готівки у розмірі 50 тисяч гривень?

За словами голови ГІ «Права справа», цьому може бути лише одне пояснення – діють корупційні схеми. За даними аналітиків, система працює так: з ОРДЛО виїжджає підконтрольна спецслужбам «Л/ДНР» людина, умовно «сотник» або «тисячник». Знімає пенсії з карток в українських банках і завозить їх назад на окуповані території для роздачі жителям. За це спецслужби «республік» беруть «комісію» у вигляді 10% від завезеної суми. З іншого боку, до такої схеми явно причетні українські спецслужби, правоохоронці, Пенсійний фонд і працівники КПВВ, адже перевезти таку велику суму готівки без попередніх домовленостей просто неможливо.

 Фото: СтопКор

«Вважаю дуже малоймовірним масовий виїзд пенсіонерів з ОРДЛО для отримання українських пенсій через територію Росії. Така поїздка хоча б раз на місяць, скажімо, в Бєлгород, а потім, умовно, до Харкова (де зареєстрований пенсіонер), коштує 12 тисяч російських рублів, і це досить великі гроші. Отже, подібні вояжі може собі дозволити мінімальна кількість літніх людей.

Я не виключаю, що частина жителів ОРДЛО здійснюють такі поїздки і знімають українські пенсії. Однак їхнє переміщення також досить легко відстежити. І тут уже виникають питання до діяльності наших прикордонників у пунктах перетину російсько-українського кордону. Передусім, ідеться про розташований у Харківській області автомобільний пункт пропуску «Гоптівка». Якщо пенсіонери вивозять готівку через цей перехід, чому відсутній догляд особистих речей і автотранспорту? Пояснення може бути одне – на кордоні діють корупційні схеми», – резюмує пан Дмитро.

Нагадаємо, що при в’їзді на окуповану територію окупанти беруть з кожного пасажира мікроавтобуса по 1 тисячі рублів. Так, на одному мікроавтобусі, в якому перебувають 12 осіб, окупанти заробляють 12 тисяч рублів.

За інформацією позафракційного народного депутата Муси Магомедова, за середніми підрахунками, таким чином «спецслужби» «Л/ДНР» заробляють від 6 до 8 мільйонів доларів на місяць. Подібна схема, на думку експерта, не може існувати без домовленості обох сторін, інакше українська сторона легко могла б її розкрити та припинити. Відповідно, якщо в ОРДЛО на схемах «пенсійного туризму» заробляють 6-8 мільйонів доларів на місяць, то подібна схема так званого «обілечування» на КПВВ може діяти й на підконтрольній Україні території.

Подібні схеми можуть бути відмиванням бюджетних грошей і прямими доказами фінансування незаконних збройних формувань. Тому активіст закликає СБУ перевірити цю інформацію та припинити їхнє функціонування.

Зауважимо, свого часу завдяки інформації ГІ «Права справа» вдалося припинити схему фінансування виплат «лівим» пенсіонерам на Харківщині.

Тоді було зафіксовано факт прописки близько 3 тисяч переселенців за фейковою адресою – де-юре за такою адресою будинок у м. Ізюм начебто існував, а де-факто його не було. Попри те, ці кілька тисяч людей рік отримували пенсії. Коли ж почалися перевірки, то з’ясувалося, що лише у Харківській області зареєстровано більш як 40 тисяч таких «лівих» пенсіонерів. Ці виплати завдали держбюджету збитків на 1 мільярд гривень.

На жаль, ця схема існує досі – через пів року після перевірки кількість так званих «пенсіонерів» загадковим чином відновилася. Тож запроваджена державою верифікація усіх, без винятку, пенсіонерів – це не якісь політичні репресії чи небажання виплачувати людям пенсійне забезпечення. Ідеться про захист Україною власних економічних інтересів. Адже фактично існування таких «лівих пенсій» є підривом української економіки спецслужбами Російської Федерації та «спецслужбами» самопроголошених «республік», наголошує експерт.

Другие новости