ПоддержатьУкраїнська

Торгівля людьми: майже п’ять з половиною тисяч українців відбуває покарання в Російській Федерації – Ірина Суслова

StopCor
StopCor

StopCor

Торгівля людьми: майже п’ять з половиною тисяч українців відбуває покарання в Російській Федерації – Ірина Суслова

За статистикою, 6,5 тисяч українців відбувають покарання за межами України. Найбільше, 5400 осіб, утримується на території Російської Федерації. Хто та як вербує наших співгромадян та чи є механізми повернення їх додому, журналіст “СтопКору” Лілія Ткачук дізнавалась в народного депутата, голови підкомітету з питань гендерної рівності і недискримінації комітету Верховної Ради України з питань захисту прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин Ірини Суслової.

https://youtu.be/QuyicI-CGRM

- Розкажіть, будь ласка, про українців, які відбувають покарання за межами України – яка це цифра, які це країни і безпосередньо які це злочини? За що саме вони там перебувають?

- Українці відбувають покарання за кордоном – 6,5 тисяч людей. Дуже цікава структура. Наприклад, коли ми говоримо про Росію, то варто відзначити, що майже 5,5 тисяч, а саме 5400 людей відбуває покарання на території Російської Федерації. Для прикладу, в Греції 160 людей відбуває покарання або в місцях несвободи, або на умовно-достроковому звільненні, тобто вони перебувають на території цієї країни, мусять там проходити певні перевірки. Понад 200 людей відбуває покарання в Італії, троє людей в Єгипті, троє в Таїланді.

Причому терміни досить різні, зазвичай досить великі. До прикладу, у нас є Едвард Чікош, який відбуває покарання в Єгипті, він отримав термін 25 років. Якщо говорити про те, що людина відбуває покарання в такій в’язниці як Єгипет, то 25 років – це як довічне рахується, розумієте? І це варто відзначити. Стан здоров’я людини не дозволяє в тих кліматичних умовах перебувати в місцях несвободи, тобто він має низку хвороб, які ставлять його життя під загрозу, якщо бути відвертими.

- Пройдемося по Едварду Чікошу. За що він там засуджений? Скільки років він вже там відбуває покарання?

- Едвард святкував увосьме день народження в місцях несвободи Єгипту, фактично 8,5 років він відбуває покарання у в’язниці Єгипту. Засуджений фактично за тероризм, але є багато питань в адвокатів по тій справі, яка там була. Звичайно, не нам, українцям давати оцінки тій справі, тому що є інша країна, у неї є свої органи правоохоронні, є суди, та попри це ми постійно ведемо перемовини з єгипетською стороною щодо того, аби повернути громадянина, який має проблеми зі здоров’ям, на територію України, адже ні для кого не секрет, що до країни ставлення таке, як у країни ставлення до своїх громадян, які потрапили у скрутні життєві обставини за кордоном.

Повертаючись до питання людей, які відбувають покарання в Греції. Для прикладу, переважна кількість цих осіб відбуває покарання за торгівлю людьми, тобто за перевезення нелегальних мігрантів. І терміни, які присвоює грецьке правосуддя за ці злочини, це від 80 до 300 років. Бувають абсолютно різні терміни, так.

Структура цих термінів складається з наступних чинників: в якому стані знаходиться судно, на якому перевозять нелегальних мігрантів, скільки цих нелегальних мігрантів – наприклад, за кожного нелегального мігранта плюс 7 років до строку ув’язнення. Якщо було 10 людей, то це 70 років. Якщо це капітан судна – то це ще плюс 7 років. Якщо судно у поганому стані – ще плюс 7 років. Тобто ось таким чином і виходять величезні терміни позбавлення волі.

Я розумію, що загалом країна має величезну проблему, якою, звичайно, ми опікуємось, але на жаль, не повністю, тому що на сьогодні немає жодної інституції, яка б могла повернути громадянина на територію України.

На жаль, ситуація складається сьогодні так, що звичайний громадянин вимушений бігти спочатку у Міністерство закордонних справ, писати заяву, говорити: я вас прошу, зв’яжіться з консулами, дайте розпорядження, дайте вказівку, щоб консули прийшли, дізнались про ситуацію, про обставини тощо. Потім в Міністерство юстиції пишуть відповідні заяви, в поліцію, якщо вважають, що родич цього громадянина став жертвою торгівлі людьми.

Що сьогодні відбувається з тими українцями, які утримуються у в’язницях Греції? Українські громадяни входять до складу транснаціонального злочинного угрупування торгівлі людьми. І наші громадяни, які сьогодні сидять у грецьких тюрмах, могли стати жертвами торгівлі людьми.

