ПоддержатьУкраїнська

Гніздечко для «юного орла»: НАБУ відкрило кримінальне провадження стосовно незадекларованого майна Михайла Поплавського

StopCor
StopCor

StopCor

Гніздечко для «юного орла»: НАБУ відкрило кримінальне провадження стосовно незадекларованого майна Михайла Поплавського

3 вересня, під час другої сесії Верховної Ради 9-го скликання, новообрані парламентарі проголосували за закон про зняття депутатської недоторканності, а 11 вересня його підписав Володимир Зеленський. Передбачається, що документ набуде чинності з 1 січня 2010 року. Утім для екснардепів, які не зуміли обратися до нового парламенту, епоха недоторканності вже настала. І багатьом з них може бути непереливки.

Як повідомили 27 серпня «Українські новини» з посиланням на власне джерело у НАБУ, Національне антикорупційне бюро відкрило кримінальне провадження за фактом можливого декларування недостовірної інформації колишнім депутатом Верховної Ради Михайлом Поплавським.

 Світлини на фоні незадекралованої нерухомості можна побачити у профілі пана Поплавського Фото: Інстаграм

Справу відкрито за статтею 366-1 (декларування недостовірної інформації) Кримінального кодексу. Як зазначають у Бюро, в ході розслідування перевіряється інформація про можливе приховування Поплавським житлового будинку площею 1067 кв. м, фото якого він регулярно постив на своїх сторінках у соціальних мережах.

Раніше з’явилась інформація, що за зверненням юристів проєкту «Тисни», Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) перевіряє декларацію ректора Київського національного університету культури і мистецтв, який фігурує в розслідуванні журналістів Bihus.Info.

У 2018 році тодішній депутат Верховної Ради 8-го скликання Михайло Поплавський (група «Воля народу») задекларував скромну квартиру площею 75,8 квадратів у столиці, кілька земельних ділянок, 25 мільйонів гривень доходів та готівку – 12 млн грн, 625 тис. євро і 485 тис. дол.

Серед доходів пана Поплавського особливу увагу привертають 2,25 млн грн доходу від надання майна в оренду угорській компанії Macesz Huszar Kft (вочевидь, йдеться про нежитлове приміщення в Угорщині, що належить Михайлу Михайловичу) та понад 6,33 млн грн роялті від естонської Global Copyright and Trademark OU.

Зауважимо, саме Естонію називають «податковою гаванню Європи» та «адміністративним раєм». Країна вважається комфортною юрисдикцією для стартапів, податок на прибуток тут становить 0%, а українці вже оцінили легкість ведення бізнесу в Естонії: вони займають почесне третє місце за кількістю виданих карток е-резидента.

Зі свого боку Угорщина також фактично не є офшорною зоною, однак пропонує сприятливий податковий режим, а інформація про бенефіціарів не є публічною.

Щодо Global Copyright and Trademark OU, то відомо, що фірма зареєстрована у 2016 році зі статутним капіталом 2500 євро, представницька особа – член правління David Šlik, який має відношення до 7 юридичних осіб, з них 5 – чинних. Адреса компанії – Harjumaa, Tallinn linn, Sõpruse pst 236-17, це звичайна квартира у житловому будинку.

 В одній з квартир цієї таллінської ''хрущовки'' розташована фірма, яка сплатила Поплавському понад 6,3 млн грн роялті Фото: Google Maps

Як свідчать відкриті дані естонських реєстрів, штат компанії складає 1 (один!) працівник, а її середньомісячний дохід протягом 2018 року коливається від 465 до 9460 євро. Тож виникає цікаве питання: звідки у маленької естонської фірми, річний дохід якої не дотягує навіть до 100 тисяч євро, взялися понад 200 тисяч євро на сплату роялті пану Поплавському?

Проте це далеко не найбільша загадка у декларації співочого ректора. Адже найцікавіше – не те, що там є, а те, чого немає.

Зокрема, Михайло Михайлович «забув» вказати в декларації маєток у Бортничах під Києвом площею 1067 кв. м, хоча світлини з цього будинку досить часто з’являються в офіційних профілях «юного орла» у соцмережах Facebook та Instagram з хештегом «дім».

