ПоддержатьУкраїнська

«Ми можемо повернути право власності, але не можемо повернути зерно» - Олена Сукманова в інтерв’ю «СтопКору»

StopCor
StopCor

StopCor

«Ми можемо повернути право власності, але не можемо повернути зерно» - Олена Сукманова в інтерв’ю «СтопКору»

Все частіше трапляється, що в українських фермерів незаконно забирають їх майно або господарства. Найкоротший шлях зробити це - перереєстрація права власності. Яскравий приклад - ситуація з «Агрофірмою Маріампольською», яка за одну ніч з кооперативу перетворилася на товариство з обмеженою відповідальністю, хоча зазвичай на зміну форми власності потрібно не менше двох місяців. Хто і як перереєстровує господарства? Відповідь на ці та інші питання читайте в ексклюзивному інтерв’ю “СтопКору” з першим заступником Міністра юстиції України Оленою Сукмановою.

«Ми можемо повернути право власності, але не можемо повернути зерно» - Олена Сукманова в інтерв’ю «СтопКору»

- Пані Олено, в ході нашої діяльності ми зіштовхнулись з ситуацією коли підприємства різними методами “віджимали”. Іншими словами, назвемо це, рейдерським захопленням. Посягали на земельні ділянки мешканців селищ, районів. Чи відомі вам подібні випадки та яким чином рятувати селищну громаду та ії майно?

- Такі випадки дійсно зустрічаються, навіть більше - нещодавно дізналась, що в Україні навіть існує така професія - “пай-хантер” (авт. англ. hunter - мисливець). Так називають себе люди, які працюють на певні агрохолдинги чи агропідприємства, не обов'язково великі. Їх завдання — збільшення земельного банку цього підприємства. Питання постає тільки одне: законним чи незаконним шляхом? І власне, в разі, коли вони діють незаконними шляхами – ми бачили проблему незаконної перереєстрації земельних паїв.

Ми з’ясували, які саме інструменти “пай-хантери” використовують у своїй “роботі”. Виявилось, що існує декілька способів, тож розповім по порядку.

Перший спосіб найбільш примітивний. Припустимо, що власник паю три чи п’ять років тому уклав договір із певним сільськогосподарським підприємством. До нього приходить представник іншого підприємства й каже, що ваш договір вже сплинув і потрібно укласти новий договір, але вже з іншим підприємством. Власник навіть не розбираючись підписує інший договір, в той час, як попередній ще не сплинув. Це відбувається внаслідок неуважності чи необізнаності. Власнику паю також можуть запропонувати підписати новий договір, завдяки якому той нібито зможе отримувати більше доходів. За це він повинен дати довіреність на представлення інтересів в будь-яких інстанціях щодо припинення та оскарження старого договору.

Другий спосіб виглядає наступним чином: припустимо, що є земельне поле. Тоді в шаховому порядку обираються власники землі. Їх або вмовляють за попередньою схемою і підписують довіреності або ж знаходять помилки в реєстрації договорів оренди земельних ділянок, йдуть до суду або до комісії і просто скасовують реєстрацію договорів оренди.

Третій спосіб полягав у тому, що представник йде з новим підписаним договором оренди земельної ділянки до реєстратора. Той згідно із законом повинен звернутись до державного земельного кадастру (ДЗК) для того, щоб перевірити наявність реєстрації до 2013 року і лише потім здійснювати реєстрацію в новому реєстрі (який почав працювати з 2013 року). Але реєстратор просто не звертається до ДЗК або навіть не очікує відповідь, чи ж звертається з іншим питанням і реєструє новий договір. Внаслідок таких дій на полі виникають два орендаря з двома зареєстрованими договорами в двох реєстрах. І починається сварка, бійка, а в кращому випадку - юридичний спір. Але цю схему ми вже ліквідували шляхом запровадження автоматичного обміну інформацією між ДЗК і реєстром Мін’юсту.

До того ж, якщо земельні ділянки розташовані в шаховому порядку - то обробляти поле майже неможливо.