Торгівля людьми: майже п’ять з половиною тисяч українців відбуває покарання в Російській Федерації – Ірина Суслова

- В Україні вербують?

- Звичайно. В Україні, українці, які є складовою величезного транснаціонального угруповання, до складу якого, можливо входять громадяни Туреччини, Греції та Італії. Проте це питання до правоохоронних органів, зараз це все розробляється на міжнародному рівні і розслідується Інтерполом та Європолом.

І, значить, що відбувається? Цим людям, українцям, співвітчизники пропонують: чи не хочеш ти поїхати за кордон, заробити грошей в Греції? Або в Італію. Ти будеш перевозити туристів на яхті на екскурсії. Наш співгромадяни погоджуються, оскільки ситуація сьогодні з роботою в Україні не настільки позитивна, як би хотілося, і погоджуються їхати працювати на 600-800-1000 євро. І там вже під час перебування їх змушують перевозити нелегальних мігрантів.

Досить часто вони навіть не знають на початку, що вони перевозять нелегальних мігрантів. Тобто хтось думає, що вони перевозять якийсь вантаж, ті нелегальні мігранти сидять у каютах, ну тобто різні є, абсолютно різні обставини. І, зрештою, морська поліція у внутрішніх водах зупиняє ці судна й арештовує весь екіпаж.

За попередніми даними, сьогодні арештована одна людина, яка перебуває у Дніпропетровському СІЗО, і двоє знаходяться в міжнародному розшуку. Вони є частиною величезного транснаціонального угруповання торгівлі людьми, і, за попередніми даними, це десь приблизно 30 людей, які сьогодні відбувають покарання в грецьких тюрмах, вони можуть отримати статус жертв торгівлі людьми.

Тобто зараз їхні родичі мають подати заяву до суду, сказати, що ось, поліція розслідує таке-то кримінальне провадження, в рамках якого визнано, що наш родич є жертвою торгівлі людьми, тому що він був втягнений у цю схему не самостійно, не володіючи інформацією. Тобто його не повідомляли про те, що він буде робити. Таким чином вони отримають статус жертви торгівлі людьми, і згодом ми можемо співпрацювати далі – наше Міністерство юстиції з Міністерством юстиції Греції, і таким чином привести у відповідність вирок український, що це жертва торгівлі людьми, і повернути тих людей на територію України.

- А як, на Вашу думку, можна спростити цю бюрократичну систему?

- Загалом, спростити цей механізм повернення неможливо. Неможливо, тому що це міжнародні угоди, міжнародні договори і конвенції, які ратифіковані. Тобто це такий двосторонній рух. Греція наразі йде на співпрацю, ми співпрацюємо з ними і все нормально.

Але що потрібно було би зробити в країні? Мені здається, що має бути якась людина, можливо при Міністерстві закордонних справ, яка буде уповноважена займатися питаннями координації між усіма цими міністерствами питань якраз людей, які стали жертвами торгівлі людьми, або взагалі потрапили в такі неприємні обставини за кордоном. Тобто має бути одна людина або одна уповноважена і три помічники, до якої будь-який родич, коли він розуміє, що його близька людина потрапила у неприємну ситуацію за кордоном, приходить сюди, звертається до цієї однієї людини, і ця людина далі координує увесь цей процес.

Бо наразі, наприклад, є людина, яка не має юридичної освіти. Їй дзвонить хтось із-за кордону, наприклад, родич і говорить: ось мене заарештували, що мені робити? І що робити тій людині? Українцю, до якого дзвонять. Куди йому бігти? В МЗС? Що він буде робити – пояснювати охоронцю, що він прийшов, тому що ось так сталося? В міграційну службу, в Міністерство юстиції? У людей повне тотальне нерозуміння. Навчити? Спочатку біжи сюди, потім сюди – неможна цьому навчити, тому що різні обставини бувають, різні склади злочину, різні країни – все по-різному працює.

Торгівля людьми: майже п’ять з половиною тисяч українців відбуває покарання в Російській Федерації – Ірина Суслова

І тому мені здається, що після того, як ми зіштовхнулися і почали працювати з цими всіма проблемами і з тими людьми, які відбувають покарання за кордоном, ми зрозуміли, що не вистачає державі якоїсь уповноваженої особи.

Тому що, наприклад, в офісі уповноваженого з прав людини намагаються займатися цими питаннями, але ці посадовці, як і народні депутати, не мають свого мандату на території іншої держави. Тобто мандат цієї установи діє локально, на території України. Як і мандат народного депутата України. Тобто я не можу приїхати в Грецію і говорити: ви тут те неправильно робите чи це неправильно робите. Цими питаннями якраз можуть займатися Міністерство юстиції і Міністерство закордонних справ.

