ПоддержатьУкраїнська

Сто відтінків "сірих" технологій: підсумки медіамоніторингу парламентських виборів-2019

StopCor
StopCor

StopCor

Сто відтінків 'сірих' технологій: підсумки медіамоніторингу парламентських виборів-2019

Обережно, вами маніпулюють! Ви можете цього не помічати, але більшість політичних гравців професійно блефує і демонструє неабияку "спритність рук". Вони розігрують свої козирі до початку виборчої кампанії, під час перегонів, у день тиші, безпосередньо в день голосування і навіть після оголошення офіційних результатів волевиявлення. Як розпізнати шулерів від політики? І чи можливо піднятись на політичний олімп, не вдаючись до брудної гри?

У рамках ініціативи "Стоп політичній корупції" спільно з учасниками проекту медіамоніторингу передвиборчої кампанії "СтопКор" щотижня аналізував медіаконтент і соціальні мережі та визначив топові теми, довкола яких створювались різного роду маніпуляції, а також зафіксував низку типових виборчих порушень.

https://www.youtube.com/watch?v=lsLKFUkfcW4&t=783s%20

"Оскільки ми були першопрохідцями в цьому, звичайно, були певні складнощі, як правильно задати алгоритм, як правильно задати системі ті параметри, які дадуть об’єктивний результат. Бо від цього залежало, наскільки дані будуть репрезентативними", – згадує координатор проекту "Стоп корупції" Роман Бочкала.

У створенні такого алгоритму, а також в інтерпретуванні результатів аналізу нам допомагали найкращі вітчизняні медіаексперти, а також унікальна програма "Семантрум" – система онлайн-моніторингу понад 15-ти тисяч засобів масової інформації та соціальних мереж.

"Ми мали прописати, як згадується кожна партія. Далі, коли ми отримали персони і партії, ми вже налаштовували теми – це меми і меседжі. Кожен мем і меседж – це також набір ключових слів, які автоматично відслідковуються в цьому масиві інформації", – розповів керівник відділу розвитку клієнтського успіху компанії Semantrum Антон Нечипуренко.

Під час моніторингу головний фокус було спрямовано не на фактчекінг, а на емодзі чекінг. Експерти керувалися тим, що емоційні маніпуляції відрізняються від фейкових тим, що вони формуються на основі емоційних меседжів політиків та спрямовані на формування емоційної та емпатичної реакції виборців.

Система оцінювала не лише масштаб маніпуляцій, але й їхню тональність і джерела. У такий спосіб стало можливим визначити топ-5, топ-10 тем, які характерні для всіх партій, і те, яким чином вони маніпулюють свідомістю виборців. А також з яким емоційним забарвленням через ЗМІ вони намагаються донести інформацію.

Топ-маніпуляції

Головні емоційні та маніпулятивні меми парламентської кампанії: "Зробимо їх знову", "Геть старих політиків".

Джерело: Фінальний звіт за результатами моніторингу ЗМІ

Ключовими ньюзмейкерами фінальних передвиборчих тижнів стали теми, що емоційно впливали на аудиторію: пов’язані з визволенням українських моряків, з новими антикорупційними ініціативами, фільтрацією партійних і виборчих списків, а також гучні скандали, зокрема з бронежилетами.

"Кожна партія, кожен політик, які зараз входять в топ-рейтинг, дійсно мають колосальну кількість мемів. Рейтинг цей топ-10 майже незмінний. Закон про мову, на газ, як закінчити війну, повернення моряків. Всі вони однакові і у всіх майже не відрізняються", - підсумовує Антон Нечипуренко.

Отже, фактично абсолютно різновекторні політичні сили з протилежними ідеями і програмами маніпулювали одними й тими самими питаннями. І, як демонструють підсумки моніторингу, маніпуляцій у їхніх меседжах було дуже багато.

"Емоція діє значно сильніше, ніж фейк. Тому що політику, який поширює цю емоцію, політику, який каже, що ми от звільнимо наших моряків за будь-яку ціну, звичайно, люди вірять значно більше, ніж повірять у якийсь фейк", - пояснює учасник проекту, доктор наук із соціальних комунікацій Олександр Чекмишев, - "Понад у 70% усієї інформації про вибори, тобто всього виборчого контенту, мали місце ті чи інші маніпуляції, які ґрунтувалися на емоційній подачі інформації".

Експерти наголошують: у наш час інформаційного перенасичення більшість людей намагаються не перевантажувати свій мозок і схильні до "кліпового" сприйняття інформації.

