ПоддержатьУкраїнська

МОЗ маніпулює COVID-статистикою: кількість ПЛР-тестувань зменшили вдвічі

Тарас Чорновол
Тарас Чорновол

Политолог

МОЗ маніпулює COVID-статистикою: кількість ПЛР-тестувань зменшили вдвічі

Три місяці тому урядовці анонсували масове ПЛР-тестування, але пройшов час, а віз і досі там. Мені це нагадує дискусію періоду «перестройки»: чому весь світ закуповує кубики Рубіка, а в СРСР – тільки спекулянти за шалені гроші? Так поки у світі всі носили речі з болоньї, у Радянському Союзі «вивчали попит». А коли тканина вийшла з моди, закупили стільки, що ніде було її подіти, вдягнули всю міліцію. Це – по-нашому. У нас почнуть проводити масове тестування у той момент, коли воно вже стане тупо непотрібне, а потрібна буде масова вакцинація.

 Ілюстрація: СтопКор

Можу сказати відверто: особисто я тестувався на COVID-19 двічі: одного разу мені потрібно було мати свіжий тест для виїзду за кордон, а вдруге – у вересні, коли почував себе дивно. Симптоми були як при коронавірусі на старті, але далі нічого не відбулося. Тест був негативний. Десь за тиждень планую робити втретє – жодних симптомів немає, але хочу бути впевненим, що не зашкоджу родичам.

Про статистику хворих

Однак щодо тестування, є важливий момент. У нас щоранку оголошують цифри страшної статистики, скільки людей вже захворіли. І нам кажуть: все прекрасно, сьогодні хворих менше, ніж було до цього. Щоправда, я скажу, що захворіли у 8-10 разів більше людей, ніж три місяці тому.

Та насправді я люблю дивитись далі. Дивлюся, що в дописах Степанова в самому кінці маленькими літерами непримітно йде кількість тестувань. Так от, коли 16 тисяч нових хворих у нас було, було зроблено 75 тисяч тестувань, з них 45 тисяч – методом ПЛР. А коли було зафіксовано показник у 8 тисяч хворих, тобто от зараз, було зроблено 45 тисяч тестувань, з яких 24 тисячі – методом ПЛР.

Кількість ПЛР-тестувань зменшена рівно вдвічі. І внаслідок цього показник захворюваності теж впав рівно у два рази. От і вся історія. Це взагалі називається маніпуляцією даними при недостовірній статистичній обробці.

Чому МОЗ маніпулює цифрами?

Навіщо вони це роблять, якщо локдаун гарантовано відбудеться у січні? На те є тисяча причин. З одного боку, показати якусь ефективність своїх дій: ми провели карантин вихідного дня, і він нібито дав ефект. А потім раптом починає показник знову зростати, тому що ми від карантину вихідного дня відмовились – значить, треба ввести локдаун.

А потім, раптом народу щось не сподобається? Припустимо, з нового року так піднімуться тарифи, що взагалі вижити стане неможливо, і уріжуть субсидії, а це реально буде. Тоді виведуть поліцію і скажуть: народе, ви виходите на акції, які є смертельно небезпечними. І ось вам не просто локдаун, а надзвичайний стан.

 Більше половини українців готові вакцинуватись від COVID-19 Фото: скріншот

Навіщо це потрібно владі, я прекрасно розумію. Навіщо це нам потрібно, що ми вслухаємось у ці цифри і ще й якось намагаємося їх аналізувати? Хтось колись сказав, що є три види брехні: брехня звичайна, брехня гігантська і статистика. Оця статистика, виходячи з того, що вдвічі зменшили кількість тестувань, є умисно маніпулятивною. Тому там просто немає чого аналізувати.

Про оплату медикам і "відкати"

А як, наприклад, забезпечити анонсовану співпрацю з приватними лікарнями, коли уряд не може з державними лікарями опрацювати питання оплати? Хоча тут треба визначитись із термінами: не можуть заплатити лікарям чи не хочуть заплатити лікарям?

