В який садочок віддати дитину? На що варто звертати увагу при виборі такого закладу та чому ліцензія для дитсадків є обов'язковою? В ході розслідування я провела опитування, чи віддали б батьки свою дитину в садочок без ліцензії. І результати неабияк здивували, оскільки більшість не бачить в цьому нічого поганого.
Ось, наприклад, відповідь одного з користувачів Фейсбука:
"Так, готові. Тому що держава не може забезпечити місцями в дитячому садку та не може забезпечити дитячі садочки найбільш необхідним…".
Проблема з місцями в дитсадках і справді існує. Якщо брати до уваги міста-мільйонники, причиною нестачі місць в садочках часто стає поява нових мікрорайонів, де забудовник просто не вносить дошкільні заклади у проєкт будівництва. Адже житлові будинки з'являються, а садочки просто-напросто не будують. Саме це й стає основною причиною відсутності місць в дитсадках. Попри це, у Київській міськраді запевняють, що за п'ять років ситуація покращилася, черги зменшилися. Попри це проблема все ще залишається. Тож батьки готові віддавати дітей саме в приватні дитсадки.
Вони так, як і державні, перед відкриттям повинні проходити перевірки, після яких отримувати ліцензію на здійснення діяльності. Проте заради економії коштів та часу багато таких закладів працює без жодних документів. За дотриманням усіх вимог в дитсадку стежить Держпродспоживслужба. Саме вона й проводить при відкритті закладу перевірку. І ось тут важливий момент: якщо дитячий садочок відкривається незаконно, про його існування не знають, а отже, перевірку ніхто не проводить. "Лише у Києві фіксують десятки випадків отруєння в дитсадках. А все через недотримання санітарних норм або відсутність медичних книг", – повідомляє Олег Рубан, начальник Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві
Більшість випадків отруєнь фіксують саме в зареєстрованих дитячих садочках, як приватних, так і державних. А все через те, що якщо ваша дитина отруїлася в приватному дитсадку, який працює без дозвільних документів, про цей інцидент органи контролю просто не будуть знати. Якщо батьки бачать невідповідну освіту, невідповідні умови перебування, невідповідне харчування – вони можуть поскаржитися на гарячі лінії Держпродспоживслужби 1552, 1542 – Київ, 1551 – урядова гаряча лінія. Проте і тут не все так просто. Якщо цей заклад ліцензований, інспектори реагують впродовж 24 годин та здійснюють перевірку, встановлюють причини отруєння, після чого винні притягуються до відповідальності. Проте якщо дитсадок працює без документів, процедура складніша.
"Ми можемо зробити перевірку, але вже з правоохоронними органами, ми спільно працюємо в цьому випадку", – додає пан Рубан.
Саме при проведенні таких перевірок часто виявляється, що закуповувалися неякісні харчі, працівники не дотримувалися санітарних вимог. Та найгірше те, що у багатьох з них просто немає медичних книжок. А якщо і є, то підроблені.
"На жаль, ми виявляємо, що в 60-ти відсотків осіб ці особисті медичні книжки – це фальсифіковані документи, які куплені невідомо де", – коментує пан Олег.
Однак це не означає, що дитину категорично не можна віддавати в приватний дитячий садочок. Оскільки в Україні існує чимала кількість таких закладів, які працюють з усіма дозвільними документами, де є комфортні умови для малечі, де працюють кваліфіковані вихователі. І ось тут постає питання ціни, адже багато хто вважає, якщо приватний садочок ліцензійний, він буде дорожчим у вартості.
Насправді наявність ліцензії не є показником того, що ціна за цей дитсадок буде вищою, ніж за аналогічний заклад без документів. Взяти, наприклад, заклад, в якому мені вдалося побувати – "Щасливий острів дитячих мрій". Він працює без дозвільних документів, а вартість послуг починається з 8000 і сягає до 20000. Проте можна знайти й більш бюджетні варіанти, від 3000, де будуть не лише дозвільні документи, а й всі комфорті умови для перебування дітей. При чому у столиці для киян працює програма, яка називається "Гроші ходять за дитиною". Працює вона для ліцензованих приватних дитсадків.
"У нас є базовий фінансовий норматив, який розраховується, виходячи з вартості перебування дитини в комунальному садочку. На 2020 рік цей норматив становить понад 3000 гривень. Тому батьки можуть укласти угоду між приватним закладом освіти та районним управлінням освіти. І тоді дитина отримуватиме ці 3000 гривень з нашого міського бюджету в приватний заклад" – зазначає Ганна Старостенко, голова постійної комісії Київської міської ради з питань освіти, науки, сім'ї, молоді і спорту.
Отже, віддаючи власну дитину в дитсадок, обов'язково потрібно звернути увагу, чи наявні там усі документи, медичні книжки працівників. Чи є в приміщенні протипожежна безпека, вогнегасники, та в якому вони стані.