ПоддержатьУкраїнська

У Мін'юсті пояснили, як працюють адвокати з регіональних центрів безоплатної правової допомоги

StopCor
StopCor

StopCor

У Мін'юсті пояснили, як працюють адвокати з регіональних центрів безоплатної правової допомоги

Про це у програмі "Неофициальный разговор" телеканалу "Дом" розповів керівник Координаційного центру з надання правової допомоги Міністерства юстиції України Олександр Баранов.

Організована Мін'юстом система безоплатної правової допомоги ділиться на вторинну і первинну.

"Первинна правова допомога — це надання консультації, правової інформації. Вторинна правова допомога — це захист у кримінальному процесі, це представлення інтересів клієнта в судах або в інших органах у цивільному адміністративному праві та складання процесуальних документів", — пояснив Баранов.

В Україні діють 107 центрів надання безоплатної вторинної правової допомоги, з них: 23 — регіональні (обласні) і 84 — місцеві. До їх роботи залучено 1500 юристів.

Регіональні центри приймають заявки від правоохоронних органів і забезпечують надання адвокатів, наприклад, в разі затримання громадянина.

"Регіональні центри вторинної правової допомоги створені для того, щоб надавати захист людям у кримінальному процесі. Після надходження заявки протягом години черговий регіонального центру знаходить адвоката в будь-який час доби, та протягом години адвокат прибуває до клієнта. До моменту, поки приїде адвокат, нічого з такою людиною та ж поліція робити не може. Вони повинні дочекатися адвоката, поки він проведе першу зустріч із клієнтом, пояснить йому права, поговорить з ним - і тільки після цього правоохоронці можуть здійснювати якісь заходи", — розповів Баранов.

Він зазначив, що при зверненні до регіонального центру адвокат надається громадянину безоплатно.

"У нашої допомоги є необхідність, коли людина не може собі дозволити адвоката. Або є категорія справ, де адвокат зобов'язаний бути, але людина з тієї чи іншої причини не укладає з ним контракт. У цьому випадку в центр можуть звернутися суди, слідчі тощо", — уточнив керівник Координаційного центру.

При цьому, громадянин (наприклад, затриманий) не може вплинути на вибір адвоката, який надається центрами.

"Але якщо у затриманого є свій адвокат, він може відмовитися від адвоката, якого призначає центр. Але зробити він це може в присутності винятково адвоката, який був призначений центром", — додав Баранов.

Допомогу надають адвокати, які пройшли конкурсний відбір і занесені до спеціального реєстру адвокатів.

"Вони не держслужбовці. Вони не в штаті. Адвокати, які хочуть надавати вторинну правову допомогу, проходять через просту процедуру конкурсного відбору, потрапляють до реєстру адвокатів, які можуть надавати вторинну правову допомогу. З адвокатом укладається контракт, і адвокат надає свої послуги", — розповів Баранов.

За свою роботу адвокат отримує гонорар від держави.

"Розмір оплати чітко регламентований законодавством, чітко вказано — за які дії, в якому обсязі адвокат отримує винагороду. Сама методика винагороди на сьогодні залежить від витраченого часу адвокатом, година його роботи — це 5% від прожиткового мінімуму", — повідомив керівник Координаційного центру.

За всіма центрами вторинної правової допомоги торік пройшло 82 тис. справ у кримінальному процесі.

"За кількістю справ призначення адвокатів у кримінальному процесі у нас два передових регіони — Дніпропетровська область та місто Київ. На третьому місці — донецько-запорізький центр (він обслуговує Запорізьку і Донецьку області), на четвертому — харківсько-луганський і на п'ятому вже Одеса", — додав керівник Координаційного центру.

Також діють місцеві центри надання безоплатної вторинної правової допомоги. Тут працюють штатні юристи, які надають консультації людям, представляють їх інтереси в судах, інформують, як захищати свої права самостійно, що робити, якщо ці права вже порушені.

Баранов наголосив, що розроблена в Україні модель надання безоплатної правової допомоги найбільш схожа на канадську модель.

"Але ми надаємо допомогу не тільки в кримінальному процесі, а в цивільно-адміністративному і даємо консультації. Ми далеко пішли від інших моделей, які існують, тому що уряд підтримує дуже сильно систему безоплатної правової допомоги, та, на думку багатьох експертів, Україна на сьогодні саме в частині системи безоплатної правової допомоги займає одну з провідних позицій у Європі. І навіть у світі", — резюмував він.

Надання первинної та вторинної правової допомоги регламентується законом України "Про безоплатну правову допомогу". Первинна допомога безкоштовно надається всім громадянам України, вторинна — окремим категоріям за законом (переселенцям, учасникам АТО/ООС, малозабезпеченим громадянам, особам з інвалідністю тощо).

Повна версія інтерв'ю: Як працюють центри безоплатної правової допомоги Мін'юсту: "Неофициальный разговор" з Олександром Барановим

Джерело: Укрінформ

Другие новости