Бо на державних лікарів – наплювати. А приватні лікарні, їхні власники за оформлення відповідного держзамовлення, якщо в них є зараз недобір пацієнтів (я не знаю, яка зараз ситуація в приватних клініках, але припускаю, що оскільки переважна більшість із них не займається ковідними хворими, то зараз у них перебору пацієнтів немає), отримають гарантовану оплату від держави.

Це є дуже вигідна річ. За державні замовлення завжди платили «відкати». Тому залишити на голодному пайку своїх лікарів – якось вони витягнуть. А не витягуватимуть, то пенсіонерів менше залишиться, менше пенсій платити. А приватним клінікам за «відкат» дати замовлення – це є все наше.

Ця система діяла у всіх галузях завжди, за всіх періодів і президентів. Єдине, що було трошечки не так цинічно раніше, це не стосувалося критичної медицини, а більше стосувалося промислових розробок. Це теж була, звісно, корупція. Але вона принаймні не вбивала людей.

Насправді у приватних клініках є чітко розписані речі, зокрема в режимі надзвичайного стану: якщо запроваджують НС, приватні лікарні зобов’язані без якихось додаткових оплат (хоча, можливо, будуть якісь компенсації) приймати й обслуговувати будь-яких хворих.

Про співпрацю з приватними клініками

Позатим у нас відпрацьована і вже працює система взаємодії з приватними клініками. Про що не знають у МОЗ, напевно. Хоча раніше вони цим дуже хвалилися. До речі, половина лікарів, що працюють у державних медзакладах, паралельно працюють у приватних, що дає їм змогу вижити хоч якось.

Повертаючись до тестувань. В один момент, коли виявилось, що «попрыгунья-стрекоза лето красное пропела», приходить друга хвиля коронавірусу, і в нас немає лабораторій – власне кажучи, не самих пунктів забору, а опрацьованих лабораторій для обробки й встановлення результатів, – а в приватних клінік вони є не до кінця заповнені, держава, замість того, аби купити достатню кількість лабораторій, вже заплатила кільком приватникам (я так розумію, що там були «свої» клініки) за те, що вони приймали зібраний матеріал і робили висновки щодо аналізів.

 Чорновіл: Держзамовлення приватним клінікам можуть бути пов'язані з ''відкатами'' Фото: скріншот

Особливо в областях, де були проблеми – Чернігівська, Сумська. Там брали забір проб на коронавірус і відправляли до Києва в одну з приватних клінік, яка за добу чи навіть за 12 годин давала, як належить, хороший, коректний результат.

Як український Уряд копіює зарубіжний досвід?

Насправді все це є наслідком того, що не зроблено те, що зробили в цілому світі. Подивіться на сусідню Польщу – країна дуже схожа на нас за всіма показниками. У Польщі президент Дуда теж дуже любить перерізати стрічки. Особливо тоді, коли у нього починаються проблеми з Євросоюзом і власним народом.

Так от, він зараз щотижня перерізає нову стрічку. Тільки стрічку яку? Відкриває новий мобільний госпіталь для хворих на COVID-19. У нас такі госпіталі теж ніби з’явились, тільки їх чомусь ніхто не бачив.

І наостанок щодо можливого локдауну і карантинних обмежень. Звернімось до класики й згадаємо такий жанр як байки. «Мавпочка й окуляри»: ви берете ізраїльський досвід, де дійсно дуже ефективно застосували аналог карантину вихідного дня. Мавпа дивиться на людину, яка надягнула окуляри, й думає: овва, гарно, дай і я собі так зроблю. Надягнула, тішиться, бо вона зробила ніби те ж, що й людина.

Наш МОЗ зробив те, що зробили мудрі керівники відповідного відомства в Ізраїлі. Але в Ізраїлі мавп не призначають на посади. Там мудрі керівники, які прораховують усі наслідки – і в цьому є головна відмінність.

За мотивами ефіру програми «Деталі» на телеканалі «Прямий»

Другие новости