ПоддержатьУкраїнська

Сто років генію: Борис Патон відзначив подвійний ювілей

StopCor
StopCor

StopCor

Сто років генію: Борис Патон відзначив подвійний ювілей

Він і його академія народилися одночасно в 1918 році.

Сто років виповнилося першому Герою України, який святкує подвійний ювілей.

Вчений Борис Патон, який вже 56 років поспіль очолює Академію наук, народився в один рік і день разом з цією установою, йдеться в сюжеті ТСН.

У своєму віці він не без сторонньої допомоги, але піднімається гігантськими сходами Академії наук. "Є емоції, не завжди радісні. Для себе хотілося б, щоб життя тривало", – зізнається ювіляр. Навіть в сто йому не до мемуарів. "Я не пишу, тому що у мене інші плани", – говорить Борис Патон.

Він не тільки живий символ Академії наук, а й керівник, про якого говорять, що саме завдяки йому наукове майно остаточно не розкрадене. Патона завдяки винаходам знає весь світ. Зокрема, це перша у світі установка для зварювання в космосі – "Вулкан". Юрій Ланкин спроектував її разом з Патоном і навіть тренувався на космонавта, щоб випробувати, але полетіли інші.

16 жовтня 1969 на кораблі "Союз-6" з'ясували, як невагомість і вакуум впливають на дугу і зварювання швів. "Вручну дуже важко, а в космосі особливо. Там в скафандрі страшна справа. Коли варили дугою - краплі розліталися в невагомості", – згадує доктор технічних наук Юрій Ланкин. Один "Вулкан" згорів під час повернення на землю, залишився ще один, проте колега Патона каже, що сучасні космонавти возяться кліщами й паяльниками, адже особливої ​​потреби зварювати на орбіті немає.

Борис Патон став не просто революціонером в технології зварювання – він все перевернув догори дном. Те, що робили тільки з металом, він став робити й з людиною – зі зварюванням людини експериментували в інституті Шалімова: спочатку сотні разів на тваринах, далі на відділених людських органах, а нині дві третини операції в інституті Шалімова не уявити без методу Патона – коли під дією електроструму склеюється м'яка тканина людини.

"Зараз сучасні методи лапароскопічні, вони засновані на методі зварювання, склеювання, зупинки кровотечі. Можна скоротити час операції, зробити краще операцію, менш травматично для організму людини. Шити – це вже в минулому", – зізнається директор Національного інституту хірургії і трансплантології Олександр Усенко.

Другие новости