ПоддержатьУкраїнська

Зелена тінь: конфлікт у Громадській бюджетній комісії столиці не вщухає (відео)

StopCor
StopCor

StopCor

Зелена тінь: конфлікт у Громадській бюджетній комісії столиці не вщухає (відео)

Громадська бюджетна комісія (ГБК) Києва може своїм рішенням зняти з фінансування з Громадського бюджету будь-який проєкт, навіть якщо той переміг на голосуванні. Тому боротьба за вплив на розподіл 200 млн гривень Громадського бюджету 2021, що розгорнулася в нинішній ГБК (ГБК-5), досягнула неабияких масштабів. Частина членів ГБК-5 фактично блокують її роботу, а секретар ГБК минулого складу (Громадський бюджет-2020) не передають логін і пароль від офіційної електронної пошти.

 Фото: kievvlast.com.ua

За словами деяких активних учасників розподілу Громадського бюджету, причина війни - тривале протистояння умовної "команди КПІ", яка пов'язана з нардепом Романом Грищуком, і всіма іншими членами ГБК-5.

Про це KV стало відомо з відеотрансляцій на YouTube-каналі Київської міськради, повідомлення на Facebook-сторінці "Дарниця Live" та учасників розподілу Громадського бюджету.

15 березня відбулося друге засідання ГБК-5, на якому члени комісії навіть не змогли прийняти порядок денний через брак голосів, хоча на початку був кворум.

"10 членів ГБК проігнорували засідання, що можна розцінювати як неповагу до тих, хто на ньому був присутній", - прокоментував ситуацію Олексій Тихонов, радник заступника голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) Петра Пантелєєва.

Частково на це, за словами Тихонова, вплинуло комунальне підприємство "Головний інформаційно-обчислювальний центр" (КП "ГІОЦ"), яке "не змогло забезпечити нормальну роботу системи ГБК".

https://youtu.be/ndSvcgqIGjU

Не менш цікавий спектакль стався 31 березня, коли відбулося перше засідання ГБК-5. Відкрив його перший заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) Микола Поворозник. "Сьогодні у нас визначна та епохальна подія, яка стосується Громадського бюджету, враховуючи, що сьогодні у нас триває за всіма канонами демократична передача владних повноважень від ГБК минулого скликання до ГБК скликання цього року", - сказав перший заступник голови КМДА.

Модерував перше засідання ГБК-5 голова ГБК-4 Михайло Лейченко. Він тричі ставив на голосування кандидатуру нового головуючого Олександра Томазова — і він тричі не набирав потрібної кількості голосів. Після обрання головуючим Валерія Нікітченка почалася епопея обрання секретаря комісії, яким стала Ірина Маржан, але теж після повторного голосування.

І все це на тлі нескінченних дискусій-суперечок про те, як голосувати: з голосу або в модулі на сайті, скарг на нестабільну роботу модуля, що впливає на результат голосування, і розборок щодо того, чи є конфліктом інтересів голосування за свою кандидатуру.

Каменем спотикання стала зміна проєкту порядку денного та прийняття його без питань про переобрання голови та секретаря на наступне засідання, а також організаційного питання про передачу логіна та пароля від електронної пошти комісії, яке, на думку голови, не потребує голосування, адже без пошти комісія просто не зможе працювати.

У певний момент, як сказано в протоколі, "почалося перекрикування головуючого особами, які не є учасниками ГБК", а є членами комісії попереднього складу (ГБК-4): Михайлом Лейченком, Марією Назаровою та Вікторією Оломуцькою.

Михайло Лейченко почав публічно критикувати та звинувачувати головуючого ГБК. А потім і зовсім відмовився ставити на голосування в спеціальному модулі питання, які просив ставити головуючий Валерій Нікітченко. Після цього засідання довелося закрити.

https://youtu.be/k44F2y6JK48

Нагадаємо, ГБК п'ятого скликання була сформована 19 березня з 21 учасника, подано було 92 заявки. ГБК вперше формувалася за допомогою сліпого жеребкування, а подавати свої кандидатури могли тільки екслідери проєктів Громадського бюджету.

