ПоддержатьУкраїнська

Корупція в освіті: у чиїх кишенях осідають мільярди

StopCor
StopCor

StopCor

Корупція в освіті: у чиїх кишенях осідають мільярди

В Україні на освіту виділяються мільярди гривень, та чи доходять вони до самих учнів? 

Які корупційні схеми працюють у сучасній освіті та як дерибанять бюджетні кошти – ми покажемо вам на конкретних прикладах. 

Народні депутати недарма хизуються витратами в Україні на освіту. Мовляв, на рівні провідних європейських країн. На цей рік у бюджеті заклали понад 40 мільярдів гривень. Лідер у рейтингу витрат – Київ. 2 мільярди тільки на утеплення шкіл. Ще 24 мільйони гривень віддали на безпеку. Про цю ініціативу писали всі. Столичний мер Віталій Кличко особисто пообіцяв: камери спостереження встановлять у кожній київській школі. І напередодні навчального року чиновники урочисто відзвітували – у всіх навчальних закладах Києва є  відеоспостереження. Наші діти – у безпеці. 

Це – одна зі звичайних київських шкіл. Навесні тут встановили 2 камери спостереження. Вони провисіли майже місяць. Хто вкрав обладнання зі школи – можна було б легко з'ясувати. Адже відео з усіх камер спостереження, запевняли чиновники-освітяни, надходить до єдиного центру. Але насправді, як нам вдалося дізнатися – це діє лише на папері. 

Корупція в освіті: у чиїх кишенях осідають мільярди

За фактом викрадення камер спостереження відкрили кримінальне провадження. Які версії у слідства і хто підозрюваний – йдемо з'ясовувати у поліцію. 

Відповідає за підключення і роботу камер у школах комунальне підприємство "Інформатика". Це так би мовити "мозок" цієї організації. Сюди в режимі онлайн стікається відео з усіх столичних камер спостереження. З усіх, які встановили. 

Відсутність обладнання відеоспостереження, за яке сплатили мільйони бюджетних коштів – це, очевидно, ще квіточки.

Далі – про хабарі для першачків, таємничий шкільний фонд і залякування батьків, які не хочуть платити за безкоштовне навчання. 

Існує безліч способів виманювання грошей у батьків, чиї діти навчаються у школі. Ось лише кільки з прикладів:

1) Благодійні внески при вступі дитини в перший клас

2) Щорічний внесок до фонду школи

3) Оплата ремонтів і класів

4) Подарунки вчителям

5) Купівля підручників за рекомендацією вчителів

6) Оплата додаткових занять за рекомендацією вчителів в школі

7) Квіти, подарунки, цукерки

8) Організація банкетів, заходів, випускних за гроші батьків

9) Оплата охорони в школі

10) Оплата прибиральниць

Усе наведене вище – приклади так званої "маленької" корупції. Усі про ці побори знають, і більшість справно платить. Бо боїться, що інакше дитину просто зацькують. Саме з цієї причини одна з мам, яка погодилася на інтерв'ю, не захотіла показувати обличчя. 

Гімназія східних мов є однією з найбільш шанованих у столиці.  

Корупція в освіті: у чиїх кишенях осідають мільярди

- Нагадують постійно: здайте на те, здайте на те, знову черговий захід шкільний, в якому діти не беруть участь. Та чому ми повинні здавати гроші на захід? На те ж 80-річчя гімназії не раз повідомляли: будь ласка, здайте гроші, бо треба купити банери за 25 тисяч... Навіщо моїй дитині банер? Якщо вона сидить в класі без обладнання, – скаржиться жінка.

Гімназія східних мов вважається одним з елітних столичних закладів. Ще напередодні вступу до нього кожному з батьків повідомляють про благодійний фонд. Куди всі мають сплачувати внески. Судячи з сум – не завжди благодійні. 

Про внески постійно нагадують ось такими повідомленнями.

Корупція в освіті: у чиїх кишенях осідають мільярди

Це у гімназії під суворим контролем. Натомість проконтролювати, куди пішли гроші, майже неможливо. Ось – сторінка сайту, де перед батьками мають звітувати про витрати. 

Корупція в освіті: у чиїх кишенях осідають мільярди

- Якщо раніше якось не наполегливо просили й раніше це було 50 грн на місяць, то зараз директор, яка прийшла, сказала – я не буду принижуватися я не буду просити по 50 грн, але ви повинні будете здавати 500 грн на перше півріччя й 500 на друге

У нас відкриваються такі вікна благодійності, тому, будьте добрі, 2 рази на рік здавати ці гроші, – розповідає мама учня гімназії.

