ПоддержатьУкраїнська

Як проводити акції протесту: практичні поради (відео)

Игорь Бондарчук
Игорь Бондарчук

Глава правления ВОО "Стоп корупции"

Як проводити акції протесту: практичні поради (відео)

Правило 1


Перш за все, право на проведення акції гарантується 39 статтею Конституції України, яка регламентує, що право на мирне зібрання чітко закріплене в цій нормі. Ніхто не може вам перешкодити провести мирну акцію чи мирне зібрання. Крім того, це зазначено і в статті 20 Декларації прав людини. 
Під час проведення мирної акції важливо зберігати порядок. Тому що це і є запорукою проведення мирної акції. Тобто без закликів до протиправних та несанкціонованих дій.

 Фото: СтопКор

Правило 2


Для того, щоб провести мирну акцію, вам потрібно надіслати повідомлення про проведення акції. Якщо ви цього не зробили, то ви, приходячи на місце, де запланували проведення акції, не зможете її провести, адже згідно з нормами чинного законодавства, а також зі ст. 39 Конституції України, потрібно щоразу надсилати повідомлення до органу місцевого самоврядування та завчасно повідомляти про проведення мирної акції. Це робиться для того, щоб вас охороняла поліція, а орган місцевого самоврядування зобов’язав це зробити поліцію. Якщо цього не зробити – то кожен українець може завдати вам тілесних ушкоджень, спровокувати бійку, водночас за це будете відповідати ви. А якщо на місці буде поліція – вона зобов’язана забезпечити громадський порядок і допомагати вам у проведенні мирної акції.

У самій заяві про проведення мирної акції має бути:

- місце розташування акції (де це проходитиме);
- кількість осіб, яка може взяти участь в акції;


- час – з якої по яку годину буде проводитися акція;


- мета акції (які обставини та події спонукали вас влаштувати акцію);


- що будете використовувати (плакати, листівки, транспаранти, намети, авто);


- зазначити номер телефону людини, яка відповідальна за контроль акції.

Це дає можливість підготувати поліцію та органи місцевого самоврядування до наших дій. Якщо цього не зробити – ніхто не зрозуміє, що ви проводите мирну акцію.


Правило 3


Спілкування з поліцією


Не потрібно боятися спілкуватися з поліцією. На мирному зібранні мета поліції – ідентифікувати відповідального за проведення акції та встановити, чи є порушення громадського порядку на акції або заборонені предмети. У спілкуванні з поліцією важливо домовитись про взаємодію, щоб не допускати провокацій зі сторони різних осіб, які можуть провокувати вас або активістів. Важливо, щоб учасники акції не приносили із собою заборонених предметів, не лаялися та не вживали протиправних заходів, які можуть спровокувати конфлікти.


Як проводити акції протесту: практичні поради (відео)

Правило 4


Учасники акції не мають права порушувати громадський порядок. Будь-яка лайка або пошкодження майна, завдавання ушкоджень будь-кому, пронесення небезпечних чи заборонених предметів, вживання алкоголю – заборонені. Тому що це може спровокувати конфлікт з перехожими, поліцією або органами місцевого самоврядування. Тож організатор та відповідальний за акцію повинні контролювати ситуацію, щоб не допустити протиправних дій та допомагати поліції виявляти таких людей, які порушують порядок. 


Правило 5


Організатори відповідальні за все, що відбувається на мирній акції. Але важливо не плутати, коли акція проводиться багатьма організаціями й кожна з них декларує про присутність своїх учасників. Тобто може бути 5 організацій, у кожній по 20 активістів, тому одна організація не може відповідати за іншу організацію чи людей з іншої організації. Тому важлива колективна відповідальність. Кожен з учасників акції має запобігати протиправним діям іншого учасника акції. Відповідальність передбачена як адміністративна, так і кримінальна.
Адміністративна передбачена за наступні правопорушення: нецензурна лайка, дрібне хуліганство.
Кримінальна – за завдання тілесних ушкоджень, пошкодження майна тощо.
Крім того, важливо зазначити, що перекриття проїжджої частини та недопуск спецтехніки до проїзду на дороги, перекриття пішохідних переходів не може проводитись на мирних акціях. Має бути людина на акції, яка буде контролювати проїзд спецтехніки. 
Часто можна побачити, як люди перекривають дороги на мирних акціях, але робити це можна тільки у відведених місцях, які не порушують права водіїв.


Підсумовуючи:

1. Для того, щоб провести законну і правильно сплановану мирну акцію, вам потрібно максимально контролювати те, що буде відбуватися.


2. Заборонити проносити будь-які заборонені предмети та «відсіяти» тих, хто може прийти у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння.


3. Попередити про адміністративну та кримінальну відповідальність тих, хто може порушувати поряд та провокувати учасників акції.


4. Організатор має спілкуватися з поліцією для захисту себе й учасників акції.


5. Ніхто не може заборонити вам проведення мирної акції в рамках закону.

Другие новости