- Якими шляхами Міністерство юстиції бореться з цією проблемою?

- В першу чергу, ми витратили безліч часу на розмови з реєстраторами. Ми намагались їм пояснити, що не можна так робити, адже є чіткі норми законів. На жаль, це не завжди працювало. Ті реєстратори, які хочуть вчитися – працюють непогано. Але є й такі, які свідомо, чи несвідомо роблять помилки і навіть не приходять на наші семінари, тренінги, не читають наші методичні рекомендації і т.д.

Тоді ми зрозуміли, що необхідно діяти. Все почалось з жарту - я сказала, що єдине, що може зупинити таких реєстраторів - це підведення напруги до клавіатури. Після цього ми втілили в життя дуже класну й значну річ – про яку я щойно згадувала - автоматизований обмін з державним земельним кадастром, який на технічному рівні зробив неможливим отаку подвійну реєстрацію.

Її суть у тому, що як тільки реєстратор вбиває кадастровий номер земельної ділянки в нашому реєстрі, одразу автоматично з ДЗК підтягуються дані про цю земельну і ділянку якщо там є реєстрація або неспівпадіння, то система не дозволяє перейти на інше поле - вона блокує реєстрацію і її технічно неможливо завершити. Як результат, у цьому році ми майже не маємо скарг до Антирейдерської комісії з питань подвійної реєстрації.

«Ми можемо повернути право власності, але не можемо повернути зерно» - Олена Сукманова в інтерв’ю «СтопКору»

Крім того, дуже багато нарікань було з приводу того, що сидить реєстратор якоїсь віддаленої сільської ради на краю України і реєструє земельну ділянку десь у Київській області, хоча в законі чітко визначений принцип територіальності. Тобто реєстратор, який працює і має електронні ключі - може реєструвати тільки в межах своєї області. Знову ж таки, я сказала, що якщо кнопка натискається - її будуть натискати незалежно від того, що написано в законі. І ми ввели технічне обмеження стосовно можливості вчинення дій в межах іншої території. Я сподіваюся, що ми вже не побачимо подібних ситуацій.

Крім того, мені здається, що коли реєстратор працює в межах однієї території, то його багато хто знає і йому важко буде незаконно перереєструвати земельну ділянку десь у себе, бо на наступний день до нього приїдуть власники цієї ділянки і «чемно» запитають навіщо він це зробив.

Водночас, щоб підвищити професійний рівень реєстраторів та забезпечити якість їх роботи, ми запровадили обов’язковий іспит для реєстраторів. І вже з 1 січня 2019 року всі кандидати, які хочуть займати посади реєстраторів, будуть складати іспит на знання українського законодавствами. Хочу наголосити, що іспит будуть складати як кандидати на посаду реєстраторів, так і ті реєстратори, які з тих чи інших причин були відключені від доступу до реєстрів. Тобто для того, щоб продовжити роботу реєстратором після відключення, потрібно буде скласти іспит. І лише після нього та отримання відповідного сертифікату державний реєстратор зможе отримати ключі та розпочати роботу.

Також у нас була запроваджена послуга sms-маяк (smsmayak.com.ua) якою вже можна користатися. Раніше вона працювала тільки стосовно об'єктів нерухомості. Якщо власник підключає її, то за незначну щомісячну плату він отримує sms повідомлення, щойно реєстратор відкриє розділ з його об'єктом нерухомості. Таким чином, власник може дійти до першого нотаріуса і оперативно заборонити здійснення реєстраційної діяльності. В цьому році ми запровадили дану послугу і на оренду земельних ділянок.

Додам, що наразі ми працюємо з державною судовою адміністрацією, адже в цьому році зіткнулись з великою кількістю підроблених судових рішень, на основі яких вчинялися реєстраційні дії. З 15 листопада цього року повинен запрацювати автообмін даними між реєстрами Мін’юсту і Єдиним державним реєстром судових рішень. Щоб система автоматично перевіряла наявність відповідного судового рішення. Ми, як Мін’юст технічо готові робити це навіть зараз. Чекаємо відповідної готовності Судової адміністрації. Я переконана: все що можна зробити на технічному рівні - потрібно обов’язково зробити.