"Вони не занурюються у смислову частину повідомлень політиків. А їм цікава чудова картинка. Одне речення, два речення. Яскрава обіцянка", - зазначає учасниця проекту медіамоніторингу виборів, кандидат політичних наук, доцент кафедри політології НаУКМА Людмила Зубрицька. І додає: за таких умов традиційні ідеології відмирають, а найбільш дієвим є звичайний популізм.

Кандидат політологічних наук, доцент Людмила Зубрицька

Як зауважують експерти, цей метод небезпечний тим, що породжує хибну довіру до людини, яка її нічим не заслужила. Одним з яскравих прикладів швидкого зростання нових політичних брендів є "партія Шарія", що за даними ЦВК, замикає топ-10, зібравши 2,24% симпатій виборців.

"Партія, умовно кажучи, імені однієї людини та червоних кульок, зіграла на цінності – насамперед, на цінності свободи слова. Звичайно, не без втручання онлайн-технологій. Але все ж таки, в основі лежить ця цінність, якою маніпулюють", – зазначає пані Зубрицька.

Однак герой – це не професія. І тому фанати можуть дуже швидко розчаруватися в депутатських якостях свого ідола. Варто згадати хоча б знамениту теледискусію між Гриценком та Вакарчуком стосовно вміння оперувати конкретними цифрами.

Досить часто політики маніпулюють іншим первинним відчуттям: почуттям страху. Так, "Європейська солідарність" обіцяла зупинити загрозу проросійського реваншу. А Олег Ляшко лякав виборців можливим розпродажем українського чорнозему. Як наголошують експерти, маніпуляція страхом є однією з найстрашніших, адже вона породжує негативні емоції та розкол у суспільстві.

Та ще більш брудною маніпуляцією є гра надіями та цінностями. І взірцями такої маніпуляції є, наприклад, обіцянки Медведчука знизити ціну на газ та його ж піар на можливому звільненні українських полонених. Подібна маніпуляція є найбільш цинічною, бо створює видимість вирішення проблеми, яку неможливо подолати – підкреслюють експерти.

Фейки

Маніпуляції зазвичай називають так званими "сірими" політтехнологіями, але деякі кандидати не цурались і відверто "чорного" піару.

Зокрема, майстерно підготовані фейки стали ноу-хау цьогорічної кампанії на Житомирщині, де по мажоритарному округу №64 балотувався одіозний Сергій Пашинський. Безпосередньо у день виборів командою Пашинського у соцмережах було поширено неправдиву інформацію про те, що В'ячеслав Сигачов від "Слуги народу" нібито просить виборців голосувати за Володимира Арешонкова. Паралельно з цим на офіційній сторінці пана Сергія з'явилось звинувачення на адресу двох його конкурентів: одного у підкупі, а іншого – в тому, що він нібито "продався".

Приклад інформаційного ''вкиду'': скріншот

На тому ж окрузі жертвою фальсифікаторів став і "СтопКор": фейкову газету під назвою "Стопкор" із впізнаваними кольорами та стилісткою ГО "Стоп корупції" розповсюджували в Житомирській області з тиражом у 10 000 екземплярів.

"Я розповів про чорні PR технології, що використовують кандидати, а також розповів про спроби невідомого, поки що третього кандидата, зіштовхнути лобами лідерів перегонів та на цій хвилі пролізти в парламент. Механізм: спершу розкидались газети з чорним піаром на одного та на другого кандидатів. Потім я побачив газети із брендом "СтопКору" і тут пазл зійшовся", – згадує голова місцевого осередку ГО "Стоп корупції" Олександр Ігнатьєв.

На Київщині фейки розповсюджували буквально тонами: 18 липня в місті Кагарлик правоохоронці вилучили 5 тисяч кілограмів агітаційної продукції кандидата в народні депутати Олександра Жукотанського, а також – "чорні" агітаційні матеріали, що мали дезінформувати населення про кандидата від політичної партії "Слуга Народу" Анну Скороход.

І ще одна досить цікава варіація на тему фейків зафіксована на Чернігівщині, де такий собі Микола Кравченко, нібито місцевий житель одного із сіл у Козелецькому районі повідомив поліцію про те, що один з кандидатів у народні депутати буцімто роздає конверти із грошима під час концерту на свою підтримку. При цьому місцеві, які були на концерті на підтримку кандидата Сергія Коровченка, зазначили, що грошей їм не пропонували, конверти із купюрами не роздавали і жодних порушень на заході не було. А сам "Микола Кравченко" виявився людиною-невидимкою, якої ніхто в селі ніколи не бачив.

