
Культурно-історичне надбання – це чи не найцінніший скарб будь-якого народу. Він переживає десятки, а то й сотні поколінь. Та сучасні українські чиновники, аби набити кишені грошима, поставили під загрозу саме існування нашої спадщини.
Пані Софія мешкає в центрі Києва. Одного ранку замість свого гаража на вулиці Мечникова вона побачила масивне будівництво. Все її майно разом із гаражем забудовники просто скинули зі схилу.

Жінка запевняє – від свавілля забудовників потерпіла не лише вона.
Колись гараж пані Софії, а тепер – масивне будівництво 24-ьох поверхового офісно-житлового комплексу – знаходиться на Печерських схилах. Забудова настільки велика, що від неї почали руйнуватися будинки довкола. Місцеві активісти подали позов до суду. І виграли його.

Печерський районний суд Києва ухвалив: накласти арешт на земельну ділянку, де здійснюється будівництво, і на сам об'єкт незавершеного будівництва.
Втім, забудовники це рішення просто проігнорували. Роботи йдуть повним ходом.
Печерські схили входять в перелік історичного ареалу Києва. Тобто, території, на якій збереглися об'єкти культурної спадщини. Будівництво в історичному ареалі ні в якому разі не повинно шкодити автентичності ділянки. В даному випадку – цілісності Печерських схилів і будинків на них.
- Будівництво в історичному ареалі першочергово має отримати історико-містобудівне обґрунтування. Його надає Міністерство культури. Відповідає за його видачу управління охорони культурної спадщини України та профільний заступник міністра. На сьогодні це – Тамара Мазур, – зазначає юрист Роксолана Арійончик.
Спочатку на вулиці Мечникова планувалось зведення 6-ти поверхового будинку. Та саме завдяки погодженню Міністерства культури забудова зросла в чотири рази! Ось офіційна відповідь установи на наш запит:
Попередній варіант історико-містобудівного обґрунтування будівництва по вулиці Мечникова 11 А був відхилений на засіданні Науково-методичної ради з питань охорони культурної спадщини Міністерства культури України з рекомендацією доопрацювати в частині приведення об'ємно-просторових параметрів об'єкта.

А далі - копія протоколу цього засідання:
Науково-методична рада ухвалила рішення:
Розглянуте історико-містобудівне обґрунтування рекомендувати до погодження за умови не перевищення граничної поверховості у 24 поверхи, що відповідає висотній позначці плюс 83 метри від рівня тротуару.

Але приклад забудови на Мечникова далеко не єдиний. Саме завдяки погодженням Мінкульту останні роки в Києві планомірно плюндрується історичний ареал.
- Заступниця міністра Мазур погоджує по більшості забудов історико-містобудівне обґрунтування. Наприклад, по Сінному ринку. Також підписано погодження на забудову театру на Подолі. І ми бачимо: в історичному кварталі виріс чи то ангар, чи то будівля, яка абсолютно не вписується в ансамбль історичної частини міста. Така ситуація на Златоустівській 35, де був прекрасний будинок з ромашками, але за підписом Мазур будинок виведено із суб'єктів культурної спадщини та тепер там висотна забудова, – розповідає громадська активістка Лідія Гончаренко.
Громадські активісти домоглися зустрічі з міністром культури та його профільним заступником Тамарою Мазур. Ось якою була відповідь на скарги про знищення історичного ареалу.
- Історичного центру Києва немає. У законі нема такого поняття, – заявила Тамара Мазур.
Пізніше журналісти виявили незаконні забудови на території Києво-Печерської лаври. Підкомітет Верховної Ради із взаємодії з громадянським суспільством скликав засідання, аби дослідити забудову лаври. Та засідання чомусь зірвала заступниця міністра культури Тамара Мазур.