На перший погляд - все прозоро і демократично. Але Facebook-сторінка "Дарниця Live" опублікувала таблицю, з якої випливає, що 43 з 86 претендентів в ГБК, допущених до жереба, є членами умовної "команди Київського політехнічного інституту (КПІ)".

 Фото: скриншот
 Фото: скриншот

"Такий "ординський похід" повинен забезпечити групі обрання 11 або більше членів комісії для прийняття необхідних або блокування невигідних рішень", - написали активісти "Дарниця Live".

У дискусії, що розгорілася в Facebook, опоненти цей факт не спростовували, а заявили, що це не заборонено "Положенням про Громадський бюджет Києва", мовляв, інші команди могли подавати більше своїх кандидатур. Свою думку висловила помічник нардепа Романа Грищука, голова депутатської робочої групи Київради з питань ПРО Ксенія Семенова (фракція "Слуга народу"): "Те, що на вибори ходить 30% людей - це теж відсутність демократії? Або, може, іншим треба бути активними? Тупо: звинувачувати активних членів спільноти в тому, що вони активні, а інші туплять".

 Фото: скриншот

14 квітня керівник ГО "Клуб громадського бюджету" Володимир Басовський надіслав до ГБК скаргу, в якій вказав, що низка претендентів у ГБК-5 від умовної "команди КПІ" пов'язана з виборчим штабом нардепа Романа Грищука (фракція "Слуга народу", 222-й округ Києва).

"Зв'язки кандидатів помітили через присутність у їхніх офіційно заявлених командах одних і тих же осіб. Це видно в додатку на схемі зв'язків, де лінії показують одну особу в командах різних кандидатів (див. нижче). Більшість осіб, які присутні у великій кількості з пов'язаних таким чином команд, виявилися керівником й іншими учасниками виборчого штабу Романа Грищука, народного депутата від партії "Слуга народу", - написав Володимир Басовський.

 Фото: скриншот

Деякі із зазначених Володимиром Басовським прізвищ дійсно мають безпосередній стосунок до нардепа-мажоритарника від Солом'янки Романа Грищука. Так, в інтерв'ю перед місцевими виборами 2020 року Грищук, представляючи свою команду в Солом'янському районі, який балотується від "Слуги народу" до Київради, назвав імена людей, що мають зараз відношення до ГБК-5.

"Основний кандидат нашої команди - Ігор Кравчишин... Організував найбільший фестиваль району - SolomaFest, відстояв стадіон НАУ від забудови... Представник студентства Андрій Єрофеєв. Він випускник, але був головою студради КПІ, дуже добре розбирається в освітній та студентській темі", - говорив нардеп від "Слуги народу".

І в тому ж інтерв'ю він представляв нинішнього голову депутатської робочої групи Київради з питань ПРО Ксенію Семенову: "Ксенія Семенова. Серйозний експерт з освіти. Рік працює зі мною щодо шкіл на окрузі".

Також частину людей з команди Грищука можна побачити в його фільмі "Мій друг депутат", що вийшов напередодні місцевих виборів.

https://www.facebook.com/watch/?v=441803160113609

За п'ять років існування Громадського бюджету кількість його учасників сягнула майже 2,5 тис. осіб. Тому норма "формування ГБК тільки з лідерів команд Громадського бюджету минулих років" закладає конфлікти інтересів, бо всі претенденти на членство в ГБК не раз перетиналися між собою і перебувають або в конкурентних, або в партнерських відносинах.

Щорічна кількість авторів проєктів Громадського бюджету за роки його функціонування мала позитивну динаміку. Але після роботи ГБК-4, яка приступила до своїх обов'язків у 2020 році, кількість скоротилася майже втричі.

 Фото: скріншот

Відзначимо, ГБК контролює реалізацію етапів Громадського бюджету, розглядає скарги, затверджує результати голосування і уповноважена знімати з конкурсу проєкти Громадського бюджету. Наприклад, 14 вересня 2020 року відбулося засідання №16 ГБК-4, на якому комісія зняла 133 проєкти на суму понад 30 млн гривень з Громадського бюджету-2021 — попри те, що за ці проєкти проголосували 50 тис. киян, і при тому буквально напередодні закінчення голосування, коли були вже зрозумілі проєкти-переможці. А щодо найактивніших лідерів Громадського бюджету, які ініціювали багато проєктів і навчали інших, були застосовані найбільш суворі заходи впливу.