Але найцікавіше попереду. Факти, які вдалось зібрати "Стоп корупції", просто вражають. 

Деякі з батьків спробували розібратися у ситуації самостійно. Проте на прохання показати фінансові звіти їм відмовили, мовляв, конфіденційна інформація. 

Аби прояснити ситуацію, ми домовилися про інтерв'ю з директоркою – Оксаною Проскурою. Проте у день призначеної зустрічі вона просто не з'явилась на роботі. А знімальну групу охорона просто вигнала зі школи. Утім "СтопКору" таки вдалося поспілкуватися з директоркою. Принаймні телефоном. 

- Фонд "Гімназія" – це виключно батьківський фонд і ні адміністрація, ні вчителі, ні я – ніхто відношення до цього фонду не має – це абсолютна ініціатива батьків, – стверджує директорка. 

Наразі правоохоронні органи з'ясовують, на що пішли батьківські кошти. За фактом витрачання розпочали кримінальне провадження. 

Перебувають матеріали кримінального провадження від 21.05.2016, розпочато за фактом нецільового використання грошових коштів Благодійною організацією "Благодійний фонд "Гімназія", яка здійснює свою діяльність у Київській Гімназії східних мов №1. 

Корупція в освіті: у чиїх кишенях осідають мільярди

Та якщо ви вважаєте, що корупція є проблемою лише мегаполісів, то ви дуже помиляєтесь. Зараз ми покажемо вам одну з корупційних схем масштабних крадіжок в системі освіти за їхніми межами. 

Це звичайна сільська школа  на Полтавщині. Понад півстоліття усі мешканці села Семенівка сумлінно ходять сюди за знаннями. 

Корупція в освіті: у чиїх кишенях осідають мільярди

Шкільне харчування – вічний біль тутешніх батьків. Місцеве меню ніколи не відрізнялося не калорійністю, ні смаком, каже малеча. Та керівництво школи пояснювало – що ж ви хочете, якщо на обід коштує усього 7 гривень? Однак торік вартість харчування збільшили вдвічі. А смачніше чомусь не стало. Зйомки в шкільній їдальні нам категорично заборонили. Ці кадри нам відзняли самі школярі. Ось чим годують сільських дітлахів. 

Корупція в освіті: у чиїх кишенях осідають мільярди

Але і це ще не все. Частина продуктів – овочі, олія, м'ясо, яйця – обов'язковий внесок від батьків. І така схема діє по всій Україні.

Ще одна частина витрат – яка частенько задіяна у корупційних схемах – ремонт шкіл. Ось на цей дах кілька років поспіль виділяли сотні тисяч гривень. Як бачимо – дах і досі тече. А документи про витрати бюджетних коштів – під грифом "секретно".  

Корупція в освіті: у чиїх кишенях осідають мільярди

- Роки три підряд точно виділялися гроші на ремонт покрівлі, як в суху землю вони йшли. Не знаю, куди вони дівались, що вони там відром смоли смолили, а останнього разу взагалі дуже велику суму коштів виділили, – розповідає вчитель математики Семенівського навчально-виховного комплексу №1 Лариса Власюк.

Про те, що на устаткування і ремонт дійсно виділяються чималі кошти – нас запевнили й в управління освіти.  

І підвищення цін на шкільні обіди, і тривалий ремонт, який зробили лише на папері – усе це відбувалося у час, коли директоркою була пані Людмила Вітер. Наразі відкрите кримінальне провадження про підозри в корупційних діяннях. 

У Семенівському слідчому відділі нас запевнили – розслідування триває. 

Проте ми покажемо, до чого призводить віртуальний ремонт шкіл.

Ось, що залишилося від школи у Василькові на Київщині. Стіна з дахом завалилися прямо під час уроків. 

Корупція в освіті: у чиїх кишенях осідають мільярди

Це обвал 3-х поверхів школи на Миколаївщині. 

Корупція в освіті: у чиїх кишенях осідають мільярди

Так після руйнування виглядає школа у Львові. 

Корупція в освіті: у чиїх кишенях осідають мільярди

А на цьому фото – коледж у Коломиї, в якому впала стіна. 

Корупція в освіті: у чиїх кишенях осідають мільярди

У всіх цих випадках лише дивом обійшлося без жертв. 

Усі факти корупції, які нам вдалося виявити у ході розслідування, ми передаємо до правоохоронних органів. Й надалі слідкуватимемо за розглядом справ. 

Детальніше про корупцію в українських школах дивіться у новому розслідуванні "СтопКору".

https://youtu.be/B_i163HkMck

Другие новости