"СтопКор" неодноразово намагався поспілкуватися з Тамарою Мазур. Але на робочому місці її не було.
А інформаційний запит з проханням надати відеокоментар ОСОБИСТО, Тамара Мазур перенаправила на підлеглого.
Крім того, відповідь на наш запит пообіцяли дати в строки, які значно перевищують передбачені законом. І виходять за рамки терміну підготовки сюжету.
На питання, чому Мінкульт дозволяє плюндрувати історичний ареал столиці, "СтопКор" лише отримав відписку за підписом Тамари Мазур:
Порядок погодження історико-містобудівних обґрунтувань на будівництво, реконструкцію будівель і споруд у межах історичних ареалів Мінкультури здійснюється в порядку, визначеному методичними рекомендаціями щодо розроблення історико-містобудівних обґрунтувань.
Міністерство культури постійно маніпулює тим, що історико-містобудівне обґрунтування – це лише науково-проектна документація. А чітко регламентованих законом умов будівництва в історичних ареалах міст України нема. Це дійсно так. Та все не так просто.
Ще у 2004 році уряд затвердив загальнодержавну програму з охорони культурної спадщини. Та її так і не втілили в життя. Вже тринадцять років реалізація програми саботується якраз Міністерством культури.
- Це положення могло б дати повністю збереження історичної частини міста і заборону споруд, які у нас з 2004 року виросли та спотворюють історично населене місце. Міністерство культури було бездіяльним і це положення так і не виникло – розповідає "СтопКору" екс-співробітник Мінкульту Юрій Чуріков.
За чотири роки роботи в Міністерстві культури Юрій постійно писав службові записки на керівництво. Аби програму розпочали реалізовувати. У 2014-ому році через ці службові записки Юрія викликали до Тамари Мазур...
- У відкриту було запропоновано звільнитись, бо ми не зможемо разом працювати. Бо дуже незручні були мої пропозиції для ручного керування. Спочатку мене позбавили премії, що суттєво впливає на заробітну плату. Було повне виживання людини з Міністерства, – додає Юрій.
"СтопКор" переконався у демарші корупції в Мінкульті на власні очі. Коли наша знімальна група прийшла на обрання гендиректора Києво-Печерського заповідника. Того самого конкурсу, яким маніпулювала Тамара Мазур на засіданні підкомітету Верховної Ради.

Заповідник опікується Києво-Печерською лаврою. Культурною пам'яткою, внесеною до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Цей об'єкт неодноразово ставав центром корупційних скандалів. Але саме Мінкульт зірвав обрання нового очільника заповідника.
- Хочу звернути увагу на відсутність трьох представників від органу управління – тобто Міністерства культури. Оскільки сьогодні немає кворуму, ми не в праві розпочати засідання, – зазначив голова комісії з обрання гендиректора Києво-Печерського заповідника Олександр Федоренко.

4-ого вересня закінчується контракт із нинішнім гендиректором заповідника. Якщо до цього часу комісія не обирає нового керівника, виконувача обов'язків призначає якраз Міністерство культури.
- Це однозначно зрив. Я думаю, що логіка така: вони оголошують, що комісія не уповноважена. Або створюють нову комісію, або підуть таким шляхом, якщо до 4-ого число нікого не обрали, то я думаю, вони можуть звільнити старого гендиректора і поставити виконувача обов'язків. Це стара схема, ставлять виконувача обов'язків і він там буде вічно, аж поки нова комісія не утвориться, – припускає член комісії з обрання гендиректора Києво-Печерського заповідника Микола Томенко.
Засідання комісії перенесли на перше вересня. І ось що відбулося тоді.
Друге засідання конкурсної комісії з добору керівника Києво-Печерського заповідника не відбулося у зв'язку з відсутністю кворуму.
Міністерством, а саме міністром культури України буде прийнято рішення про оголошення нового конкурсу і проведення нової процедури добору керівника національного заповідника.
Наказ, на підставі якого розформували комісію, на момент засідання взагалі не був підписаний.
До слова, делеговані Мінкультом члени комісії також не з'явились і 1-ого вересня. Жоден з них не є співробітником Міністерства. Представників зі сторони було обрано, вочевидь, щоб тепер можна було заявити таке:
- Представники Міністерства культури не є його працівниками. Тобто ми не маємо прямого впливу на цих людей. Вони беруть участь в засіданні комісії на громадських засадах. Там немає співробітників Міністерства. Очевидно, їхнє рішення або ж неможливість взяти участь в засіданні комісії є їх особистим рішенням, на яке ні Міністерство, ніхто інший впливу не має, – зазначив державний секретар Міністерства культури України Ростислав Карандєєв.

"СтопКор" включився у боротьбу за культурну спадщину України. Юридичний відділ ініціюватиме засідання комітету з питань культури та духовності. Але до того часу історичне надбання України може просто зникнути. Тож залишається сподіватись, що в так званого голосу Майдану Гідності знайдеться гідність звільнити підлеглих, які знищують спадщину України.
Детальніше – дивіться у новому журналістському розслідуванні "СтопКору".
https://youtu.be/89y4ujns5EM