ПоддержатьУкраїнська

Голос за «УДАР» вартістю у 300 гривень: протест під КМДА через підкуп виборців (фото, відео)

StopCor
StopCor

StopCor

Голос за «УДАР» вартістю у 300 гривень: протест під КМДА через підкуп виборців (фото, відео)

22 жовтня біля столичної Київської міської ради зібралась масштабна акція протесту. До участі приєднались не лише кияни та активісти, але й соціологи, політики та науковці. Люди виступали проти підкупу виборців політичною силою керманича міста Віталія Кличка «УДАР».

 Ілюстрація: СтопКор

300 грн за голос – саму у таку суму оцінила політична команда Кличка голос киянина на свою підтримку. Про це стало відомо з оприлюднених у вівторок 20 жовтня записів прихованою камерою, де кандидат в депутати Київської міськради від партії «УДАР» зі своїм помічником обговорюють побудову мережі з підкупу виборців.

https://www.facebook.com/stopcor.ua/videos/822263251910036/

З цього приводу у рамках сьогоднішнього заходу окрім акції та перфоменсу під назвою «Поховання Виборчого кодексу» відбувся живий брифінг громадського руху «Стоп політичній корупції» у форматі «Open Air», де виступили експерти.

«Щодо цієї резонансної зйомки – то на цьому нічого не закінчується, на цьому все тільки починається. Всі учасники, які тією чи іншою мірою до цього причетні, мають зробити висновки. Ця історія потребує належного журналістського розслідування та безпосередньо реакції її фігурантів», – наголосив науковий консультант Олександр Чекмишев.

 Протест під КМДА Фото: СтопКор

Пан Віталій Кличко разом із Денисом Комарницьким (його ЗМІ називають «смотрящим» за Києвом), які просунули своїх кандидатів у різні списки, бояться загубити або залишитись без обійманих місць у КМДА, які вони зайняли разом зі своїми депутатами. Таку думку висловив правозахисник ГО «Стоп корупції» Олександр Омельченко під час брифінгу.

«Понад 5 років відбувався грабунок Києва. Чому досі не відкрито жодної станції метро? Що зробили ті кандидати доброго в своїх округах? Майже нічого, окрім кількох велодоріжок! Ми тут, щоб було почуто нашу позицію та щоб підписати колективне звернення до контролювальних органів – до НАБУ та Нацполіції – стосовно порушення виборчого законодавства у вигляді прямого підкупу виборців, який зафіксовано на плівках від 20 числа, опублікованих Гео Леросом. Правоохоронні органи мають розглянути заяву про цю зухвалість, оскільки відбувся безпосередній злочин кандидата в мери», – наголосив він.

 Фото: СтопКор
 Фото: СтопКор

Порушення виборчого законодавства – кримінальний злочин, який передбачає відповідальність як для кандидата, так і для виборців. На цьому наголосив очільник ГО «Народ проти корупції» Георгій Жариков.

«Я хочу звернути увагу всіх на те, що це є кримінальний злочин, виокремлений статтею ККУ, згідно з якою передбачається відповідальність до 7 років позбавлення волі для тих, хто скуповує голоси. Для кандидатів, їхніх представників та членів партій та виборчої комісії. Я хочу застерегти усіх громадян, які вирішили продати свій голос, що стаття також передбачає відповідальність і для них. Штраф за продаж свого голосу, або за відмову в участі у виборах, або за передачу свого бюлетеня – в десятки разів більший, аніж сума сумнівної вигоди. Я вважаю, що правоохоронні органи уже мають відкрити кримінальне провадження та розслідувати факт створення мережі з підкупу виборців. Також я думаю, що на це мають звернути увагу і Офіс генпрокурора, і ЗМІ», – зазначив він.

 Фото: СтопКор
 Фото: СтопКор

За словами політолога Миколи Спірідонова, у цивілізованих країнах навіть підозра політика у щонайменшому зловживанні службовим становищем чи порушенні закону змушує його відмовитись від своїх повноважень.

«Наприклад, на Заході бували випадки, що чинний політик брав кредит, наприклад, під 5% замість 7% і після цього повинен був йти у відставку, бо його звинувачували, що він на 2% менше заплатив, і підозрювали, що в цьому може бути корупція. Тобто, в західних країнах, у країнах сталої демократії навіть підозра призводить до того, що людина дійсно повинна піти та повинна знятися з виборів. Якщо ми беремо ту ситуацію, яка спостерігається в Україні, то, на жаль, немає такої політичної культури, яка змушує знятися з виборів. Тому поки немає все-таки законного рішення, з моральної точки зору вони повинні це зробити, з юридичної точки зору – це дуже складно, особливо, якщо політикам сподобалось тривалий час перебувати при владі», – зазначив він.

 Микола Спірідонов Фото: СтопКор

Схожої думки дотримується й голова ГО «Стоп нелегал» Денис Шинкаренко. У Кличка маніпулюють не лише виборцями, але й інформацією – впевнений він.

«Неодноразово Кличко рекламував партію «УДАР», заявляючи, що партія проклала дороги в Києві. Скажіть, хіба лише одна партія «УДАР» є в Київраді? Виходить, що кожна партія, яка там перебуває – може сказати теж, що саме вони проклали дороги. Це, я вважаю, можна назвати маніпуляцією та використанням адмінресурсу», – зазначає Шинкаренко.

 Перфоменс «Поховання Виборчого кодексу» Фото: СтопКор
 Перфоменс «Поховання Виборчого кодексу» Фото: СтопКор

Водночас організатори мереж із підкупу виборців можуть не перевіряти «куплені» результати голосування. В основному їхня мета – так ж як, і в інших – заробити гроші та нагодувати сім’ю. Саме тому люди власноруч можуть «зламати» схему підкупу. Про це заявила лідерка політичної сили «Національна платформа» Катерина Одарченко.

«Люди вимушені через бідність брати ці кошти. Тож як такі підкупи відбуваються? До виборця приходять та вимагають фотокартку бюлетеня або номер бюлетеня. Шановні громадяни, я розумію, що ситуація складна, але повірте, людям, які організовують систему підкупу, все рівно, вони теж цим займаються, аби заробити кошти. Всі ці схеми можна поламати. Ніхто не буде контролювати, як ви голосували чи перевіряти номер бюлетеня. Якщо ці люди роблять підкуп – то про це треба говорити, звертатись до антикорупційних органів, органів МВС. І потім, навіть якщо взяли ці кошти – голосувати по совісті, вивчати біографію кандидатів, вивчати, чим вони займались та в яку групу впливу вони входять», – наголосила вона.

 Катерина Одарченко Фото: СтопКор

Одарченко також заявила про наміри її та команди, а також інших антикорупційних органів фіксувати факти підкупу у день голосування.

https://www.facebook.com/stopcor.ua/videos/273206933942983/

Нагадаємо, 22 жовтня біля Київської міської ради зібралась масштабна акція протесту. До участі приєднались не лише кияни та активісти, але й соціологи, політики та науковці. Люди виступали проти підкупу виборців представниками політичної партії керманича міста Віталія Кличка.

Другие новости