Підкуп виборців

Окрім емоцій, не обійшлось і без використання звичних хлібних технологій, особливо на мажоритарних округах. Стосовно виборчої кампанії на місцях особливо нічого не змінилось – зауважив координатор ГО "Стоп корупції" Роман Бочкала. Банальна гречка і гроші досі "рулять".

Зокрема, у місті Чоп Закарпатської області, до рук активістів громадської ініціативи "Стоп політичній корупції" потрапили списки виборців, які продали свої голоси за кандидата в народні депутати та брата мера Ужгорода Андрія Андріїва. Щоб переконатись у справжності списків, активісти обдзвонили декілька випадкових номерів. Люди підтвердили інформацію й повідомили, що дійсно очікують на кошти від кандидата.

У Закарпатті зафіксовано факти масового підкупу виборців на користь Андрія Андріїва

За голосування у день виборів за певного кандидати у народні депутати закарпатцям обіцяли заплатити 1000-1500 гривень.

"Ми були пару днів тому в Ужгороді. Там є кримінальна справа, до речі, дуже цікава схема. Є голови ОСББ, які збирають людей, з ними домовляються про 500 гривень, дають наперед, а потім, коли людина вже голосує за того чи іншого кандидата, на якого їй вказують, вона отримує ще 1000 гривень", – розповів адвокат Богдан Хмельницький.

А на Черніговщині від імені власного благодійного фонду Пашинського мешканцям округу почали роздавати продуктові набори ще заздалегідь, задовго до виборів. Склад такого "подарункового набору" для пенсіонерів простий і не вишукуваний: привітальна листівка, газета, гречка, шпроти, макарони, олія, тушкована яловичина, вафлі та пляшка вина.

До речі, саме наш інформаційний портал був першим виданням, яке на всеукраїнському рівні розповсюдило інформацію про "благодійний підкуп" від тепер вже екс-нардепа.

На іншому окрузі Чернігівщини – 210-му – виявлено банальну грошову схему: 300 гривень "до" і 300 "після". Жителі Прилук одностайно підтвердили факти підкупу виборців в області з боку кандидата у ВР Бориса Приходька. Таку інформацію журналісти "СтопКору" отримали на гарячу лінію проекту від місцевих жителів.

Після появи інформації про підкуп виборців з боку кандидата Приходька знімальна група "СтопКору" виїхала у Прилуки. Там журналісти стали жертвами агресивного нападу з боку представника кандидата – Олександра Чалого.

На цьому ж окрузі інший кандидат у нардепи – Олег Дмитренко також агітував за себе з розмахом: подарував газонокосарку, два планшети iPad, а ще пообіцяв поставити вікна у місцевій школі.

"Солодкий" підкуп було зафіксовано у Лисичанську на Луганщині. Як розповіли журналісту "СтопКору" Наталії Дігтяр місцеві жителі, 5 кг цукру можна було отримати в спеціальному "пункті видачі" за карткою, пообіцявши віддати голос на користь кандидата в народні депутати в 107 окрузі Олександра Сухова.

Зауважимо, що представники штабу Сухова також проводили масований підкуп членів дільничних комісій. За цим фактом відкрито кримінальне провадження за ч. 4 ст. 160 ККУ. Наразі слідство триває.

Безпосередньо в день виборів, на 97-му окрузі в селі Бобрик на Київщині було зафіксовано точку масової скупки голосів кандидатом Володимиром Недзельским: "На території села Бобрик була зафіксована машина, там були виборці. Докази – фото, скріншоти заяв та списки людей, які безпосередньо отримували кошти", – розповіла довірена особа кандидата в нардепи Галушка, юрист Оксана Суховєєва.

Зазначимо, у прес-службі кандидата Недзельского назвали це провокацією.

На Черкащині останній передвиборний тиждень запам’ятався бенкетом в одному з кращих ресторанів, де чинний нардеп та кандидат Владислав Голуб пригощав очільників сіл свого 197-го округу.

А в місті Золотоноша самий Владислав Голуб облаштував агітаційний штаб прямо в приміщенні райдержадміністрації. Саме сюди щоранку приходили так звані "волонтери" за агітматеріалами.

