ПоддержатьУкраїнська

В Україні реформа по боротьбі з корупцією зазнає невдач

StopCor
StopCor

StopCor

В Україні реформа по боротьбі з корупцією зазнає невдач

Відоме видання розмістило аналітичний матеріал, присвячений проблемам з електронним декларуванням в Україні.

Прем'єр-міністр закликав своїх колег в Кабміні бути досить сміливим, щоб зробити це (заповнити декларації – ред..), порівнявши цей процес зі стрибком з літака з парашутом.

Але по мірі того, як кінцевий термін декларування активів в Інтернеті наближається, підтримувана МВФ реформа, котра примушує українських політиків і чиновників декларувати в онлайні свої статки, стикається, як кажуть деякі законодавці і активісти по боротьбі з корупцією, з наполегливими спробами саботажу.

"Є спроба дискредитувати систему для того, щоб знищити її технічно, фізично," – сказав Віктор Чумак, незалежний депутат і заступник голови парламентського комітету по боротьбі з корупцією.

Реформа розпочалася в критичний для України момент. Більш ніж через два роки після того, як масові протести витіснили прокремлівського президента, політичні лідери в Києві повинні реалізувати обіцянки реформувати країну і боротися з корупцією.

Реформа зіткнулася з ворожістю з самого початку, а початкова дата запуску в серпні була відкладена, бо програмне забезпечення не отримало сертифікату безпеки. Кілька законодавців внесли законопроекти, щоб спробувати "злити" реформу, а інші хочуть її затримати.

Система, нарешті, ожила в вересні, але депутати кажуть, що є чимало проблем, які ускладнюють заповнення форми належним чином. Розробник системи стверджує, що ці проблеми з'явились після того, як він передав контроль над програмним забезпеченням владі.

Відсутність декларацій близько 50 тисяч чиновників до 30 жовтня може мати для України далекосяжні наслідки. Така перспектива спонукала ЄС відправити терміновий лист спікеру парламенту.

Міжнародний валютний фонд розцінює термін як "структурний контрольний показник", і нездатність його дотриматись вплине на намір МВФ в рамках програми фінансування в розмірі $ 17,5 млрд.

Безпрецендентне розкриття

Артем Шевалев, представник України в Європейському банку реконструкції та розвитку, сказав, що реалізація складних реформ, таких як система декларування активів, не виглядає можливою до визначеного терміну.

"Коли я прочитав відгуки деяких моїх колег в Києві стало ясно, що це дуже складно технічно, але при тому і рівень розкриття є безпрецедентним," - сказав Шевалев.

Все, буквально все, аж до кожного ювелірного виробу, який у вас є "(Розкриваєься при декларуванні-ред.) ", - заявив він.

ЄС пов'язав реформу з наданням безвізового режиму для України. Якщо реформа зазнає невдачі, це додасть враження, що київські лідери не мають волі для боротьби з корупцією. Інші заходи, такі як приватизація державних підприємств або очищення митної служби, також стикаються з загрозами.

"Для мене абсолютно очевидно, що заяви президента до міжнародного співтовариства, що система буде функціонувати в повному обсязі, є штучними, спрямованими на те, щоб створити враження, буцімто Україна виконує свої зобов'язання," - сказала Олександра Дрік, голова ГО "Громадський люстраційний комітет".

Політики мали заповнювати декларації і раніше, але нові мають більш всеосяжний характер і передбачають тюремне ув'язнення за неправдиві заяви.

Президент України Петро Порошенко повідомив місцевому телебаченню в неділю, що форма декларування недосконала, і йому не подобається. "Але це не може бути причиною, щоб не заповнити її", сказав він, і заповнив свою вчасно.

Виходячи з принципу, що сонячне світло є найкращим дезінфектантом, ця реформа була покликана розкрити багатство політиків, чиновників, прокурорів і суддів в країні, в якій процвітають відкати і ухилення від сплати податків.

Деякі політики, чиновники та бізнесмени накопичили фантастичне багатство. Для багатьох це було уособлено в розкішній резиденції Віктора Януковича, проросійського президента, який втік у вигнання два роки тому.

Крім того, поліція виявила 42 кілограмів золота і $4,8 млн готівкою під час обшуку квартири колишнього міністра енергетики Едуарда Ставицького два роки тому. А минулого року велика кількість алмазів і готівкові гроші були знайдені в будинках двох високопоставлених прокурорів.

Станом на понеділок, трохи більше половини з 50 тисяч заяв було подано. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман сказав, що його була майже готова.

"Я думаю, що це щось на зразок стрибка з парашутом," - сказав Гройсман на телевізійному засіданні уряду. "Закрийте очі і стрибайте. Це повинно бути зроблено один раз, і все стане на свої місця. Якщо ви боїтеся, не буде."

Бізнесмен, чия компанія МІРАНДА розробила програмне забезпечення, сказав, що передав контроль над програмою в серпні державному органу по боротьбі з корупцією, які далі просили Державну службу спеціального зв'язку вносити зміни в програму.

Після цього були введені "всі види помилок і проблем", сказав Юрій Новіков, дизайнер. "Відеоуроки збереглися наші, але система відрізняється. Ми подивились на систему і зрозуміли, що все це дуже сумно."

Наприклад, "одне доповнення запитує паспортні дані померлих родичів, хоча українці віддають паспорти владі, коли людина помирає", - сказав Новіков.

Ще одне доповнення полягає в тому, що тепер система запитує, скільки фізичної готівки людина має, а потім запитує назву банку, в якому готівка зберігається: протиріччя в термінах, яке деякі депутати визначили як проблему для заповнення форми.

Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації не відповіла на прохання про коментар.

"Форма, яку ми заповнюємо, була переглянута Державною службою спеціального зв'язку. Зрештою, вони зламали її," - написав Лещенко, депутат і активіст, на Facebook.

Другие новости