Побувши там 4 дні, ми зрозуміли, що відбуватись без відома лісників та лісництв, без відома поліції та прокуратури це просто не може. Тому що місцеві єгері, мисливці, з якими ми спілкувалися, неодноразово розповідали про те, що постійно, регулярно на «чорних лісорубів» вони викликають поліцію. Поліція приїжджає, складає протокол, але нічим це не завершується. Вже наступного дня в тих самих місцях з’являються ті самі «чорні лісоруби» і безкарно продовжують свою злочинну діяльність.
https://www.youtube.com/watch?v=oLvLNqeBIqo
У нашому розслідуванні є момент, де просто в лісі ми випадково зустріли хлопця, якого звуть Віталій. Він їздить на велосипеді, займається спортом та часто буває в Дружківському лісі. І вже після того, як ми поїхали з Донецької області, протягом останнього тижня він продовжує нас інформувати та ледве не щодня пише повідомлення, що все повторюється знову і знову. В цьому лісі у Дружківці працюють ті ж лісоруби, які потрапили в об’єктиви нашої камери.
4 дні на Донеччині заборонено випилювання дерев, їхнє транспортування та продаж. Це стало результатом нашого спілкування з обласною владою. Під час зйомок розслідування ми змогли поспілкуватися з двома заступниками керівника військово-цивільної адміністрації Донецької області. На цій зустрічі був і головний лісник Донеччини Віктор Стороженко.
Після викладених нами фактів того ж дня Донецька облдержадміністрація ухвалила рішення, за яким з 1 лютого на Донеччині заборонені будь-які дії з деревиною, яка не внесена в електронну систему обліку.
Це означає, що кожне дерево, яке підлягає так званій «санітарній вирубці», повинне бути не просто промарковане на місці клеймом, а й відомості про всі ці дерева повинні бути в електронній системі обліку деревини. Якщо таке дерево хтось спилює – інформацію обов’язково треба внести до цієї електронної системи, і на це дерево видається спеціальний чіп. Чіп кріпиться на стовбур спиляного дерева. За словами керівництва Донецької області, всі машини з деревиною з 1 лютого будуть зупинятись і перевіритися. Якщо на дереві немає чіпа, тобто воно не внесене до електронної системи обліку деревини, це буде приводом для початку процесуальних дій і з’ясування обставин.
Тому вважаю, що завдяки розслідуванню ми маємо дві перемоги:
По-перше: ми зняли крутий матеріал. Обов’язково цю інформацію треба доносити до місцевого населення, яке живе на території Донбасу. Ці люди – наші очі та вуха. Вони набагато частіше бувають в цих лісах, і в них значно більше можливостей контролювати процеси, а також за можливості у законних спосіб це зупиняти. По-друге: рішення про заборону випилювання, транспортування та продажу немаркованої деревини ухвалене на рівні обласної влади.
Перебуваючи там 4 дні, ми відчули, що тема незаконної вирубки лісу дуже актуальна. Ми спілкувалися з керівництвом обласної поліції, яка вже на третій день відкрила кримінальне провадження та внесла дані про нього в ЄРДР.
Вже на 4-й день нашого розслідування головний прокурор Донецької області у Фейсбуці відрапортував, що була затримана злочинна група осіб. Було викрито склад незаконних дров. За його словами, за діяльністю злочинної групи стояв саме один з працівників лісництва Олександрівського району. Затримання підтвердили й місцеві жителі.
Якщо це трапилося внаслідок нашого втручання – вважаю це гарним знаком і рухом у правильному напрямку.
Ми вдячні нашому осередку «Стоп корупції» у Святогірську й окремо Володимиру Рибалкіну. Він весь час у відрядженні перебував зі знімальної групою, був провідником. Зокрема, завдяки його роботі нам вдалося досягти таких результатів. Володимир продовжує тримати нашу команду у курсі подій. І вже після виходу матеріалу на Ютубі він двічі брав участь у затриманні вантажівок, які були завантажені незаконними дровами.
Звертаємося до усіх жителів Донецької області: якщо вам відомі факти незаконної вирубки дерев або ви стали свідком того, як невідомі в лісі випилюють дерева без дозволу, обов’язково повідомляйте нам цю інформацію. Можна звертатися до Володимира Рибалкіна. Також разом з ним можна звертатись до поліції й фіксувати порушення.