Адмінресурс

Зауважимо, що напередодні виборів "у Зеленського" обіцяли унеможливити використання адмінресурсу кандидатами. Саме цьому мала б сприяти й реалізована новою командою влади зміна губернаторів і 70 голів райдержадміністрацій у переддень перегонів.

Втім, конкуренти Зе-кандидатів нарікають на нерівні умови і політичну корупцію в їхніх лавах. Зокрема, лідер перегонів округу №96 на Київщині Ольга Василевська-Смаглюк "засвітилась" у супроводі губернатора області та у складі делегації Президента України.

Конкуренти за перегонами нарікають на ''зелене світло'' для Ольги Василевської-Смаглюк

"Кандидат в депутати по 96-му окрузі від Зе-команди повністю використовує інформацію, пов’язану з президентом, переводячи їхні якісь адміністративні досягнення на свою кампанію як кандидат. А це неправильно", – наголосила кандидат у народні депутати по 96 округу Юлія Соловйова.

В Ужгороді директор департаменту міського господарства міськради Володимир Бабидорич брав активну участь в агітзаходах на користь кандидата у ВР Андрія Андріїва. Послуги супроводу та надання інформації чиновник, за його словами, виконував у нібито вільний від роботи час.

В Олевську на Житомирщині масоване використання командою Сергія Пашинського адмінресурсу та піар-кампанія кандидата з боку місцевої влади набули нечуваного розмаху. Усе, що було зроблено в містечку за бюджетний кошт, миттєво презентувалось як здобутки нардепа. Іноді доходило до абсурду: так, у жовтні 2018 року міська рада, звісно ж, за участі Сергія Володимировича, провела гучну церемонію відкриття непрацюючих очисних споруд.

Ба більше, "бюджетники" з Житомирської області звернулись до ГО "Стоп корупції" з інформацією про те, що їх змушують підтримувати Пашинського. Про це повідомив місцевий активіст Олександр Ігнатьєв на сторінці у Facebook. Він зазначив, що скарги надходили від працівників дитячих садочків, які заявляли про тиск на них зі сторони місцевих високопосадовців міста Олевська на Житомирщині – мера Олега Омельчука та його заступника Олександра Ніколайчука.

Концертна агітація

Від хліба – до видовищ. Одним з трендів цьогорічної кампанії став масований музичний супровід агітації.

"Ми побачили масове використання концертів як агітації. Тут важливо розуміти, що самі по собі концерти не є ні підкупом виборців, ні певною забороненою форми агітації. Це абсолютно дозволена форма агітації. Але єдина вимога законодавця: все має бути оплачено з передвиборчого фонду", – зауважив аналітик Комітету виборців України Денис Рибачок.

Утім, самі концерти дуже розрізнялись за "зірковістю" та розмахом.

Так, у Кропивницькому свято для місцевих мешканців влаштував кандидат в народні депутати у 99 виборчому окрузі Олександр Дануца. Гучна музика, гречка з хлібом та 100 грам "біленької" в пластиковому стаканчику: саме на таку агітацію вистачило смаку і грошей потенційному парламентарю.

А от на Донбасі – справжня зірка: концерт від Тіни Кароль замовив Зе-кандидат Олексій Кузнєцов. Вартість такої сцени і звуку – від 4 тисяч доларів, а гонорар за виступ української поп-діви стартує від 30 тисяч євро.

Тіна Кароль розважала виборців Донбасу за запрошенням Зе-кандидата

У свою чергу, лідер партії "Голос" концертну діяльність агітацією взагалі не вважає: "Чи є наші концерти політичною агітацією? Ні, не є. Тому що ні слова про політику, ні слова про політичні лозунги, жодних графічних зображень під час виходу "Океану Ельзи" на сцену не буде", – запевняв під час прес-конференції Святослав Вакарчук.

Проте під час концерту ОЕ у Харкові лідер "Голосу" використовував партійну символіку. Та звернувся до глядачів зі спічем про "набридлу стару політику".

А от справжнього дня тиші в Україні взагалі не було. "Кількість незаконної агітації була масовою в день тиші. Тобто 20-21 липня наша організація зафіксувала десятки, сотні фактів, коли в українських містах в Інтернеті поширювалася незаконна агітація", – підкреслив аналітик КВУ Денис Рибачок.

День виборів

Безпосередньо впродовж дня голосування представниками ГО "Стоп корупції", які мали статус офіційних спостерігачів, було зафіксовану низку традиційних порушень виборчого процесу.