Як вдалося довідатись журналістам «Бігус Інфо», ректор мешкає у будинку із власною сауною та приватним озером. Загальна площа земельних ділянок, одна з яких перебуває в оренді у проректора КНУКіМ Наталії Гайсинюк, становить близько півгектара. Інші ділянки, як і сам будинок, записані на її батька-пенсіонера Анатолія Капелюшного. Втім, жителі Бортничів підтверджують, що фактичним власником обійстя є саме Михайло Поплавський. Зокрема, він часто рибалить на березі озера.

Медійники також зафіксували, як вранці з території садиби виїжджають два «Мерседес-Бенци»: представницький S500 Long 4Matic вартістю близько 100 тисяч доларів та GLS 350. Якщо вірити декларації пана Михайла, то обидва мерси політик орендує у вищого навчального закладу «Київський університет культури».

 Заміський маєток ''юного орла'' у Бортничах Фото: Наші Гроші

Бенефіціарами цього приватного вишу через ТОВ «Укрконцерт» були сам Михайло Поплавський та його син Олександр, допоки у 2016 році пан Михайло не переписав свою частку на заступницю декана Факультету кіно і телебачення державного Київського національного університету культури і мистецтв Лілію Єременко.

Зауважимо, що 25 листопада 2014 року Акредитаційна комісія України анулювала ліцензію для приватного вищого навчального закладу «Київський університет культури» (КУК) та усіх його філій. Фактично, КУК позбавили права набирати та навчати студентів.

За інформацією Слідство.інфо, приватний вищий навчальний заклад під дахом родини Поплавських існував лише на папері, набирав абітурієнтів «на контракт», а після 3-го курсу студентів переводили до державного Київського національного університету культури та мистецтв. За підрахунками журналістів, дохід КУКу лише від студентів, які вступали на найдешевші спеціальності, становив майже 18 мільйонів гривень на рік.

За даними Державного підприємства «Інфоресурс», через який проходили усі видані вишами дипломи, як мінімум протягом 2009-2014 рр. КУК не замовив, а отже, й не видав жодного диплома бакалавра, спеціаліста або магістра.

Утім, нажитися на студентах можна не лише через сумнівний приватний виш. Торік назовні виплила ще одна грандіозна афера, пов’язана з «кульком».

Як ми вже дізнались, пан ректор мешкає з комфортом у великому заміському будинку біля водойми, але студентам КНУКіМ пощастило значно менше. Гуртожитки універу переповнені, тож майбутні митці тісняться по 6 і 8 осіб у кімнаті, на 60 мешканців – в кращому випадку одна кухонна плита і дві душові.

Ще на початку 2000-их для вирішення житлової проблеми студентів університету Київська міська рада виділила вишу 3 земельні ділянки загальною площею 3,5 га , за адресою вул. Євгена Коновальця (раніше – Щорса), 36. Цільове призначення землі було сформульовано як «для будівництва та обслуговування навчальних корпусів, гуртожитку та житлового будинку».

Проте замість кампусу на вказаній території на Печерських пагорбах зросли бізнес-центр та житловий комплекс. В якості забудовника в усіх випадках фігурувало ТОВ «Житло-Буд» колишнього парламентаря від «Батьківщини» та «Партії регіонів» Івана Куровського.

За документами будівельні роботи також були оформлені як «реконструкція з розширенням основного корпусу студентського гуртожитку». Але у житловому будинку, який з’явився на цьому місці у підсумку, лише 75 помешкань були передані на баланс університету, хоча не використовуються для проживання студентів, а ще 234 квартири – продані.

Як свідчить аналіз пропозицій на сайтах нерухомості, ціна житла тут стартує від 111 тисяч доларів за однокімнатну квартиру і від 220 тисяч – за трикімнатну.

 Ціни на квартири в будівлі на Коновальця, 36 стартують від 111 тис. доларів Фото: LUN.UA

Частину апартаментів, за інформацією медіа, скупили родичі відомих українських політиків – зокрема, дружина екснардепа від «Блоку Петра Порошенка» Олександра Домбровського – Ірина, сестра фігуранта антикорупційних розслідувань Антона Яценка – Дар’я, мати Олега Ляшка – Любов Ляшко та його близький друг Даніель Лайс, мати ще одного «радикала» Андрія Лозового – Оксана, син експарламентаря від «Народного фронту» Руслана Лук’янчука – Роман та донька депутата Сумської обласної ради Юрія Чмиря – Єлизавета.

