Сьогодні, 1 вересня, набула міжнародно-правової дії Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, включаючи створення поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі.
Угода була підписана в два етапи в 2014 році, але процес ратифікації був завершений лише в червні 2017-го. Переговори про новий базовий договір між Україною і ЄС на заміну чинної Угоди про партнерство та співробітництво були засновані в березні 2007 року (у 2008 році сторони узгодили назву майбутньої угоди - Угода про асоціацію).
11 листопада 2011 року в Брюсселі відбувся завершальний 21-й раунд переговорів щодо укладення Угоди про асоціацію, в ході якого були узгоджені всі положення тексту Угоди. Підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС проходило в два етапи.
21 березня 2014 року під час позачергового саміту Україна - ЄС була підписана політична частина Угоди й Заключний акт саміту. Зокрема, було підписано преамбула, стаття 1, розділи І "Загальні засади", II "Політичний діалог і реформи, політична асоціація, співробітництво та конвергенція у сфері зовнішньої та безпекової політики" і VII "Інституційні, загальні та прикінцеві положення" Угоди.
На саміті також було зроблено заяву, що зобов'язання України, що випливають зі статті 8 Угоди про асоціацію про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду 1998 року, будуть виконані після внесення відповідних змін до Конституції України.
27 червня 2014 року в ході засідання Ради ЄС Президентом України Петром Порошенком і керівництвом Європейського Союзу і главами держав і урядів 28 країн-членів ЄС була підписана економічна частина Угоди – розділи III "Юстиція, свобода та безпека", IV "Торгівля та питання, пов'язані з торгівлею ", V "Економічне і галузеве співробітництво" і VI "Фінансове співробітництво та положення щодо боротьби з шахрайством".
16 вересня 2014 року Верховна Рада України та Європейський парламент синхронно ратифікували Угоду про асоціацію між Україною та ЄС. Українська сторона передала депозитарію ратифікаційні грамоти й завершила таким чином всі внутрішньодержавні процедури.
Угода про асоціацію налічує понад тисячу сторінок, а за своєю структурою складається з преамбули, семи частин, 43 додатків та 3 протоколів.
Нагадаємо, Україна може отримати € 100 млн від Євросоюзу, адже Юнкер і Туск особисто запропонували новий пакет допомоги для Києва.