Це, зокрема, недостатня кількість кабінок та скриньок на Львівщині, "підозрілі" помічені скриньки у Черкасах, голосування в кабінках парами та "мертві душі" у списку виборців на Одещині.

На вже згаданому вище окрузі №197 у Золотоноші виборцям видавали бюлетені з уже відміченим прізвищем кандидата Владислава Голуба.

А на Луганщині на один з округів, вочевидь, щоб допомогти місцевим зробити правильний вибір, завезли близько 300 молодиків спортивної статури з бейсбольними битами.

Близько 300 ''тітушок'' з битами чатували поблизу ОВК

Кричуще повідомлення про порушення виборчого процесу надійшло й зі Львова, де голові місцевого відокремленого підрозділу ГО "Стоп корупції" Андрію Турці намагалися перешкодити потрапити на дільницю, незважаючи на наявність у нього посвідчення офіційного спостерігача.

Show must go on?

Та на окремих, найбільш скандальних округах "шоу" продовжилось і після виборів.

Зокрема, в місті Торецьку на Донеччині в ДВК №140722 були анульовані результати голосування через те, що кількість вкинутих бюлетенів перевищила кількість виборців, які проголосували. Про це "СтопКору" повідомив місцевий активіст Володимир Єлець. За словами активіста, на дільницях в Торецьку відбувався справжній хаос, оскільки в останній момент було замінено близько ста членів ДВК.

Перемоги понад усе прагнув і кандидат в народні депутати Дмитро Голубов на 136 виборчому окрузі. Як стало відомо ініціативній групі "Стоп політичній корупції" в Одесі, люди потенційного парламентаря з його подачі намагались сфальсифікувати результати голосування шляхом масового саботажу членів комісій "від Голубова". Зокрема, на ОВК № 136 усі протоколи, в яких переміг основний конкурент від "Слуги народу" Олександр Горенюк, відправляли на перерахунок.

Одним з найскандальніших на Чернігівщині став найбільший виборчий округ № 207, де балотувались у ВР чинний парламентар Анатолій Євлахов, нардеп трьох минулих скликань Ігор Рибаков та кандидат від "Слуги народу" Максим Зуєв.

Тут до ОВК надійшли документи із "намальованими" цифрами. А коли протоколи повернули для уточнення, їх не повезли на дільницю, а "допрацювали" невідомо де. При цьому на території ОВК перебували особи спортивної статури, які називали себе представниками ЗМІ та демонстрували посвідчення "преса".

Прийом дільничних виборчих комісій до ОВК розпочався одразу після голосування, але через суперечки між членами комісії люди з протоколами та бюлетенями декілька днів чатували під сонцем і дощем в очікуванні здачі матеріалів. Підрахунок голосів розтягнувся на три доби та супроводжувався повідомленнями про замінування, постійними викликами "швидкої" та перешкоджанням роботі спостерігачів.

Згодом, попри всі негаразди, комісія все ж відправила бюлетені до ЦВК, де наразі вже опрацьовують протоколи з мокрими печатками.

Та найбільшу кількість брудних технологій сконцентрувала в собі парламентська кампанія на так званому "окрузі Пашинського". Не обійшлося там і без так традиційного використання технічних кандидатів: самовисуванець Анатолій Арешков втрутився у перегони та "відтягнув" у лідера симпатій виборців Володимира Арешонкова понад 7% голосів, що могло суттєво вплинути на підсумки волевиявлення громадян.

Через значну кількість провокацій у Житомирську область прибув спецзагін Фото: нацполіція

А 26 липня Житомирський адміністративний суд задовольнив позов кандидата в народні депутати від "Слуги народу" В’ячеслава Сігачова щодо перерахунку голосів через порушення виборчого законодавства. Як припускає активіст "Стоп корупції" Олександр Ігнатьєв, який займався моніторингом виборчого процесу в окрузі №64, Сігачов, який йшов нібито від "Зе-Команди", робив усе, щоб програти вибори.

підтримав клопотання Сігачова щодо перерахунку голосів, про що заявив у Facebook.

Лідери і аутсайдери виборчих маніпуляцій

Як зауважив медіаексперт Олександр Чекмишев, приблизно 50% уваги ЗМІ та соціальних мереж отримали три політичні сили.

Розподіл уваги ЗМІ та соцмереж до суб'єктів перегонів

Найбільше уваги українські ЗМІ та користувачі соціальних мереж приділяли партії "Слуга народу". На другому місці "Європейська солідарність". Третю позицію в розподілі уваги посіла партія "Опозиційний блок". Почесне четверте та п’яте місця відповідно зайняли "Батьківщина" та "Голос".