Весною 2015 року прокуратура Печерського району навіть відкрила проти КНУКіМ кримінальне провадження за самовільне будівництво. Проте подальшого руху у справі не було.

Це не єдине загальмоване кримінальне провадження, до якого має відношення співочий ректор. Проблеми з законом виникли у Михайла Михайловича й у ході його останнього обрання по «мажоритарці», коли пан Поплавський заскочив у Раду, ставши переможцем на довиборах 15 грудня 2013-го на окрузі №194 (місто Черкаси, Придніпровський район).

Як повідомив тоді перший заступник начальника УМВС у Черкаській області Валентин Кожухівський, у Черкасах було «відкрито кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого 157 статтею Кримінального кодексу України, що передбачає перешкоджання вільному здійсненню законних прав виборців… Підкуп здійснювався на користь Поплавського». Проте і ця справа не завершилась нічим.

У 2014-му пан Поплавський фігурував ще в одному скандалі – тендерному, отримавши від держави гроші на зйомку телешоу, яке було знято каналом з виробництва через низьку якість.

За даними журналістів проєкту «Наші гроші», Мінкульт України 17 червня 2014 року уклав угоду вартістю 3,75 млн грн з Міжнародним благодійним фондом «Обдаровані діти України» на проведення дитячого телеконкурсу «Крок до зірок», який проводився коштом державного бюджету і транслювався в ефірі Першого національного.

Тендер було проведено на неконкурентній основі за процедурою закупівлі в одного учасника, оскільки з 2006 року авторські права на телепроект належали МБФ «Обдаровані діти України».

Керівником і засновником фонду є Михайло Поплавський. А одним із заступників міністра культури на той час був Олександр Журавчак, який є випускником вишу Поплавського та працював у ньому викладачем до призначення у Міністерство культури в березні 2014 року.

12 червня 2014 року генеральний директор НТКУ Зураб Аласанія повідомив у своєму профілі у Фейсбук, що програми, які вироблялися компанією Поплавського, виведені з ефіру. Причиною названо їхню незадовільну якість.

І ще одна «мильна бульбашка» від екснардепа датується вже 2018-м. Український викладач зі Стенфорда Іван Козаченко розмістив у своєму профілі Фейсбук викривальний пост щодо фейкової презентації книги «Ректор» від Михайла Михайловича у престижному американському університеті. Зокрема, на постерах події відсутній логотип університету, тобто виш не мав до івенту жодного офіційного відношення.

Особливу увагу привернув також «професор» Peter GH Milbank, відмічений на світлинах Поплавського. «У каталозі контактів співробітників університету такої людини не знайшлося. А ось серед жителів Кембриджа дійсно є Peter Milbank – хіропрактик або, іншими словами, масажист... У підсумку маємо ситуацію, коли Поплавський представив свою книгу масажистові, якого подають українцям як професора Кембриджського університету», – зазначає пан Козаченко.

Власне розслідування за цим фактом опублікували й репортери проєкту «Гумористично-аналітичне шоу «#@)₴?$0 з Майклом Щуром».

 Михайло Поплавський та ''професор'' Пітер Мілбанк у Стенфорді Фото: Шоу Майкла Щура

Тож після низки ганебних викриттів юний орел, вочевидь, вирішив залягти на дно та вдатись до дауншифтингу. Про власні плани завершити буремну кар’єру співака, ректора і політика й поїхати у село, рибалити, зайнятись агробізнесом пан Поплавський заявив у програмі «Інтерв’ю з Юлією Литвиненко» на телеканалі ZIK на початку вересня цього року.

Гість студії наголосив, що він вже подав у відставку як ректор, натомість, прізвище наступника не назвав. «Просто треба пожити ще для себе», – сказав Михайло Поплавський та підтвердив, що йде з політики.

Та чи зуміє пан Поплавський реалізувати свої мрії і насолодитись безтурботним життям на пленері – питання відкрите. Адже кримінальне провадження за статтею 366-1 – декларування недостовірної інформації «світить» Михайлу Михайловичу штрафом від 2500 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або позбавленням волі на строк до 2 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Тож «СтопКор» чекатиме на неупереджені результати розслідування НАБУ та НАЗК у цій справі. Чи вдасться вже неюному орлу спокійно всидіти у зручному гніздечку – ми обов’язково повідомимо наших читачів.

Другие новости