«Ми можемо повернути право власності, але не можемо повернути зерно» - Олена Сукманова в інтерв’ю «СтопКору»

- Пані Олено, а чи пам’ятаєте Ви справу “Маріампольського Кооперативу”? Тоді державний реєстратор провела перереєстрацію агрокооперативу та змінила склад засновників. Наскільки нам відомо, у червні комісія Мін'юсту відновила власника в правах, але досі не знятий арешт з їх коштів. Чи володієте Ви інформацією стосовно цієї ситуації?

- Так, пам’ятаю. Для мене це зразковий приклад беззаконня. Уявіть собі, що існує господарство, в якому 785 власників - велика цифра. І тут відбувається наступна ситуація - приблизно за 15 хвилин дане господарство перетворюється на одну компанію з іноземною назвою. Теоретично це можливо - якщо усі ці власники дійсно вирішили продати свою частку цій компанії, але я чітко можу сказати, що реєстрація зайняла би більше доби.

Щодо селян, які звинувачували підприємство в приховуванні прибутків чи погрозам працівникам, то те, що конкретно відбувається всередині підприємства - чи є задоволені й незадоволені, прибуткове воно чи збиткове, вдале керівництво чи невдале - це не має відношення до права власності людей, які були і є власниками цього підприємства. А як їм вести господарство - це вже інша справа, яку вони потім зможуть самі вирішити. Не так швидко, але ми відновили реєстрацію цих власників. Там є і кримінальна справа, там є і адміністративна справа, може там є й інші судові справи, про які я не знаю. Я думаю, що арешти які були накладені - були накладені в межах кримінальних справ. І це вже справа суду, який вирішив це за клопотанням тієї чи іншої сторони.

Ми робимо все можливе, щоб оперативно відновити права власності, але мінімальний термін складає 7-10 днів для розгляду комісії. І це не тому, що ми повільно читаємо - це відбувається тому, що згідно з законодавством, перш ніж розглядати справу, її потрібно спочатку допустити до розгляду (перевірити формальні ознаки), потім обов'язково направити сторонам скаргу, пересвідчитись в тому що вони її отримали і тільки потім розглядати її. Якщо чинити по-іншому - суд скасує наші накази.

У правоохоронних органів теж є інструменти, наприклад, в КПК України зазначено, що відомості про порушену кримінальну справу мають бути внесені в ЄРДР, після чого можна звернутись із клопотанням до слідчого суду з метою зупинити дії і до прикладу, передати на зберігання зерно чи врожай хоча би третій особі. Навіщо це робити? Тому що ми через 10-15 днів зможемо відновити право власності (якщо є порушення), але ми не зможемо повернути зерно, яке вже вивезли.

- Чи часто трапляються подібні ситуації?

- Такі відверто шахрайські дії, на щастя, зустрічаються не дуже часто. В більшості випадків сторони використовують наявні юридичні недоліки в процедурах реєстрації. Я завжди всім даю пораду - проведіть юридичний аудит своїх документів просто зараз. Для того, щоб у разі, якщо завтра з’явиться якась недружелюбна до вас сторона, вона б не змогла скористатися недоліками у ваших документах, або ж наявністю старих боргів чи не знятої іпотеки з нерухомого майна або ж недоліків реєстрації чи не оформлення земельних ділянок. Усе це доволі часто зустрічається серед фермерських господарств. Вони працюють, працюють, а потім, коли починається певний конфлікт, з’ясовується, що в господарів немає документів на цю земельну ділянку. Далі починаються заяви щодо рейдерських захоплень. Які це захоплення, якщо документів немає? Середні фермерські господарства не звикли звертатися до юристів та адвокатів поки щось не трапилось, а коли трапляється - на жаль, вже може бути запізно.

Відеоверсія інтерв'ю доступна за помиланням:

https://youtu.be/5QW_HNRWp-E

Другие новости