Головними інформаційними піками кампанії стали: 9 червня (лідери "Партія слуга народу", "Європейська солідарність" та "Опозиційний блок"); 27 червня (лідери "Партія опозиційна платформа за життя", "Партія слуга народу" та "Європейська солідарність"); 10 липня (лідери "Партія опозиційна платформа за життя", "Європейська солідарність" та "Партія слуга народу"); а також 21 липня (лідери "Партії "Слуга народу", "Європейська солідарність" та "Партія опозиційна платформа за життя").

Динаміка повідомлень у ЗМІ та соцмережах

Позитивне представлення лідера перегонів – політичної сили "Слуга народу" переважало в усіх регіонах: найбільше в Києві, Львові та на Сході, дещо менше у Центрі та Півдні. Парламентська агітація цієї політичної сили стала продовженням президентської. Партія була найкреативнішою і фактично виграла інформаційну кампанію в усіх регіонах.

Регіональний розподіл тональності представлення партії ''Слуга народу''

Головні меседжі Зе-кандидатів були зосереджені довкола продажу землі, реалізації Закону про мову, відкритих списків, ціни на газ, мажоритарної і пропорційної виборчої системи.

Позитивне представлення партії "Голос" також переважало в усіх регіонах: найбільше у Львові, дещо менше – у Києві, ще менше – на Сході, у Центрі та Півдні. Партія фактично перебуває на другому місці за креативністю та емоційністю меседжів після "Слуги народу".

Позитивне представлення "Європейської солідарності" переважало в усіх регіонах: найбільше у Львові, дещо менше – у Києві, на Сході, у Центрі та Півдні. Партія вела консервативну інформаційну кампанію в усіх регіонах і зосередилася на традиційно правому та патріотичному електораті.

Позитивне представлення "Батьківщини" переважало в усіх регіонах: найбільше в Києві, Львові, дещо менше – на Сході, у Центрі та Півдні. Загалом розподіл представлення збігається із симпатіями виборців. Партія вела консервативну інформаційну кампанію в усіх регіонах.

Стосовно сили "Опозиційна платформа – за життя" негативне представлення переважало в усіх регіонах, особливо в Києві, Львові та на Сході. Для ЗМІ партія стала найбільш токсичною. Незважаючи на великі інформаційні ресурси, інформаційно партія виглядала найбільш примітивно і цілковито програла інформаційну кампанію.

Регіональний розподіл тональності представлення партії ''Опозиційна платформа - За життя''

У свою чергу, лідерами незаконної агітації, за висновками медіамоніторингу парламентської кампанії, названі "Опозиційна платформа – За життя", "Слуга народу" і Оппоблок. Проте експерти знайшли і чесних конкурентів.

"Одна з таких політичних сил – це "Самопоміч", яку традиційно дуже складно звинуватити в підкупі виборців. Чи, скажімо, на цих виборах партія "Голос", ми так само не маємо підстав говорити, що були якісь звинувачення в підкупі виборців", - зазначив аналітик Комітету виборців України Денис Рибачок.

Втім, власне "Самопоміч" стала досить показовим прикладом у дослідженні "Стоп політичній корупції". Партія, яка долучилася чи не до кожної ефективної законодавчої ініціативи попереднього скликання, яка публічно розправлялася з недобросовісними членами фракції – не пройшла у новий парламент. Можливо, саме тому, що вела свою гру чесно і відмовилась від маніпуляцій виборцями?

"Я вважаю, що наші результати мають стати вже предметом дослідження політологів, соціологів, журналістів. Тобто ми дали фактично певне наукове тлумачення маніпуляцій з емоціями виборців. Бо до цього ніхто цього не робив", - резюмує координатор проекту "Стоп корупції" Роман Бочкала.

Та із завершенням парламентської кампанії-2019 ініціатива "Стоп політичній корупції" та проєкт медіамоніторингу не припиняють свою діяльність. Адже попереду – нові виклики, зокрема, місцеві вибори, які, швидше за все, відбудуться вже наступного року. І саме на місцях досі сконцентровані найбільш брудні електоральні технології.

Докладніше: Результати моніторингу парламентських виборів-2019 (інфографіка)

Читайте також: "Ми живемо в епоху тотального популізму" – політолог Людмила Зубрицька про маніпулювання свідомістю виборців

Другие новости