Виборча кампанія-2020 майже досягла апогею: до фіналу лишається 5 гарячих днів. Однією з головних тенденцій місцевих перегонів є зловживання владою та спроби маніпуляцій громадською думкою, – наголошує медіаексперт Олександр Чекмишев. Про це він розповів у ході щоденного брифінгу в рамках проєкту «Стоп політичній корупції».
https://www.youtube.com/watch?v=GIIoJy5TVfs
Зокрема, з Олевська повідомили, що в тамтешній ОТГ заступник голови Олександр Ніколайчук самотужки провів соціологічне опитування і заявив, що його шеф, міський голова Олевської ОТГ Омельчук є лідером рейтингу.
Натомість у Тернопільській області великі партії об’єднались, аби усунути з виборів конкурентів – партію «Довіра». Там Бучацька ТВК відмовила у реєстрації кандидатам від цієї політсили.
30 вересня Тернопільська територіальна організація Радикальної партії Олега Ляшка звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Бучацької міської територіальної виборчої комісії. Третьою стороною у цій справі виступала організація політичної партії «Довіра», оскільки суть позову полягала у визнані протиправною та скасуванні постанови Бучацької міської ТВК від 25 вересня 2020 року №13 в частині реєстрації кандидатів у депутати від цієї політичної сили.
Підставою для звернення до суду організація Радикальної партії вказувала, що при формуванні територіальних виборчих списків організацією партії «Довіра» не були дотримані вимоги гендерного представництва.
2 жовтня Тернопільський окружний адміністративний суд скасував постанову Бучацької міської територіальної виборчої комісії про реєстрацію кандидатів у депутати до Бучацької міської ради, включених до єдиного та територіального виборчих списків Тернопільської обласної організації політичної партії «Довіра», та зобов’язав комісію повторно розглянути питання про реєстрацію.
Своєю чергою, «Довіра» подала апеляційну скаргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду. 6 жовтня відбулося судове засідання. Суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції.
9 жовтня Тернопільська обласна організація політичної партії «Довіра» подала позовну заяву до Тернопільського окружного адміністративного суду на бездіяльність Бучацької міської ТВК. 10 жовтня відбулося засідання у цій справі. Суд задовольнив заяву позивача і зобов’язав Бучацьку міську ТВК повторно розглянути питання щодо реєстрації кандидатів у депутати до Бучацької міської ради від організації політичної партії «Довіра».
https://www.youtube.com/watch?v=RzXfxQ6UYcw&feature=emb_logo
Однак 13 жовтня на засіданні Бучацька ТВК прийняла рішення про відмову у реєстрації кандидатів від цієї політичної сили. «За» таке рішення проголосували десять членів ТВК, «проти» – сім членів і один утримався.
Адвокат обласної організації партії «Довіра» Казимир Попіль зазначив, що представники комісії просто виконували волю топових партій.
«Ситуація, яка склалася, ще раз показує, що маленьким партіям нема чого робити на великих виборах. Тобто зібралися великі партії, з великою кількістю своїх представників в комісіях, які виконують волю партії, не читають закони, взагалі не підготовлені. Не знають ані виборчого кодексу, ані законів, які регламентують виборчий процес», – зауважив він.
Адвокат також наголосив, що розгляду під час голосування за реєстрацію кандидатів взагалі не було: це було просто піднімання рук серед представників політичних сил.
16 жовтня «Довіра» вчергове виграла процес: суд зобов’язав ТВК зареєструвати політсилу для участі у виборах до Бучацької ОТГ.
Загалом протягом вихідних до поліції надійшло понад 400 заяв та повідомлень щодо виборчих порушень, за якими правоохоронці почали 43 кримінальних провадження. Станом на сьогодні з початку кампанії вже 408 кримінальних проваджень перебувають на стадії досудового розслідування, крім того, проти порушників складено 1306 адміністративних протоколів.
Про це повідомила керівник юридичного департаменту ВГО «Стоп корупції» Роксолана Арійончик. Зокрема, у Броварах 17 жовтня двоє молодиків за ніч зняли номери, присвоєні кандидату у виборчому бюлетені, на вісімнадцяти агітаційних бордах. Працівники місцевої поліції затримали двох столичних жителів 21 та 23 років та склали щодо них 18 адміністративних протоколів.
Вона також зауважила, що по всіх регіонах Україні фіксують випадки масового підкупу виборців: так, на Донеччині за один голос пропонують 100 грн, а на Київщині та в Одесі – тисячу. За низкою таких епізодів наразі триває досудове розслідування.
Зауважимо, один із затриманих в Одесі ще у 2015 році притягався до відповідальності за порушення виборчого законодавства. На руках у зловмисників було 45 тисяч доларів, призначених для підкупу: за кожен голос планували платити по 1000-1200 гривень.