Але поки немає людини, яка б відповідала за все це, не просто за виключні випадки, а координувала б усю цю діяльність, мені здається, доти ми не будемо бачити потужних результатів. Тому що ти в цілому неспроможний систематизувати, організувати всю цю роботу, якщо ти ще чимось паралельно займаєшся.

- Щодо людей, які заарештовані в Російській Федерації: скільки там сьогодні перебуває українців, з якого періоду їх масово почали заарештовувати і за що? Якщо Вам відомо, звісно.

- Мені відомо, що там відбувають покарання 5400 людей, якщо я не помиляюсь, це досить велика цифра громадян. Переважно вони відбувають покарання за транспортування та збут наркотичних засобів. Інше питання, чи вони не стали фактично жертвами. Оскільки, наскільки мені відомо, є цілі вербувальні групи, і часто ці вербувальні офіси, вербувальні групи є на території України, вони вербують людей для того, щоб ті здійснювали начебто перевезення просто якихось посилок чи ще чогось, і часто це закінчується досить погано.

Бо коли українці дізнаються, будучи вже на території Російської Федерації, про те, що вони займаються перевезенням або збутом наркотичних засобів, і намагаються вийти з цієї системи, то люди, які їх винаймали на роботу, їх самих зливають правоохоронцям, їх арештовують, і фактично вони відбувають покарання за транспортування наркотичних засобів. Тобто це взагалі інша проблема, і тут довести те, що людина працювала на якусь конкретну контору, і що вона є жертвою торгівлі людьми, досить важко.

Хоча, мені здається, ваші колеги вже проводили цілі розслідування, і можна також працювати в цьому напрямку, але це не завдання парламентарів, а завдання правоохоронців.

- Дякую. І якісь практичні поради, можливо, тим людям, які збираються їхати за кордон на роботу, як не стати жертвою торгівлі людьми? Як не потрапити в таку історію?

- Першочергово кожен українець має розуміти: якщо він їде за кордон працювати, бажано, щоб це було легально. Якщо це легально, то він буде отримувати тоді якісь гарантії від держави. Якщо він на території іншої країни перебуває нелегально, йому буде важко отримувати якусь консульську допомогу, звернутися до консульства – що він буде розповідати? Я хто, я звідки? Якщо його немає на консульському обліку.

Також бажано підписувати трудову угоду про те, що ти будеш працевлаштовуватись. Якщо ви влаштовуєтеся на роботу через посередників, то бажано це робити на території України, тобто якщо тут посередник, ви тут підписали трудову угоду – все, ви їдете. Підписувати обов’язково документи, які ви розумієте! Тобто – українською мовою. Якщо ви розумієте англійську, підписуйте англійською, але ні в якому разі не можна підписувати, не читаючи, і не підписувати без перекладу.

Торгівля людьми: майже п’ять з половиною тисяч українців відбуває покарання в Російській Федерації – Ірина Суслова

Друге, що є не менш важливим. Як тільки ви перетинаєте кордон і плануєте працювати, наприклад, у будь-якій іншій країні, шукаєте консульство, яке знаходиться неподалік, і обов’язково стаєте на консульський облік. Це вам дає певні гарантії. Консульство завжди буде пам’ятати про вас, у разі, якщо щось трапиться, воно буде намагатися зв’язатися з вашими близькими, родичами і вам надати якусь первинну правову допомогу, контролювати хід справи. Консул може бути присутнім на суді тощо. Особливо, якщо ви довго не виходите на зв’язок, не з’являєтесь, ви ж можете стати жертвою торгівлі людьми, тобто важливий консульський облік.

В принципі, це найголовніші речі. Плюс є ще додаток, який нещодавно створило Міністерство закордонних справ. Тобто тепер, якщо людина їде за кордон, є номер телефону, за яким можна зв’язатися з консульством оперативно в онлайн-режимі. Це дуже крутий додаток, який дає можливість вказати, що я там-то перебуваю. Таким чином і консульство, і Міністерство закордонних справ вже розуміють, що навіть якщо з тобою потім зник зв’язок у твоїх рідних і близьких, то завжди через цей додаток можна відстежити, де ти був в останній день.

Тобто це такі практичні поради. І мені здається, що легальне працевлаштування, офіційні візи, підписання договору, консульський облік – це must have для кожного українця, який планує працювати за кордоном.

Другие новости