З усього вищесказаного напрошується висновок, що нинішній Громадський бюджет перетворився з платформи безпосередньої демократії, де городяни, а не чиновники вирішують, куди спрямувати бюджетні кошти, на арену конкурентної боротьби між угрупованнями активістів і політиків, які вирішують долю проєктів громадського бюджету незалежно від волі киян.

Ось як прокоментував нинішню ситуацію учасник проєктів Громадського бюджету Сергій Янчу.

 Фото: скриншот

До складу ГБК-5, сформованої 19 березня, входить 21 особа: Валерій Нікітченко (голова, Асоціація ОСББ Дарницького району Києва), Ірина Маржан (секретар, "ГБ - в 101-й"), Людмила Макарова ("Волонтерство - це твій плюс!"), Анастасія Шелевицька ("Наукові пікніки"), Михайло Кольок ("Благо"), Наталя Музика ("Бджілки"), Анна Атаманюк ("Благоустрій Солом'янки"), Радмила Сеголен (школа аудіовізуального перекладу Dublt), Олександр Томазов ("Грецька набережна"), Аліна Білявська ("Спортивний Київ"), Михайло Овсянников ("Безпечний простір"), Юрій Тимофєєв ("Майстерня майбутнього"), Поліна Кравченко ("МаюНаДію"), Олег Бондаренко ("Наупроф"), Юлія Дмитренко (єдиний соціальний портал UniCountry), Владислав Рибалко ("Файний UX"), Тетяна Грізна (спеціалізована школа №7 ім. М. Рильського), Костянтин Рейнштейн-Горбунов ("Живи. Люби. КПІ"), Ірина Бірюк ("Бібліохаб ТЛ"), Євгенія Яковлєва ("Активне дозвілля"), Любов Омельяненко ("Сучасне місто").

Шість із них подали заяви про складання повноважень: Ірина Бірюк, Костянтин Рейнштейн-Горбунов, Радміла Сеголен, Олег Бондаренко, Людмила Макарова та Владислав Рибалко. Але поки не факт, що всі їхні заяви будуть задоволені.

Як повідомляла раніше KV, в процесі реалізації Громадського бюджету-2021 перебуває 351 проєкт на загальну суму 169 млн 974 тис. 593 гривень.

У бюджеті Києва-2020 на 554 проєкти ГБ було закладено 160 млн гривень. 78 проєктів не були реалізовані, що становить 14% ГБ 2020 року, сума невикористаних коштів - понад 27,9 млн гривень.

До складу ГБК-4 входили 15 осіб, які представляли різні громадські організації, а саме: Руслана Волочай (ГО "Намисто"), Алла Регуляк (ГО "Корали"), Віталій Яківець (БФ "Деснянська Січ"), Ірина Маржан (БФ "Народні скарби"), Ірина Крезуб (БО "БФ "З теплом в серці"), Валерія Мироненко (ГО "Нова надія - 2012"), Сергій Сергєєв (БО БФ "Україна космічна"), Вікторія Оломуцька (ГО "КEY СITY"), Олена Атаманчук (ГО "Студвотч"), Ольга Розумій (ГО "Федерація Пол Денс Україна"), Анна Боришкевич (ГО "Літературна платформа Лепорт"), Михайло Лейченко (ГО "Національна асоціація природних вод"), Олексій Самойленко (ГО "Кияни об'єднуємось"), Вікторія Капітан (ГО "Електроніка України"), Марія Назарова (ВМГО "Фундація регіональних ініціатив"). При цьому кожну ГО могли представляти кілька людей і, в залежності від засідань, деякі прізвища змінювалися.

Як повідомляв "СтопКор" раніше, у столиці невідомий відкрив вогонь по дорожниках.

Другие новости